وزیر ارشاد از چهار چهره نامدار موسیقی و هنر تجلیل كرد

تهران - ایرنا - همزمان با برگزاری اختتامیه سی امین جشنواره موسیقی فجر؛ محمدعلی بهمنی شاعر و ترانه ساز نامدار كشور، اردشیر كامكار نوازنده چیره دست ویولن و كمانچه، فخرالدین فخرالدینی عكاس و مرجان قنبری مهر از برجسته ترین اساتید نوازندگی ویولن كلاسیك توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، در مراسم اختتامیه سی امین جشنواره موسیقی فجر كه هم اكنون (شامگاه جمعه ) در تالار وحدت در حال برگزاری است، علی جنتی به همراه ‌علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر ارشاد، حسن ریاحی دبیر جشنواره موسیقی فجر، مصطفی كمال پورتراب پیشكسوت موسیقی و حمیدرضا نوربخش مدیر دفتر موسیقی از چهار چهره نامدار و پیشكسوت عرصه موسیقی تجلیل كردند.

بر این اساس محمدعلی بهمنی شاعر و ترانه ساز نامدار كشور، اردشیر كامكار نوازنده چیره دست ویولن و كمانچه، فخرالدین فخرالدینی عكاس و مرجان قنبری مهر از برجسته ترین اساتید نوازندگی ویولن كلاسیك چهار چهره ای بودند كه مورد تقدیر قرار گرفتند و لوح یادبود و تندیس جشنواره را از دستان علی جنتی دریافت كردند.

محمدعلی بهمنی متولد سال 1321 شاعر و غزال سرایی است كه اولین شعر او در سال 1330 وقتی كه فقط 9 سال داشت در مجله روشنفكر به چاپ رسید و از آن زمان تا كنون اشعار او در بسیاری از نشریات كشور و مجموعه های متعدد منتشر می شود.

از جمله آثار بهمنی می توان به باغ لال (١٣5٠)، عامیانه ها (١٣55)، گیسو، كلاه، كفتر (١٣56)، گاهی دلم برای خودم تنگ می شود (١٣6٩)، شاعر شنیدنی است (١٣٧٧)، عشق است (١٣٧٨)، نیستان (١٣٧٩)، كاسۀ آب دیوژن، امانم بده (١٣٨٠)، این خانه واژه های نسوزی دارد (١٣٨٢) و من زنده ام هنوز و غزل فكر می كنم (1388) اشاره كرد.

محمدعلی بهمنی در سال 1378 موفق به دریافت تندیس خورشید مهر به عنوان برترین غزل سرای ایران شد.

در سال 1383 با همت اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان، همزمان با برگزاری ششمین كنگره سراسری شعر و داستان جوان در بندرعباس نكوداشتی برای این شاعر برگزار شد و در كنگره سراسری شعر دفاع مقدس از او تقدیر شده است.

اردشیر كامكار نوازنده ویولن و كمانچه و از اعضای گروه كامكارها است. وی از كودكی، ویلن را نزد پدرش فرا گرفت و چندی بعد به عنوان نوازنده ویولن و كمانچه به عضویت اركستر فرهنگ و هنر سنندج درآمد.

اردشیر كامكار استعداد موسیقایی شگرفی داشت و قطعات دشوار ویلن ابوالحسن صبا را با كمانچه اجرا می كرده و جدا از نواختن كمانچه، ویلن و قیچك را نیز استادانه تمام می نوازد.

اردشیر كامكار با استفاده از تكنیك های خاص ویلن و پوزیسین های ویلن بروی ساز كمانچه توانست چهره ای دیگر از این ساز به نمایش بگذارد و قطعات استاد صبا را در دو اثر با نام 'به یاد صبا' و 'بر تارك سپیده' به كمك كمانچه و اركستر به اجرا در آورده است.

وی در آلبوم «بر تارك سپیده» دست به ابتكارات بدیعی زده و از این رهگذر كمانچه را به سازی فوق العاده تأثیرگذار و وجدآور مبدل كرده است.

