واكاوی شعارهای مردم ایلام در 22 بهمن / گزینه میز ما حماسه حضور است

ایلام - ایرنا - یكی از جلوه های زیبای راهپیمایی ها و حضورهای حماسی مردم سر دادن شعارهای با مضامین مختلف است كه واكاوی آنها با گذر زمان ارزش و اهمیت موضوعات مختلف را در بین مردم بیشتر نمایان می كند.

به گزارش ایرنا، امروز در سی و ششمین بهار انقلاب علاوه بر شعارهای سی و شش سال گذشته مردم كه در همه راهپیمایی ها سر می دادند و 'مرگ بر آمریكا و مرگ بر اسراییل' می گفتند، شعارهای دیگری نیز داده می شد كه به فراخور مطالب و موضوعات روز دنیای كنونی حائز اهمیت بود.

یكی از این شعارها 'مذاكره با عزت، حماسه امروز است' كه این شعار تاكیدی به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ادامه روند مذاكرات هسته ای با حفظ جایگاه عزت و اقتدا ایران اسلامی بود.

'لبیك یا رسول الله و توهین به پیامبر جوابش مشت آهنین است' نیز بیانگر عشق و علاقه مردم به پیامبر اعظم (ص) و اعتراض آنها در پی اهانت نشریه فرانسوی به پیامبر مهر و رحمت بود كه امروز بارها مورد تاكید مردم حماسه ساز ایران اسلامی قرار گرفت.

همچنین از دیگر شعارهای راهپیمایان امروز 'گزینه میز ما حماسه حضور است' بود كه این نیز بیانگر اعلام آمادگی همه ملت برای پشتیبانی از نظام، ولایت و حفظ ارزش های نظام در مقابل دشمنان انقلاب و استكبار جهانی بویژه آمریكا است.

از دیگر شعارهای مردم ایلام در یوم الله 22 بهمن، 'تا زنده ایم رزمنده ایم، لبیك یا امام، ای رهبر فرزانه آماده ایم آماده، اتحاد، اتحاد، پیام ملت ماست، مرگ بر استكبار، 22 بهمن ماه یوم الله یوم الله' و ... بود.

یك كارشناس مسایل سیاسی در ایلام گفت: مردم در هر دوره و هر برهه ای به فراخور موضوعاتی كه در جامعه مطرح است در تظاهرات ها و راهپیمایی ها شعار می دهند.

'مهرداد ملكشاهی' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: در ابتدای انقلاب شعارهای اعتراضی 'مرگ بر شاه، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی' بیشتر بیان بود كه بیانگر خواسته قلبی ملت برای رفتن شاه و اعتراضی به حكومت طاغوت مردمی بود كه خواهان آزادی و استقلال كشور بودند.

وی ادامه داد: در زمان های پس از آن شعارهای 'مرگ بر آمریكا، مرگ بر اسراییل' نیز اعلام اعتراض مردم بود به دسیسه های دشمنان علیه نظام، پس از آن در پی اتفاقات غیر انسانی در كشورهای مختلف من جمله فلسطین شعارهای حمایتی از مردم این كشور داده می شد.

وی اضافه كرد: در چند سال اخیر مردم با توجه به تشدید تحریم ها بیشتر شعار 'انرژی هسته ای حق مسلم ما است' را در آیین های مختلف سر می دادند كه بیانگر خواسته و علاقه توده های مختلف مردم برای برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای بود.

ملكشاهی گفت: اكنون نیز شعار مردم در حمایت از بچه های انقلاب اسلامی كه در صف اول مذاكره با آمریكا ایستاده اند 'مذاكره با عزت، انقلاب پر بركت' و همچنین 'لبیك یا رسول الله' برای اعلام انزجار خود به اهانت كنندگان به پیامبر اسلام، است.

وی اظهار كرد: مردم همچنین شعارهای تندی علیه گروه های منحرف داعش و استكبار جهانی و دشمنان اسلام نیز سر داده اند كه این شعارها بیانگر نفرت و انزجار مردم مسلمان از وحشی گری های امروز این گروه های افراطی است.

ملكشاهی ادامه داد: به هر حال مردم با وجود مشكلات اقتصادی، تحریم ها و فشارهای مختلفی كه امروز تحمل می كنند همچنان پای انقلاب خود ایستاده اند و حاضر نیستند حتی در شعار دادن هم ذره ای دل دشمنان نظام را شاد كنند.

وی افزود: شاید برخی ها انتظار داشتند كه با گذشت زمان و افزایش فشارهای اقتصادی مردم شعاری برای بهبود وضعیت اقتصادی خود می دادند، اما امروز باز هم مشاهده كردیم كه خواسته و عشق و علاقه مردم به این انقلاب و نظام با هیچ چیز قابل اغماض نیست.

به راستی كه ملت شیر دل و سرافراز در همه دوران ها نشان دادند كه با همه وجود پای انقلاب ایستاده اند و با هیچ قیمتی حاضر نیستند دست از اهداف، ارزش ها و آرمان های والای خویش كه مد نظر امام و رهبر معظم انقلاب و حاصل و دستاورد خون شهدا بود، بردارند.

7177/6034

سرخط اخبار استان‌ها