يك تشكل مردم نهاد: همتي براي توقف ساخت هتل آسمان شيرازديده نمي شود

شيراز- ايرنا- مدير انجمن دوستداران ميراث فرهنگي و گردشگري استان فارس گفت: با توجه به نگاه فرهنگي و حمايت شهردار از توقف ساخت دوطبقه فوقاني هتل آسمان در جوار مجموعه تاريخي ارگ كريمخان شيراز، همتي براي توقف در ساخت اين ساختمان، ديده نمي شود.

به گزارش دريافتي ايرنا، مسعود منيعاتي سه شنبه در بيانيه اي درباره پروژه هتل آسمان شيراز كه نسخه اي از آن به خبرگزاري ايرنا نمابر شده، آورده است: هتل آسمان يا ارگ كريم خان؟ آجربه آجر، رج به رج، طبقه طبقه ساخته مي شود تا قد بكشد و سر به آسمان بسايد...

او نوشت: هتل آسمان جزو آخرين سازه هاي اخير خيابان رودكي است كه به شدت عظمت وكيل زند و ارگ زنديه را با طبقات خود را زير سوال برده روزبه روز رشد بيشتري داشته و اين رشد گام به گام مجموعه زنديه را هرروز صد قدم از ثبت در يونسكو دورتر مي كند.

منيعاتي افزود: با تلاش هايي كه سال اخير از طرف انجمن دوستداران ميراث فرهنگي و گردشگري فارس انجام شد ساخت و ساز دو طبقه فوقاني اين ساختمان متوقف شده اما آيا پشت حصارهايي كه دوراين دوطبقه كشيده شده ساخت و سازها متوقف شده اند؟؟؟؟ باتوجه به نگاه فرهنگي شهردار محترم و حمايت شديد ايشان از توقف ساخت دوطبقه فوقاني اين ساختمان و دستور توقف كماكان اثري از توقف ساخت ديده نمي شود.

وي ادامه داد: آيا قد كشيدن اين هتل ارزش اين را دارد كه مجموعه اي با عظمت و شكوه زنديه از ثبت درتاريخ جهان دور بماند . با توجه به سفرمسوولان يونسكو وتذكر مستقيم اين نكته كه ارتفاع زياد اين هتل ممانعت از ثبت اين اثر در يونسكو دارد آيا بازهم بايد شاهد قد كشيدن اين ساختمان باشيم !!؟؟؟مجموعه اي با عظمت و معماري منحصر به فرد زنديه و يادگاري ازوكيل زند در اين شهر نگاه دوباره مسئولين شهري را مي طلبد، نگاهي دقيق تر و مهربانتر.

از مدتي پيش هتل 18 طبقه اي با عنوان آسمان در خيابان رودكي شيراز درحال احداث است كه عده اي از تشكل ها با عنوان دوستداران و كارشناسان ميراث فرهنگي اين هتل را عاملي براي تجاوز به فضاي منظري و بصري ارگ كريم خاني شيراز قلمداد مي كنند و معتقدند احداث اين هتل و تجاوز به فضاي بصري ارگ ، بخت ارگ كريمخاني شيراز را براي ثبت در آثار جهاني و مورد حمايت يونسكو كاهش مي دهد.

احداث اين هتل به گونه اي است كه از فضاي پيراموني ارگ كريمخاني مي توان طبقات انتهايي هتل را كه از برج جنوب غربي ارگ كريمخاني سر برآورده مشاهده كرد.

از مدت ها قبل حميد سجاديان مدير عامل گروه هتل هاي جام جم ، ستارگان و آسمان در شيراز اقدام به ساخت هتلي به نام هتل آسمان در محدوده اصلي ارگ كريمخان شيراز كرده است كه براساس نظركارشناسان مجوز اين هتل براي 16 طبقه است اما ااكنون اين هتل در 18 طبقه در حال احداث است. بنابراين ارتفاع اين هتل در دوطبقه غير مجاز اعلام و بنا به نظر مسوولان قرار به تخريب آن شد كه علي رغم اتفاق نظر همه مسوولان مبني بر تخريب اين دو طبقه غير مجاز و عدم صدور مجوز در اين زمينه، تاكنون اقدامي نشده است.

جدال برسر اين موضوع همچنان ادامه دارد.

خيابان تنگ وكم عرض رودكي در مركز شهر شيراز ، محل استقرار چندين هتل درجه يك است.

ارگ كريمخاني يا ارگ كريمخان مقرحكومت كريمخان زند (متولد 1119 ه.ق درگذشت 1193 ه.ق و فرمانرواي ايران از 1179 هجري قمري تا زمان مرگ و بنيان گذار حكومت زنديه ) بوده است.

اين ارگ در سال 1189 هجري قمري به دستور كريمخان ساخته شد.

ارگ كريمخان در مجموعه زنديه،اكنون در قلب و مركز اداري و تجاري شيراز وحوالي خيابان رودكي قرار دارد. ك/1

3002 / 1876