صندوق ذخیره ارزی ایران سومین صندوق ذخیره ای جهان است

تهران - ایرنا - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه شصت میلیارد دلار موجودی صندوق ذخیره ارزی ایران است، گفت: این صندوق سومین صندوق ذخیره ای جهان است.

به گزارش ایرنا؛ 'محمدجواد ایروانی' چهارشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبكه دوم سیما، افزود: ‌برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش نرخ رشد اقتصادی كشور بودجه دولت باید متحول شود.

وی گفت: ‌مازاد صندوق توسعه ملی نیز باید با تشكیل صندوق تثبیت حاكمیتی به این صندوق واریز شود.

ایروانی افزود: در بودجه دولت باید بین هزینه های جاری و عمرانی توازن برقرار شود.

وی با بیان اینكه كسی كه مالیات می دهد باید احساس كند در پیشرفت كشور نقش دارد، گفت:‌ 35 تا 40 درصد درآمدهای مالیاتی كشور را مالیات بر ارزش افزوده تشكیل می دهد.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام افزود:‌ متاسفانه لایحه مالیات بر ارزش افزوده پس از 22 سال ارائه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید در حالیكه این قانون اقتصاد زیرزمینی را شفاف می كند و موجب رقابت می شود.

وی گفت: هدف اقتصاد مقاومتی تولید گرایی و رشد مستمر اقتصاد همراه با عدالت است.

وی همچنین اظهار داشت: در بانكداری نوین جهانی اگر شخصی یك قسط تسهیلات خود را پرداخت نكند هزاران بانك كوچك و بزرگ وی را از رتبه اعتبار ساقط می كنند اما اگر یك نفر دو قسط تسهیلات خود را به موقع پرداخت كند همه موسسات مالی برای وی نامه ارسال می كنند كه می توانند به این شخص تسهیلات پرداخت كنند.

ایروانی گفت: تامین مالی موسسات كوچك و متوسط اقتصادی در جوامع پیشرفته بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: ‌نظام بانكی كشور باید بر اساس اقتصاد مقاومتی متحول شود و نظام كنونی پاسخگوی این اقتصاد نیست.

ایروانی گفت : ‌در فضای رقابتی بهره وری افزایش می یابد اما در فضای رانتی، افزایش بهره وری دیده نمی شود.

عضو دیگر مجمع تشخیص مصحلت نظام نیز در این برنامه ویژه خبری، گفت: رشد بلندمدت اقتصادی كشور در 40 سال گذشته، 4 و هشت دهم درصد بوده است كه اكنون این رشد باید به 8 درصد افزایش یابد.

'علی آقامحمدی' با اشاره به كثرت سرمایه گذاری انباشته شده در ایران، افزود: همه امكانات رو به ضعف و كاهش است در حالیكه باید بهره وری و سرمایه گذاری افزایش یابد.

وی گفت:‌ به عنوان نمونه با توجه به بدهی های سازمان تامین اجتماعی اما این سازمان 90 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارد، 60 هزار میلیارد تومان مربوط به بخش شستاست و 50 هزار میلیارد تومان نیز سرمایه این سازمان در بیمارستان ها و مراكز خدماتی است.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام افزود: برای خروج از اقتصاد نفتی مجلس باید 53 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی دولت را از دلار به ریال تبدیل كند و به دولت تحویل دهد.

علی آقامحمدی گفت: اگر بهای نفت افزایش یافت نباید به بودجه دولت كاری داشت و در صندوق ها ذخیره شود.

وی افزود: ‌مجلس باید نرخ كاهنده ای را در وابستگی به درآمدهای نفتی در نظر بگیرد و سالانه آن را از بودجه كم كند.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: اكنون 39 درصد حقوق بگیران مربوط به بخش خصوصی،‌23 درصد به بخش دولتی، 30 درصد خویش فرما و شش و نیم درصد كارفرما هستند.

علی آقامحمدی افزود: یك و نیم درصد نیز در عین كسب درآمد شغلی ندارند و از سرمایه های خود استفاده می كنند.

وی با بیان اینكه باید شش و نیم درصد كارفرما را شناسایی كنیم كه این كار مشكل نیست، افزود: باید با این افراد نشست برگزار و وضع آنها را شفاف كنیم.

علی آقامحمدی گفت: اعتبار سنجی این افراد برای دریافت مالیات از آنها كار آسانی نیست البته باید از برخی از این افراد كه نیازمند كمك هستند نیز حمایت كنیم.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام همچنین با اشاره به اینكه هشتصد شركت بزرگ و دو هزار وام گیرنده كلان بانكی در كشور داریم كه باید مالیات بدهند، افزود: ‌در كشور فقط 17 درصد از خانواده ها به تسهیلات بانكی دسترسی دارند كه نرخ این تسهیلات نیز زیر هفت میلیون تومان است و بانك ها بقیه سرمایه خود را یكجا به برخی از افراد می دهند.

وی گفت: در دنیا شركت ها از كوچك به بزرگ تبدیل می شوند اما در ایران شركت های بزرگ، بزرگ ایجاد می شوند و این مشخص می كند كه این شركت ها از رانت استفاده می كنند و مالیات نمی دهند.

علی آقامحمدی در پایان افزود: ‌دولت باید بودجه را از نفت جدا و فعالان اقتصادی را شریك و از آنان استفاده كند.

شبد**1488 ** 3404