هدفگذاري براي افزايش حجم مبادلات تجاري با عراق تا 25 ميليارد دلار

تهران - ايرنا - رييس سازمان توسعه تجارت از هدفگذاري براي افزايش حجم مبادلات تجاري با عراق تا 25 ميليارد دلار خبر داد و گفت: با توجه به شرايط كنوني عراق، آينده صادرات خدمات فني ـ مهندسي به اين كشور روشن و اميدواركننده است و هم‌اكنون حدود يك ميليارد دلار پروژه از سوي شركت‌هاي فني ـ مهندسي در عراق در دست اجرا است.

به گزارش گروه اقتصادي ايرنا از سازمان توسعه تجارت، ولي‌الله افخمي‌راد افزود: همسايگان ايران از اهميت بسيار بالايي براي كشور ما برخوردار هستند و با توجه به ماهيت فعاليت‌هاي اقتصادي، توسعه اين فعاليت‌ها به طور طبيعي در كشورهاي همجوار راحت‌تر انجام مي‌شود و از منفعت اقتصادي بالايي برخوردار است.

رييس سازمان توسعه تجارت در ادامه گفت: در صادرات كالاهاي محلي، نرخ حمل و نقل تعيين‌كننده است و ما بايد به دنبال بازارهاي محلي باشيم و عراق از اين نوع بازارها است كه مي‌توان با افزايش صادرات به آنجا، بازار كالاهاي سنگين و حجيم مثل سيمان، سراميك و كاشي را تصاحب كرد.

افخمي راد با اشاره به حجم2.5 دلاري صادرات ايران به عراق گفت: بايد حجم مبادلات تجاري را به 25 ميليارد دلار در سال برسانيم. اين هدفگذاري در قالب مذاكرات و بررسي موانع از سوي دولتمردان ايراني و عراقي مورد توجه قرار گرفته است.

وي خاطرنشان كرد: زمينه صادرات خدمات فني - مهندسي به عراق مثبت و رو به رشد است و در بررسي صورت گرفته، پروژه‌هايي با ارزش يك ميليارد دلار توسط شركت‌هاي فني - مهندسي در عراق در دست اجرا است.

افخمي راد ادامه داد: توانمندي كشور ما براي صادرات خدمات فني - مهندسي بالا است و بايد با برنامه‌ريزي مناسب در زمينه آب، برق، ساختمان‌سازي، جاده‌سازي و حمل و نقل، ساخت بيمارستان، فعاليت‌هاي بيشتري را انجام دهيم.

رييس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: با توجه به روابط دوستانه ايران و عراق، بايد در عراق سرمايه‌گذاري بيشتري چه به صورت مشترك و چه به صورت 100 درصدي انجام شود و تجار و بازرگانان ايراني حضور پررنگ تري در بازارهاي عراق داشته باشند.

وي افزود: ما مي‌توانيم حجم تبادلات تجاري با عراق را افزايش دهيم و ما به آينده روابط و مذاكرات صورت‌گرفته خوشبين هستيم. مسوولان عراقي نيز از موارد مطرح شده در مذاكرات استقبال كرده و با ما همكاري خوب و مطلوبي انجام داده‌اند. اميدوارم موانع تجاري دو كشور برطرف و تجارت هدف‌گذاري‌شده اجرايي شود.

افخمي راد با بيان اينكه عراق شرايط امنيتي خوبي دارد و مشكلي تجار ايراني را تهديد نمي كند، گفت: حضور گسترده شركت‌هاي ايراني در نمايشگاه اختصاصي ايران در عراق نشاندهنده اهميت اين نمايشگاه و امنيت بالاي آن بوده است.**تجارت با عراق تسهيل مي‌شود

رئيس سازمان توسعه تجارت در تشريح اجلاس كميسيون مشترك ايران و عراق كه روز گذشته برگزار شد، خاطرنشان كرد: در اين اجلاس 10 سند همكاري امضا شد كه 8 مورد آن يادداشت تفاهم در زمينه همكاري‌هاي مختلف و 2 سند نيز مربوط به موافقتنامه و برنامه اجرايي توافقات كميسيون‌هاي قبلي بوده است.

وي ادامه داد: معاون اول رئيس جمهوري رياست سومين اجلاس كميسيون مشترك ايران و عراق را برعهده داشت و وزارت صنعت و تجارت مسئول برگزاري آن بود.

افخمي راد تصريح كرد: با همكاري طرف عراقي موارد در يادداشت تفاهم گنجانده شد كه هم تجارت با عراق تسهيل و هم موانع رفت و آمد تجار و بازرگانان برطرف شود.

اقتصام (1) 1063 ** 1574

سرخط اخبار اقتصاد