روحانی: برای پیشرفت علمی از كسی اجازه نمی گیریم/ملت ایران برای سلطه بر فناوری فضایی مصمم است

تهران- ایرنا- رییس جمهوری در مراسم گرامیداشت روز فناوری فضایی گفت: این نكته را همه به خاطر داشته باشند؛ نه تنها در دولت یازدهم بلكه در جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت در علم و دانش، از كسی اجاره نمی گیریم و نخواهیم گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح سه شنبه در این مراسم كه در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: هیچ كسی این موضوع به ذهنش نیاید كه چون ما با دنیا نزدیك می شویم، تعامل، مذاكره و بحث می كنیم پس می خواهیم این علم یا آن علم را كنار بگذاریم، نه؛ بحث مذاكره ما نیست كه علمی كنار گذاشته شود؛ ما در تمام پیشرفت های علمی با قدرت پیش می رویم.

رییس جمهوری با بیان این كه گاهی وقت ها دشمنان ما می خواهند در یك توسعه علمی برای فشار بر مردم بهانه جویی كنند، اظهار داشت: كار دولت این است كه بهانه را از دست دشمن بگیرد؛ همین، كار ما فقط این است.

روحانی گفت: گاهی برخی كلمات، جملات و موضوع گیری به دشمن در بهانه جویی كمك می كند یا این كه سبب می شود در لابه لای كلمات به دنبال كلمه ای بگردد تا درباره آن اتهامات بی اساس و ناروایی كه به ملت ایران وارد كرده، بگوید كه ببینید این ها هم اعتراف می كنند.** دولت یازدهم حربه بهانه را از دست دشمن می گیرد

رییس جمهوری اضافه با تاكید بر این كه تلاش دولت یازدهم گرفتن حربه بهانه گیری از دست قدرت هایی است كه علیه ملت ایران تلاش می كنند، تصریح كرد: ما این كار را آغاز كرده ایم و ادامه می دهیم تا روزی كه مشخص شود این حربه ها خیالی است و واقعی نیست. اما در عین حال در زمینه علم و دانش و هر پیشرفتی كه مورد نیاز باشد، تلاش می كنیم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازدید امروز از نمایشگاه آخرین دستاوردهای فناوری فضایی كشور، گفت: امروز در بازدید از بخش های مختلف فناوری فضایی كشورمان دیدیم كه ملت ایران، دانشمندان و محققان ما در دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و بخش صنعت و بخش ماهواره بر مصمم هستند و تصمیمی قاطع برای پیشرفت و سلطه بر این فناوری دارند.افزود: ملت ایران برای سلطه بر فناوری فضایی مصمم است

رییس جمهوری با قرائت آیه شریفه «یا معشر الجن و الانس ان استطعتم ان تنفذوا من اقطار السموات و الارض فانفذوا لاتنفذون الا بسلطان»، ادامه داد: قرآن مجید به ما می گوید شما می توانید از همه قطرهایی كه در فضا وجود دارد می توانید عبور كنید، البته عبور آسانی نیست، نفوذ باید بكنید، یعنی در این مسیر با موانع مختلف مواجهید و باید از میان موانع به سمت هدف حركت كنید برای این كار نیاز به سلطنت و سلطه بر فناوری دارید.

روحانی با اشاره به این كه مسلط بودن و سلطه داشتن غیر از علم، دانش و آشنایی به رموز است، یادآور شد: مسلط بودن هم دانش و هم برنامه ریزی، حركت، هدف یابی و هم دستیابی به اهداف را می خواهد.

رییس جمهوری توضیح داد: امروز در مجموعه دانش فضایی، هنگامی كه همه تحقیقات را كنار هم قرار می دهیم برای ما روشن می شود كه چه می خواهیم و به دنبال چه اهدافی هستیم.

روحانی با اشاره به عظیم بودن جهان فضا، گفت: علم بشر به هر میزان كه پیشرفت كند، محدود است اما در عین حال خدا قدرت را به این جثه كوچك به نام انسان داده كه قدرت داشته باشد نه تنها بر زمین بلكه بر جهان مسلط شود كه این سلطه بر تمام جهان آفرینش و كرات بالا از دید قرآن امكان پذیر است.**دانش هوا- فضا راهبردی است

روحانی با یادآوری راهبردی بودن دانش هوا و فضا اظهارداشت: كشوری كه در علم و دانش وارد این مرحله می شود در واقع اقتدار ملی خود را توسعه داده و توانمند كرده است.

رییس قوه مجریه ادامه داد: ملتی كه می تواند انواع مختلف ماهواره بسازد، آن را پرتاب و كنترل كند، وارد جهانی شده كه باید به این ملت بزرگ تبریك گفت.

روحانی ادامه داد: ایران در زمینه فناوری های پیشرفته دنیای امروز در دهه های اخیر به ویژه سال های گذشته پیشرفت روزافزونی داشته و در هیچ لحظه ای در این مسیر متوقف نشده است.

