سهمیه سوخت خودروهای دیزلی، وانت بارها و تاكسی های برون شهری از امروز كاهش می یابد

تهران - ایرنا - سهمیه سوخت خودروهای دیزلی، وانت بارهای شناسایی نشده و تاكسی های برون شهری از امروز (جمعه) كاهش می یابد.

به گزارش ایرنا، در ادامه طرح ساماندهی كارت ها و سهمیه های سوخت، قرار است از امروز سهمیه سوخت برخی خودروها كاهش یابد.

در ماه های اخیر حدود كلاس شش میلیون كارت سوخت باطل شده و یا تغییر كلاس داده شده كه تخمین زده می شود با ساماندهی آنها، روزانه هفت میلیون و 390 هزار لیتر در مصرف بنزین و 800 میلیارد تومان در پرداخت یارانه بنزین صرفه جویی شود.

از ابتدای طرح كارت سوخت تا اواخر سال 1392 حدود 24 میلیون كارت سوخت صادر شده بود كه هیچگاه پایش و ساماندهی نشده بودند كه این مساله زمینه بروز برخی تخلفات را فراهم كرده بود.

گفته می شود كه در برخی مقاطع زمانی، میزان وسایل نقلیه فعال در كشور از تعداد كارت های سوخت كمتر بوده و برای برخی خودرو های فاقد تردد كارت سوخت صادر شده بود.

در یك سال اخیر سهمیه برخی موتورسیكلت ها، خودروهای فرسوده، خودروهای آموزش راهنمایی و رانندگی و رانندگان غیرفعال در آژانس ها باطل و یا سهمیه آنها كاهش یافته بود.

جزییات كاهش سهمیه سوخت خودروهای دیزلی، وانت بارها و تاكسی های برون شهری كه قرار است از امروز (جمعه) كاهش یابد بدین شرح است:** وانت بارهای شناسایی نشده

قرار است از امروز (جمعه) سهمیه وانت بارهایی كه در طرح شناسایی وانت بارهای فعال در ناوگان حمل بار ساماندهی نشده اند به سهمیه عادی 60 لیتری تغییر كند.

دو میلیون و 200 هزار وانت بار در سطح كشور كارت سوخت دریافت كرده اند كه 950 هزار دستگاه از آنها تاكنون ثبت نام نكرده اند.

براین اساس قرار است از اول اسفندماه، سهمیه سوخت 950 هزار وانت بار ثبت نام نكرده به سهمیه عادی تغییر كند، اما یك میلیون و 250 هزار وانت باری كه ثبت نام كرده اند همچنان از سهمیه حمایتی برخوردار می شوند.

البته از ابتدای اسفندماه فراخوان مجددی برای ثبت نام وانت بارها اعلام می شود كه همه وانت بارها ملزم به ثبت نام در آن هستند، بدین ترتیب وانت بارهایی كه سهمیه سوخت آنها به سهمیه عادی تغییر می كند می توانند در اسفندماه اقدام به ثبت نام كنند تا پس از طی مراحل قانونی، سهمیه حمایتی آنها از ابتدای فروردین سال 94 مجددا برقرار شود.** تاكسی های برون شهری

براساس مصوبه ای كه از گذشته وجود داشت قرار بود كه به طور موقت، میزان سهمیه تاكسی های برون شهری برای تشویق سفرهای تابستانی 20 درصد افزایش یابد، اما این مصوبه موقتی، پایدار ماند و این تاكسی ها به مدت چندین سال سهمیه مازاد دریافت می كنند.

همچنین مطابق آخرین مصوبات قرار است كه سهمیه 30 هزار دستگاه تاكسی برون شهری از ابتدای اسفندماه به وضعیت سابق بازگردد.

بدین ترتیب سهمیه سوخت تاكسی های بنزین سوز از 900 به 750 لیتر و سهمیه سوخت تاكسی های دوگانه سوز برون شهری نیز از 900 به 500 لیتر كاهش می یابد.** خودروهای دیزلی

سهمیه خودروهای دیزلی نیز از ابتدای اسفندماه كاهش می یابد و براین اساس، سهمیه خودروهای زیر 10 تن از روزانه 60 لیتر به 50 لیتر و خودروهای دیزلی 10 تا 20 تن از 180 لیتر در روز به 144 لیتر كاهش می یابد.

سهمیه خودروهای دیزلی 20 تا 30 تن از 250 لیتر در روز به 200 لیتر و خودروهای دیزلی 30 تا 40 تن از 300 لیتر در روز به 240 لیتر و خودروهای دیزلی 40 تا 50 تن از 250 لیتر در روز به 240 لیتر كاهش پیدا می كند.

البته برای كارایی بیشتر خودروهای گازوییل سوز تصمیم گرفته شده كه زمان حق برداشت این خودروها از 2 به 3 روز افزایش یابد.

اقتصام(5)2022**1558

سرخط اخبار اقتصاد