دیدار معاون رییس جمهور ایران با پاپ فرانسیس در واتیكان

رم - ایرنا - شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با پاپ فرانسیس رهبر مذهبی كاتولیك ها در واتیكان دیدار و گفت و گو كرد.

به گزارش ایرنا، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده كه در صدر هیاتی به دعوت شورای پاپی امور خانواده به ایتالیا سفر كرده است، عصر روز گذشته با رهبر مذهبی كاتولیك ها در واتیكان دیدار و در باره مناسبات دوجانبه و چند جانبه و موضوعات بین المللی گفت و گو كرد.

معاون رییس جمهور پس از این دیدار در یك نشست خبری كه با استقبال گرم خبرنگاران مواجه شد، اظهار داشت: با توجه به شناختی كه از دیدگاه های مترقیانه و امروزی پاپ داشتم، این دیدار برای من مهم و به یادماندنی بود كه البته فقط محدود به مسایل خانواده و زنان نشد.

وی افزود: من از مواضع روشن ایشان در محكوم كردن خشنونت و افراط گرایی تشكر كردم و از تلاش هایی كه برای حل بحران های جهانی بویژه بحران سوریه و عراق بعمل می اورند، قدردانی كردم.

معاون رییس جمهور با اشاره به برنامه هسته ای و تاكید پاپ فرانسیس مبنی بر رسیدن به توافق نهایی با حفظ منافع طرفین، افزود: من در این دیدار از حمایت هایی كه پاپ از ادامه مذاكرات مربوط به حل برنامه هسته ای می كند و اینكه استفاده از زور را راه حل مسایل نمی داند، قدردانی كردم.

وی گفت: عده ای با سوء استفاده از نام دین مرتكب جنایاتی علیه انسان ها می شوند و چهره رحمانی دین را مخدوش می كنند كه مورد پذیرش ما به عنوان پیروان آن دین نیست. عده ای دیگر نیز با توهین به اعتقادات و باورهای میلیون ها انسان، بهانه به دست تروریست ها داده تا مرتكب این جنایات شوند و این نیز محكوم است. پاپ نیز ضمن موافقت با تمام این موارد، اعلام كرد كه استفاده ابزاری از دین و ازادی باید خاتمه بیاید.

مولاوردی همچنین با اشاره به توجه پاپ به زنان به عنوان نماد زایندگی و عطوفت، گفت: مدیریت جهانی نیاز به نگاه مادرانه و زنانه دارد و بسیاری از ناآرامی ها، مشكلات روانی وعقده های روحی نیز ناشی از غیبت این نگاه در جهان است.

گفتنی است كه هیات ایرانی همچنین با هیاتی از زنان كاتولیك در محل شورای پاپی امور خانواده دیدار و در باره موضوعات تخصصی، طبی، حقوقی، جامعه شناسی و مسایل و چالش های خانواده گفت و گو كرد.

اروپام*4*461 ** 1583 **