براساس گفته بزرگان موسیقی ایران نوع وسبك نوازندگی اردشیر كامكار و تلاش های وی برای شناساندن تكنیك های ناشناخته ساز كمانچه، سرمشق والهام بخش نوازندگان جوان كمانچه و ویلن در ایران شده است به طوری كه ساز كمانچه در میان نوازندگان و مردم جایگاه ویژه ای پیدا كرده است.

از شاخصه های مهم او در نوازندگی می توان به لحن و بیان مستقل، صدای زیبای ساز و ارشه كشی شفاف و تكنیك فوق العاده و اجرای قوی اشاره كرد.

از آلبوم های مستقل كامكار می توان به «ناشكیبا» با خوانندگی همایون شجریان، «راز نگاه» و آلبوم «بی غبار عادت» اشاره كرد.

همایون شجریان، مهدی باقری، شروین مهاجر، بابك شهركی و سینا جهان آبادی از جمله شاگردان اردشیر كامكار هستند.

برای اهدای لوح تقدیر و تندیس تجلیل اردشیر كامكار، داود گنجه ای پیشكسوت موسیقی و و هوشنگ كامكار نیز روی صحنه حضور یافتند و جوایز اردشیر كامكار را به وی اهدا كردند.

فخرالدین فخرالدینی اسفند 1311 در آذربایجان و در خانواده ای هنردوست به دنیا آمد. پدرش شاعر بود و عكاس، برادرانش نیز به هنر گرایش داشتند. برادر او فرهاد فخرالدینی از موسیقیدانان و آهنگسازان به نام است.از 18 سالگی عكاسی را در كنار پدرش كه عكاس بود شروع كرد و عكاسی پرتره را نزد او آموخت.

بعد از تجربه های محدودی در ایران، به كشورهای آمریكا و آلمان سفر كرد و در زمینه شخصیت گرایی در عكاسی پرتره كار كرد، مطالعه چندین جلد كتاب از عكاسان معاصر جهان عامل گرایش اش به عكاسی پرتره بود.

مرجان قنبری مهر متولد 1330 از برجسته ترین اساتید نوازندگی ویلن كلاسیك در ایران است.

وی از كودكی در كنار پدرش ابراهیم قنبری مهر، استاد سازنده سازهای موسیقی كه در نوازندگی نیز از شاگردان مرحوم استاد ابوالحسن صبا بود، گوشش با موسیقی آشنا شد.

قنبری مهر در دوران تحصیل با اساتیدی چون حشمت سنجری، سرژ خوتسیف، والد تارخانیان و ژرژ مرادیان به كسب تجربه و كار نوازندگی پرداخت.

وی فعالیت حرفه ای خود را در سال 1347 به عنوان نوازنده ویلن كلاسیك در اركستر مجلسی تلویزیون آغاز كرد و در سال 1374 همكاری خود را با اركستر سمفونیك تهران آغاز كرد.وی همزمان به آموزش ویلن كلاسیك به هنرجویان این رشته در هنرستانهای موسیقی و دانشكده هنر در دانشگاه تهران پرداخت.

قنبری مهربه مدت 16 سال عضو شورای برگزاری آزمون های عملی موسیقی دانشگاه های هنر و تهران بوده و در شورای ارزشیابی هنرمندان كشور در رشته نوازندگی ویلن كلاسیك ارزیابی و در ردیف هنرمندان درجه یك شناخته شده است.

قنبری مهر بعد از دریافت تندیس و لوح تقدیر خود این جایزه را به پدر و مادر و همچنین اساتیدی كه موجبات رشد استعدادهای او را فراهم ساختند تقدیم كرد.

مراسم تجلیل از این هنرمندان اول اسفند ماه در اختتامیه سی امین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد.سال گذشته نیز در جشنواره بیست ونهم موسیقی فجر از فریماه قوام صدری و اردوان كامكار به عمل آمد.

جشنواره بین المللی موسیقی پس از هشت روز برگزاری امشب به كار خود پایان می دهد .

فراهنگ**9266**9252**1601**