معاون نهاد كتابخانه های عمومی: دغدغه برای كتابخوانی وجود ندارد

كرمان - ایرنا - معاون امور استان ها، مجلس و مشاركت های نهاد كتابخانه های عمومی كشور گفت: برای كتابخوانی در كشور دغدغه وجود ندارد و توجه لازم به انجمن ها نمی شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید محمدرضا واحدی روز سه شنبه در آیین آغاز یازدهمین همایش كارشناسان انجمن های نهاد كتابخانه های عمومی كشور در كرمان افزود: با وجود سفارش های رهبر معظم انقلاب و دغدغه های ایشان توجهی به كتابخوانی در كشور نمی شود.

وی بیان كرد: برخی از استانداران در طول دوره خودشان بیشتر از دو انجمن تشكیل نداده و اگر هم تشكیل داده اند در جلسه نبودند و معاونان خود را فرستاده اند.

وی گفت: شما در این همایش ها می توانید بررسی كنید كه چه كار می توان انجام داد كه عواطف درونی آقایان را تحت تاثیر قرار دهیم.

معاون نهاد كتابخانه های عمومی كشور افزود: بیشتر انجمن ها روی نیم درصد بودجه شهرداری ها كه متعلق به كتابخانه هاست بحث می كنند كه به نظر من بی ارزش است.

وی بیان كرد: البته استان هایی داریم كه استانداران همت خود را بر این گذاشته اند كه از شهرداری ها نیم درصد را بگیرند.

حجت الاسلام واحدی گفت: باید دنبال راهكارهایی باشیم كه فرمانداران دغدغه كتابخوانی داشته باشند.

وی اضافه كرد: سرانه مطالعه در كشور ما از 16 دقیقه تا 75 دقیقه شناور است.

وی گفت: امیدوارم این همایش یك همدلی را در كل كشور ایجاد كند كه كتابخوانی پیرو منویات مقام معظم رهبری دغدغه همه ما شود.

مدیركل امور استان ها و انجمن های نهاد كتابخانه های عمومی كشور هم گفت: انجمن ها یكی از اركان اصلی نهاد كتابخانه های عمومی كشور است.

اسماعیل شفاعی افزود: در خصوص نیم درصد بودجه شهرداری ها كه متعلق به كتابخانه هاست در مجلس قانونی تصویب شده است كه اگر شهرداری ها همكاری نكنند، خزانه داری از حساب شهرداری كم و به حساب كتابخانه ها واریز می كند.

وی گفت: هدف ما از برگزاری چنین همایش هایی تامین مواد اولیه است.

وی افزود: در بعضی از استان ها هیچ انجمنی شكل نگرفته و یعنی در این استان ها هیچ كاری انجام نشده است.

شفاعی با تاكید بر نقش پررنگ كارشناسان انجمن ها گفت: حساسیت موضوع همایش این است كه به نوعی نقش شما حتی از مسوولان نهادها هم بیشتر است.

یازدهمین همایش كارشناسان انجمن های كتابخانه های عمومی كشور تا 29 بهمن در كرمان ادامه دارد.

این همایش با حضور كارشناسان 31 استان كشور به منظور بررسی وضعیت و عملكرد انجمن های كتابخانه های عمومی كشور برگزار شده است.

سه كارگروه آسیب شناسی عملكرد انجمن ها، تدوین فرآیند مدیریت جلسات و كارگروه امور استان ها در این همایش تشكیل شده است.

7436/3028