یادداشت تفاهم توسعه ترانزیت موافقت نامه چهارجانبه عشق آباد به امضا رسید

تهران - ایرنا - یادداشت تفاهم نخستین اجلاس شورای هماهنگی موافقت نامه تاسیس كریدور حمل و نقل بین المللی و ترانزیتی چهار جانبه عشق آباد با هدف تسهیل تردد در كریدور چند وجهی از آسیای میانه به عمان و خلیج فارس به امضا رسید.

به گزارش ایرنا، این یادداشت تفاهم را روز دوشنبه داوود كشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سیعد حدون الحارسی معاون بنادر و امور دریایی وزارت حمل و نقل ارتباطات عمان، الیار غنی اوف وزیر روابط اقتصاد خارجی ازبكستان و آنا مردوف وزیر راه تركمنستان امضا كردند.

براساس این تفاهم نامه چهار كشور عضو موافقت نامه عشق آباد، تصمیم گرفتند با تشكیل كارگروهی از كارشناسان این چهار كشور راهكارهای توسعه همكاری های ترانزیتی بین چهار كشور ایران، ازبكستان، تركمنستان و عمان را ارائه دهند.

در این یاددشات تفاهم موافقت شد: پس از این كه كارگروه كارشناسی پیشنهادهای خود را تدوین كرد راهكارهای خود را به كشور امین (تركمنستان) ارائه می دهند تا پس از جمع بندی این پیشنهادها كشور امین آن را در شورای هماهنگی این موافقت نامه ارائه دهد تا پس از بحث و بررسی نسبت به آن تصمیم گیری شود.

محمدجواد عطرچیان مدیركل پایانه های مرزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در حاشیه امضای این یادداشت تفاهم به خبرنگار ایرنا گفت: هدف از موافقت نامه چهارجانبه عشق آباد و این یادداشت تفاهم تسهیل تردد در كریدور چند وجهی از آسیای میانه به عمان و خلیج فارس و بالعكس است.

وی یادآور شد: پس از این كه كارگروه كارشناسی این یادداشت تفاهم پیشنهادهای خود را به كشور امین ارائه داد این پیشنهادها در نشست سالانه شورای هماهنگی این موافقت نامه كه بالاترین مرجع تصمیم گیری در این زمینه است در خصوص تسهیل تردد و ترانزیت كالا در این مسیر تصمیم گیری می كند.

موافقت نامه عشق آباد به منظور توسعه ترانزیت در منطقه میان پنج كشور ایران، تركمنستان، ازبكستان، عمان و قطر در زمینه حمل و نقل ریلی، دریایی و زمینی در عشق آباد پایتخت تركمنستان آوریل در سال 2011 امضا شد.

با امضای این موافقت نامه كه خلیج فارس را به آسیای مركزی و بالعكس وصل می كند كشورهای عضو موافقت كردند نخستین شورای هماهنگی آن را طی روزهای 26 و 27 بهمن ماه جاری در تهران برگزار شود، هرچند كه قطر پس از مدتی از عضویت خود در این موافقت نامه انصراف داد.

براساس این توافقنامه كه به امضای وزیران خارجه كشورهای یاد شده رسید، امكان ترانزیت، حمل و نقل كالا بدون هیچ گونه محدودیت گمركی از منطقه آسیای مركزی به كشور عمان و خلیج فارس انجام خواهد شد.

اقتصام(3) 1108**9132 ** 1574