نماینده بان كی مون با بشار اسدو مقامات دولت سوریه دیدار و گفت و گو كرد/ تاكید بر پایان خشونت ها و درگیری شهر به شهر

نیویورك-ایرنا- نماینده ویژه دبیر كل سازمان ملل در دیدار روز چهارشنبه با مقامات دولت سوریه و بشار اسد رییس جمهوری این كشور بار دیگر بر لزوم كاهش درگیری های خشونت آمیز به منظور حفاظت از جان غیر نظامیان سوری و كمك رسانی به انان تاكید كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از سازمان ملل، استفان دمیستورا در پی این دیدار ها هدف اصلی خود از این سفر را ایجاد تسهیلات لازم در روند تلاش های سیاسی در این كشور و ادامه گفت و گو بر سر طرح توقف منطقه به منطقه درگیری ها به عنوان نخستین قدم لازم برای برقراری دوباره مذاكرات صلح میان طرفین اعلام كرد.

نماینده بان كی مون با خودداری از توضیحات بیشتر در مورد جزییات این گفتگو ها گفت، ترجیح می دهد قبل از علنی كردن جزییات این مذاكرات آن ها را ابتدا با دبیر كل سازمان ملل و سپس در17 فوریه با اعضای شورای امنیت این سازمان در میان بگذارد.

دمیستورا در ماه نوامبر سال گذشته طرح توقف شهر به شهر و یا منطقه به منطقه درگیری ها را به عنوان نخستین قدم لازم برای فراهم آوردن امكان برگزاری دوباره گفتگو های صلح در این كشور مطرح و شهر حلب را به عنوان نخستین گزینه اجرای طرح خود پیشنهاد كرد.

درماه ژانویه امسال نیز دمیستورا بار دیگر از طرفین درگیر در سوریه خواست تا به عنوان نشانه ای از حسن نیست و بنای اعتماد میان طرفین طرح توقف درگیری ها در شهر حلب را به مرحله اجرا بگذارند.

بنا بر آخرین گزارش های سازمان ملل، جنگ های چهارساله سوریه كه تا كنون نزدیك به 150 هزار كشته 680 هزار مجروح به جای گذاشته و موجب آوارگی بیش از 11 میلیون نفر از مردم این كشور درداخل وخارج سوریه شده است.

اروپام-4-541 **1917

سرخط اخبار جهان