حضور چشمگير شخصيت هاي صربستان در جشن پيروزي انقلاب اسلامي

بلگراد-ايرنا- آيين جشن سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران سه شنبه شب با حضور چشمگير سفرا، ديپلمات ها، مقامات سياسي، اقتصادي، فرهنگي، مذهبي و پارلماني صربستان از جمله معاون رييس مجلس نمايندگان در تالار هتل پلازا بلگراد برگزار شد.

به گزارش ايرنا، مجيد فهيم پور سفير جمهوري اسلامي ايران در صربستان به نمايندگي از دولت و ملت ايران اسلامي ضمن خوش آمدگويي به شركت كنندگان از آنها براي حضور در اين مراسم قدرداني كرد.

حاضرين در اين مراسم نيز اين روز بزرگ را به سفير كشورمان در صربستان و ملت و دولت ايران تبريك گفتند.

سفير كشورمان در اين مراسم از ايران به عنوان عامل صلح و ثبات در منطقه ياد كرد و دراين زمينه به نامه رهبر معظم انقلاب اسلامي به جوانان اروپا و آمريكاي شمالي درخصوص آشنايي آنها با تعاليم اسلام واقعي از طريق مراجعه مستقيم به منابع اصيل و همچنين نامه وزير امور خارجه كشورمان به دبير كل سازمان ملل متحد در رابطه با مبارزه عليه اسلام هراسي و افراط گرايي اشاره كرد.

فهيم پور گفت: در 22 بهمن 57 اراده ملت ايران با شعار استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي به رهبري امام خميني (ره) تحقق و دوران ستم شاهي و استبداد داخلي كه مورد حمايت استكبار خارجي بود، پايان يافت و برگ زريني در تاريخ تمدن بشري به ثبت رسيد.

وي با اشاره به روابط دوستانه و سنتي ايران و صربستان گفت: ما در سال جاري هفتادمين سالگرد روابط سياسي تهران و بلگراد را نيز جشن مي‌گيريم و با داشتن مشتركات فراوان فرهنگي ميان دو كشور زمينه براي همكاري‌هاي اقتصادي و سياسي بيش از پيش فراهم است و اراده مقامات دو كشور بر گسترش روابط قرار گرفته و در سال 2015 اميدواريم شاهد سفرهاي مقامات دو كشور باشيم.

فهيم پور گفت: ايران با رياست بر جنبش عدم تعهد و صربستان با عهده‌دار بودن رياست سازمان امنيت و همكاري اروپا مي‌توانند با همكاري يكديگر در سطح منطقه‌اي و جهاني نقش مهمي را ايفا كرده و به صلح و ثبات در مناطق خاورميانه و بالكان كمك كنند.

در اين آيين با شكوه ميزان مشاركت شخصيت هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي صربستان و همچنين سفرا و ديپلمات هاي خارجي مقيم اين كشور نسبت به گذشته حضور چشمگيرتري داشتند.

در اين مراسم جمع كثيري از سفيران كشورهاي خارجي، ديپلمات ها، وابستگان نظامي و فرهنگي و مقامات عاليرتبه سياسي، لشگري، علمي، دانشگاهي، مطبوعاتي و مذهبي صربستان و همچنين شماري از ايرانيان مقيم بلگراد حضور داشتند.

معاون رييس پارلمان و مشاور سياسي رياست جمهوري، قائم مقام وزير دفاع، رييس تشريفات وزارت خارجه صربستان و نمايندگاني از احزاب سياسي، نمايندگاني از پارلمان، اتاق بازرگاني و مديران چند شركت بزرگ صادراتي و وارداتي اين كشور كه با ايران همكاري تجاري دارند نيز از جمله ميهمانان جشن پيروزي انقلاب اسلامي در بلگراد بودند.

همچنين شخصيت هاي بلندپايه مذهبي صربستان از جمله نمايندگاني از جامعه اسلامي بلگراد، نمايندگاني از جامعه اسلامي شهر نووي پازار، شماري از مسلمانان شهر نووي پازار، شهر بئوچين، نمايندگان شوراي كليساي ارتدوكس و كاتوليك و نمايندگاني از وزارت دفاع و ستاد مشترك ارتش صربستان نيز از جمله ميهمانان اين مراسم باشكوه بودند.

سفيران، كارداران و يا نمايندگان و وابستگان نظامي سفارتخانه هاي فدراسيون روسيه، چين، كوبا، هند، مكزيك، برزيل، الجزاير، تونس، مونته نگرو، فلسطين، ليبي، اوكراين، آرژانتين، پرتغال، واتيكان، هلند، لهستان، كرواسي، مجارستان، تركيه، يونان، آنگولا، پاكستان، هنگ كنگ، كويت، عراق، لبنان، سوريه، ارمنستان، جمهوري آذربايجان، سوييس، آلمان، ايتاليا، روماني، بوسني و هرزگوين، نيجريه، قبرس و جمهوري چك از ديگر شركت كنندگان جشن انقلاب اسلامي دربلگراد بودند.

نمايندگاني از رسانه هاي جمعي صربستان از جمله راديو و تلويزيون صربستان، خبرگزاري دولتي و خبرگزاري خصوصي و روزنامه پليتيكا با حضور در اين آيين به تهيه فيلم و عكس پرداختند.

آيين جشن سالگرد انقلاب اسلامي ايران در رسانه هاي صوتي و تصويري صربستان نيز بازتاب گسترده اي داشت.

در حاشيه اين آيين به مناسبت سي و ششمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي نمايشگاهي از عكس و صنايع دستي ايران اسلامي، كتب ترجمه شده به زبان فارسي و همچنين نقاشي هاي سيد حسن سلطاني استاد دانشگاه هنر تهران با هدف معرفي فرهنگ غني ايراني اسلامي به نمايش گذاشته شد.

اروپام**4**436**1565

سرخط اخبار جهان