چین مقصد نخست سرمایه‌گذاران خارجی در سال 2014 شد

پكن - ایرنا - چین با جذب 128 میلیارد دلار خود را به عنوان نخستین مقصد سرمایه‌گذاران خارجی در سال 2014 معرفی كرد.

گزارش‌های منتشر شده نشان دهند آن است كه كشور چین با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، همچنان انتخاب و مقصد نخست سرمایه‌گذاران خارجی در سال گذشته میلادی بوده و این كشور توانسته با فراهم كردن تسهیلات مناسب، شرایط مناسب تری را برای شركت ها و سازمان های تجاری فراهم سازد.

به گزارش ایرنا، رشد اقتصادی چین برخلاف انتظارات در سال 2014، 7.4 درصد بود اما این موضوع باعث نشد سرمایه گذاران خارجی نسبت به این كشور پهناور بی‌توجه باشند.

شینهوا، خبرگزاری رسمی چین روز پنجشنبه در گزارشی اعلام كرد كه با وجود كند شدن روند رشد اقتصادی و افزایش هزینه های كارگری، این كشور همچنان انتخاب اول سرمایه گذاران خارجی است.

این رسانه دولتی افزود: چین به دلیل ثبات سیاسی و اقتصادی، منابع عظیم، نیروی كارگر ارزان و وجود زیرساخت های رو به بهبود به عنوان یكی از قطب های تولید جهان شناخته می شود.

اگرچه رشد اقتصادی چین برخلاف انتظارات در سال گذشته میلادی، 7.4 درصد بود اما این میزان بسیار مطلوب بوده و بسیاری از كشورها آرزوی داشتن چنین رقمی را دارند.

روند رو به رشد چین در جذب سرمایه های خارجی در حالی صورت می گیرد كه این كشور نخستین بار از سال 2003 ، جایگاه اول آمریكا در مقصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان را گرفت.

به اعتقاد بسیاری از كارشناسان اقتصادی، چین فقط یك پایگاه تولیدی رقابتی نیست بلكه در مجاورت بسیاری از مشتریان و خریداران در كشورهای شرق آسیا قرار دارد و این شرایط موقعیت ممتازی را برای این كشور فراهم كرده است.

اگرچه چین، بازار رقابتی در تولید برخی كالاهای كارگر محور را به كشور های ارزان قیمت واگذار كرده اما گرایش این كشور به تولید كالاهای پیچیده با فن آوری های بالا نیز در حال افزایش است.

از سوی دیگر، وجود مواد خام اولیه، نیروی كار ماهر، وجود كارپردازان، طراحان و كارخانه ها و ... در چین موجب جذب سرمایه گذاران خارجی شده است؛ مجموعه عواملی كه به سختی بتوان همه آنها را با هم در یك كشور یافت.

شینهوا در گزارشی اعلام كرد، اگرچه هزینه های كارگری در مناطق ساحلی توسعه یافته چین افزایش یافته است اما استان های داخلی و شهرهای كوچك، همچنان از لحاظ هزینه های تولید ارزان تر هستند و به دلیل زیرساخت های بهتر، بیشتر از گذشته قابلیت دسترسی دارند.

چین در كنار حذف بسیاری از تشریفات اداری برای تولیدكنندگان و شركت های خارجی و رفتار یكسان و عادلانه با شركت های خارجی همانند شركت های داخلی، همچنان فرصت های قابل توجهی را در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار می دهد.

پیش از این، دفتر سازمان ملل در ژنو با انتشار گزارشی اعلام كرده بود كه باوجود رشد ناچیز اقتصادی چین در سال 2014 و تبدیل اقتصاد آن از یك اقتصاد تولیدی به اقتصاد خدماتی، این كشور همچنان بزرگترین مقصد سرمایه گذاری های مستقیم خارجی (اف دی آی) در جهان بوده است.

این گزارش به نقل از گروه ناظر فرایند سرمایه گذاری ها خارجی 2014 اعلام كرد كه چین با جذب 128 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی و هنگ كنگ با 111 میلیارد دلار، به ترتیب نخستین و دومین مقصد «اف دی آی»های جهان در این سال بوده اند.

بر اساس این گزارش، آمریكا با كاهش دو سوم نسبت به سال 2013 تنها 86 میلیارد دلار سرمایه خارجی را در سال 2014 جذب كرد و بدین ترتیب چین با سبقت از آمریكا، به بزرگترین مقصد سرمایه‌گذاری بازرگانان خارجی تبدیل شده است.

كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنكتاد) پیشتر در گزارشی پیش بینی كرد كه مبلغ سرمایه خارجی جذب شده از سوی آمریكا در سال 2015 احتمالا افزایش یابد اما با این حال تاكید كرد كه چین در این زمینه از نیروی بالقوه بیشتری برخوردار است.

آساق*1*1597* 2023