رییس جمهوری تصریح كرد: اصل ماجرا این است كه برای این كار اراده ملی وجود داشته باشد كه به اعتقاد من همه از بالاترین مقام، رهبر معظم انقلاب تا تمامی ملت این اراده را دارند كه از فناوری های پیشرفته از جمله هوا فضا، زمینه لازم برای اندیشمندان، دانشمندان و صاحبنظران خود مهیا كنیم.

روحانی تاكید كرد: ملت ایران استعداد این كار را دارد كه نه تنها در زمینه هوا و فضا بلكه در همه فناوری های پیشرفته دنیای امروز حركت كند.

رییس جمهوری با اشاره به این كه در تهران و بسیاری از مراكز استان ها در زمینه علوم پزشكی و بخش سلامت مردم، كار بسیار بزرگی انجام داده ایم، گفت: برنامه ریزی كرده ایم كه به سمت تولید همه واكسن های مورد نیاز در داخل پیش رویم و این امكان پذیر است.

روحانی با بیان این كه در زمینه همه فناوری های مطرح دنیا، پیشرفته هستیم و می توانیم در سطح دنیا خودمان را عرضه كنیم، افزود: در زمینه بیوتكنولوژی حركت بسیار خوبی آغاز شده و در حال پیشرفت هستیم، علما، فقها و عالمان دینی ما هم در را به روی این تكنولوژی باز گذاشتند در حالی كه در بسیاری كشورها برای بیوتكنولوژی موانعی وجود دارد؛ البته ما یك اصولی را عنوان اصول اخلاقی و قانونی مراعات می كنیم.** در دولت یازدهم با شتاب بیشتری در زمینه فناوری هسته ای در حال تلاش هستیم

رییس جمهوری با اشاره به پیشرفت های عظیم هسته ای ادامه داد: در دولت یازدهم در زمینه هسته ای پیشرفت های بسیار مهمی داشتیم اما به دلیل این كه مذاكرات هسته ای پرسر و صدا است این فعالیت را تحت الشعاع قرار داده است. ما با شتاب بیشتر در دولت یازدهم در زمینه فناوری هسته ای در حال تلاش هستیم.

روحانی در ادامه سخنان خود با بیان این كه دولت یازدهم متوجه شد كه یك به هم ریختگی در علوم فضایی از لحاظ ساختاری و تشكیلاتی به وجود آمده است، اضافه كرد: ما در بررسی ها دیدیم بسیاری از مراكز تحقیقاتی و علمی اگر سر جای خود و زیر نظر مسوول مستقیم باشد، سریع تر و بهتر پیشرفت می كند به همین دلیل سازمان فضایی و پژوهشگاه مربوطه را در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دادیم كه البته قبلا هم به آن ها مربوط بود.**پیشنهاد تشكیل كنسرسیوم دانشگاهی

رییس دولت یازدهم توضیح داد: بخش های دانشگاهی این حوزه نیز در دانشگاه های خود در حال فعالیت هستند، با صاحبنظران صحبت خواهم كرد تا یك تقسیم كاری دقیق بین دانشگاهیان انجام شود و تشكلی همچون كنسرسیوم از دانشگاه های مختلف ایجاد كنیم كه بخشی از كار به هر كدام از آن ها واگذار شود و همه در یك جا تركیب شوند.

روحانی با اشاره به این كه مركز ملی فضایی در اختیار معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری برای سیاستگذاری و هماهنگی قرار دارد، گفت: در یك جلسه دولت راجع به فضا بحث مفصلی انجام شد تا بتوان فعالیت را بهتر كرد و در صورت نیاز، ساختار آن را اصلاح كرد.

رییس جمهوری افزود: دولت باید از لحاظ مالی، فنی و هم افزایی كمك كند، هم افزایی و چابك سازی در ساختار به ما در حركت رو به جلو كمك می كند. با توجه به این كه دانش فضایی راهبردی و كاربردی است باید برای كشور فرصت های بسیار بیافریند و مانع تهدیدها شود كه كار بسیار ارزشمندی است.

روحانی ضمن تبریك رشد روزافزون پیشرفت كشور در زمینه دانش و فناوری، ادامه داد: به نمایندگی از ملت ایران به همه دانشمندان و صاحبنظران فناوری‌های فضایی كشور تبریك می‌گویم. مردم ما خوشحال هستند و به شما افتخار می كنیم، موجب دلگرمی و امید مردم و مایه مباهات كشور در جهان اسلام و منطقه هستید.

رییس جمهوری با تاكید بر تصمیم قاطع دولت برای ادامه راه و سرعت كار در همه فناوری های نو از جمله علوم فضایی اظهار داشت: دولت از همه توان و امكان خود در این زمینه استفاده خواهد كرد.

سیام (3) ** 9012 *9132* د . ت/1429