كمك گرفتن از جوامع بومی بهترین راه حفظ محیط زیست است

یاسوج- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد گفت: بهترین راه حفظ محیط زیست استان كمك گرفتن از جوامع بومی و مشاركت دادن آنها در برنامه های حفاظتی است.

عطا پورشیرزاد روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: كارهای مشاركتی با مردم هرمنطقه برای حفظ محیط زیست ضروری است.

وی اظهار كرد: تلاش اداره های دولتی برای احیای جنگل ها، غنی سازی و جلوگیری از تخریب آن به تنهایی امكان پذیر نیست و مردم باید با این برنامه ها همراه شوند.

پورشیرزاد بیان كرد: در برنامه های نوین حفاظت از محیط زیست، حفظ جنگل ها، تالاب ها، آب های زیرزمینی با همراهی مردم صورت بگیرد.

وی عنوان كرد: توسعه پایدار باید منطقی و با همراهی جوامع محلی و محیط زیست باشد.

پورشیرزاد گفت: یكی از نمونه های موفق مشاركت مردم در حفظ محیط زیست، پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس است كه در آن مردم در حفظ محیط زیست مشاركت فعالی دارند.

وی اظهار كرد: مشاركت جوامع بومی در حفظ محیط زیست به این معناست كه حفاظت از محیط زیست به منافع زندگی واقعی این مردم گره بخورد و آنان با این كار زندگی و محیط زیست بهتری داشته باشند.

تنوع گونه های گیاهی وجانوری در سطح كهگیلویه و بویراحمد دروضعیت مناسبی قرار دارد وبا دارا بودن حدود دو هزار گونه گیاهی، جانوری وانواع پرندگان دارای ظرفیت های تنوع زیستی بالایی است.

بیش از ۱۱درصد مساحت استان را مناطق حفاظت شده تشكیل داده و در مجموع ۲۵۰ هزار و ۵۰۰ هكتار منطقه حفاظت شده در استان وجود دارد.

هفت منطقه حفاظت شده دنا ، دنای شرقی ، خاییز سرخ ، خامی، دیل، سولك و سیوك در استان هست.

یكی از پروژه های زیست محیطی كهگیلویه و بویراحمد پروژه زاگرس مركزی است كه در آن با هم سو نمودن حفاظت از تنوع زیستی و بهره برداری پایدار با فعالیت‌های بخش‌های كشاورزی، جنگلداری، مراتع، آب و گردشگری از سیمای حفاظتی زاگرس مركزی در محدوده ای به وسعت دو میلیون و 500 هزار هكتار حفاظت می شود.

پروژه زاگرس كه با همكاری سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های بین‌المللی چون برنامه‌ عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) شكل گرفت، سعی در ایجاد رویكردهای جدیدی در مدیریت منابع دارد كه ضمن توجه به جوامع محلی، به توسعه اجتماعی و اقتصادی كمك كرده و منجر به احیاء و حفاظت موثر تنوع زیستی می‌شود.

این محدوده، استان چهارمحال ‌و‌بختیاری، مناطق وسیعی از استان كهگیلویه ‌و‌ بویراحمد، قسمت زیادی از اقلید و مرودشت در استان فارس و سمیرم در استان اصفهان را در بر می‌گیرد.

6110

سرخط اخبار استان‌ها