قصه گوی خراسان شمالی: قصه گویی باعث احیای فرهنگ بومی می شود

كرمانشاه - ایرنا - قصه گوی برگزیده هفدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی معتقد است كه قصه گویی باعث احیای فرهنگ های بومی و محلی می شود زیرا ریشه در فرهنگ ملی، اسلامی ما دارد.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی كانون پرورش فكری روز چهارشنبه به نقل از مریم احتشام با بیان اینكه قصه گویی یك هنر اصیل و ریشه دار است كه از زمان گذشته بوده و هست گفت: این هنر ارزشمند به كودكان كمك می كند تا توازن روحی و عشق به زبان در آن ها افزایش یابد.

وی قصه گویی را مهارتی درونی دانست كه با ذوق فردی همراه می شود و تاثیر زیادی بر تربیت آن ها می گذارد.

این مربی یادآور شد: استفاده از اصول و شیوه های مناسب قصه گویی و بهره گیری از قوه تخیل بخوبی می تواند برای رفع نیازهای عاطفی، روانی، علمی، مذهبی و اخلاقی كودكان قدم بردارد و احیای این هنر اصیل می تواند زمینه رشد همه جانبه كودكان و نوجوانان را فراهم كند.

قصه گوی برگزیده بجنوردی با بیان اینكه قصه گویی با زبان ها و فرهنگ های بسیاری وجه اشتراك دارد و از ادبیات كهن ملت ها سرچشمه می گیرد، تصریح كرد: معرفی پهلوانان ملی با توجه به زبان و گویش ها با این هنر جاودانه می شود.

احتشام افزود: این جادوی ارزشمند و زیبا در دستان قصه گو است كه می تواند با انتخاب قصه های مناسب كودكان را به ادبیات كهن علاقه مند و تاثیر شگرف آن را در روح و قوه تخیل و اندیشه آن ها مشاهده كند.

وی در باره تاثیر قصه گویان خارجی در رشد جشنواره گفت: این حضور موثر است و قصه گویان ایرانی را با فرهنگ، زبان و شیوه های متنوعِ قصه گویی آشنا می سازد.

احتشام اضافه كرد: شیوه قصه گویی قصه گویان خارجی با ابزار، صداهای خاص و آهنگ های خلاق و مخصوص علاوه بر لذت بخش بودن تجربه خوبی برای قصه گویان ایرانی است.

هفدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی كه از 27 بهمن در مركز آفرینش های فرهنگی و هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان در كرمانشاه آغاز به كار كرده است، تا 30 بهمن ادامه دارد.

8066

سرخط اخبار استان‌ها