موتور جستجوی داخلی بهتر از خارجی امانت داری می كند/ موتور جستجوی ایرانی فیلترینگ ندارد

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات با بیان اینكه دولت حامی حریم خصوصی افراد است و شركت های خصوصی بهتر از شركتهای خارجی امانت داری می كنند ، گفت: موتور جستجوی داخلی بهتر از خارجی امانت داری می كند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ، محمود واعظی روز یكشنبه در حاشیه رونمایی از موتور جستجوی ایرانی یوز در خصوص اینكه این موتور جستجو به نوعی دولتی است، افزود: دولت تنها نقش حمایتی در این پروژه دارد.

وی ادامه داد: اینكه مردم فكر كنند اگر از گوگل استفاده كنند اطلاعات آنها محفوظ است اما در موتور جستجوی داخلی محفوظ نیست اشتباه است یا آشنایی از فضای مجازی ندارد .

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات اظهارداشت: دولت تنها از شركت های خصوصی كه در فضای مجازی فعال هستند حمایت می كند و به محض اینكه شركت ها به سود دهی برسند دولت كاری به آنها نخواهد داشت .

واعظی تصریح كرد: همواره از مردم خواسته ایم سعی كنند تا جایی كه امكان دارد اطلاعات خصوصی خود را در شبكه های اجتماعی قرارندهند.

وی در خصوص نحوه فیلترینگ در موتور جستجوی ایرانی نیز گفت: صفحاتی كه در دیتا سنتر این موتور جستجو قراردارد قابل قبول هستند و نیازمند فیلترینگ نیست و حتی در زمینه واژه های سیاسی نیز فیلترینگ وجود ندارد .

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در خصوص تضمین موفق بودن این پروژه نیز افزود: این بستگی به خود شركتها دارد واگر بتوانند نیازمندیهای مردم را تامین كنند قطعا موفق خواهند شد .

واعظی خاطر نشان كرد: با راه اندازی دو شبكه اجتماعی ساینا و بیسفون در حال حاضر شبكه اجتماعی ساینا بنابر آمار 100 هزار نفر مراجعه كننده دارد واین درحالی است كه شبكه اجتماعی بیسفون بیش از 700 هزار كاربر دارد .

وی گفت: دولت هرآنچه را كه فرزندان این آب و خاك تولید كنند كه در راستای اهداف نظام باشد حمایت خواهد كرد ولی چگونگی موفقیت آن بسته به نوع خدماتی است كه ارائه می كنند .

وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات افزود: در سال جاری 90 میلیارد تومان برای این پروژه ها در بودجه مصوب شد كه این میزان برای سال آینده به 120 میلیارد تومان افزایش یافته است بنابراین نگاه ما حمایت از چنین طرح هایی است .

واعظی در خصوص اینكه موتور جستجوی ایرانی چه خلائی را پر خواهد كرد، گفت: اگر چه جامعیت گوگل از موتور جستجوی ایرانی یوز بیشتر است ولی مزیت یوز در این است كه اگر بخواهیم جستجوی صفحات فارسی را انجام دهیم سرعت بالاتر وجامعیت بیشتری دارد .

اقتصام (3) 1053 ** 1574