جهانگیری: روابط ایران و عراق راهبردی و در جهت منافع جهان اسلام است

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری روابط تهران ـ بغداد را راهبردی و در جهت منافع دو ملت ایران، عراق و جهان اسلام و ملت های منطقه دانست و گفت: این روابط به زیان هیچ كشور و منطقه ای نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «اسحاق جهانگیری» صبح دوشنبه كه برای شركت در كمیسیون عالی مشترك ایران و عراق و دیدار با مقامات عالی رتبه آن كشور، عازم بغداد است پیش از عزیمت در فرودگاه مهرآباد در نشست خبری افزود: در این سفر به دنبال گسترش روابط اقتصادی، هم سطح با مناسبات سیاسی دو كشور هستیم.

وی تاكید كرد: روابط اقتصادی ایران و عراق هم اكنون در سطح خوبی است و در حدود 12 میلیارد دلار است كه تلاش داریم این رقم افزایش یابد.

معاون اول رییس جمهوری تصریح كرد: اراده مسوولان ایرانی افزایش نقش محوری این كشور در بازسازی عراق است. ما تجربیات خوبی در دوران سازندگی و همچنین در بخش های علمی، صنعتی، بهداشتی و راه داریم و آمادگی داریم این تجربیات را منتقل كنیم.

جهانگیری با بیان این كه این سفر به دعوت رسمی حیدر العبادی نخست وزیر عراق و در پاسخ به سفر وی به جمهوری اسلامی ایران انجام می شود، یادآور شد: روابط دو ملت به ویژه در عرصه دینی، فرهنگی و اقتصادی خوب بوده است.

وی به برنامه دیدار خود با مراجع عظام تقلید در نجف اشرف اشاره و تاكید كرد: نقش مرجعیت در تاریخ عراق و به ویژه در شرایط كنونی بسیار راهگشا بوده است.

معاون اول رییس جمهوری به امضای موافقت نامه ها و اسناد رسمی بین دو كشور اشاره كرد و گفت: در این سفر 5 نفر از وزرا، دو معاون رییس جمهور و جمعی از مسوولان دولتی و دست اندركاران بخش خصوصی حضور دارند.

جهانگیری شركت در كمیسیون عالی مشترك ایران و عراق، امضای چندین یادداشت تفاهم همكاری، بازدید از نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در بغداد، دیدار با مقامات عالی رتبه این كشور از جمله رییس جمهور و نخست وزیر عراق، دیدار با مراجع عظام تقلید در نجف اشرف و زیارت عتبات عالیات را از برنامه های سفر سه روزه خود به عراق ذكر كرد.

سیام**1336**9132