۲۰ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۱۸
کد خبر: 81499931
۰ نفر
صنعت هوافضا كشور جايگاه رفيعي يافته است

تهران - ايرنا - معاون صنعتي و امور تحقيقاتي وزارت دفاع با تشريح دستاوردهاي كشور در حوزه‌ هوافضا گفت: با عزم ملي و بهره‌گيري از تمامي ظرفيت هاي كشور، دستاوردهاي امروز، صنعت هوافضا را در جايگاه رفيعي قرار داده است.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، سرتيپ پاسدار «سيدمهدي فرحي» در نشست علمي «هوا فضا، ديروز، امروز، فردا» كه در سالن همايش هاي جابر بن حيان دانشگاه صنعتي شريف برگزار شد، با بيان اينكه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران دستاوردهاي بي‌نظيري را در شرايط تحريم و تهديد بدست آورده است، افزود: ماهواره «فجر اميد» يك دستاورد و موفقيت طلايي بود كه همزمان با فجر انقلاب اسلامي به فضا پرتاب شد.

وي با بيان اينكه هر چند تا پيش از پيروزي انقلاب اسلامي تنها بهره‌بردار و مصرف كننده بوديم، اما امروز در چندين حوزه هوافضا به توفيقات ارزنده‌اي دست يافته‌ايم، ادامه داد: در حوزه پهپاد، بالگرد، جنگنده و هواپيماهاي مسافربري، موشك هاي كروز، بالستيك و پدافند و بطور كل حوزه فناوري هاي هوافضايي توسعه چشمگيري يافته ايم و نياز امروز در اين حوزه به خارج كشور به حداقل رسيده است.

سردار فرحي از پرتاب چهار ماهواره در چهار سال به عنوان برگ زريني در صنعت هوافضا ياد كرد و گفت: اين دستاوردها در بستر يك هسته دانا و شبكه توانا متشكل از صنعتگران، پژوهشگران، دانشگاهيان و حتي بهره‌برداران بدست آمده است.

وي با بيان اينكه تلاش كرديم فاصله ميان خلق ايده تا محصول را به حداقل برسانيم ادامه داد: تعاملات گسترده‌اي با دانشگاه ها در حوزه هوافضا داشته‌ايم و با راه‌اندازي 11 پژوهشكده مشترك در دانشگاه ها درصدد توسعه اين فرايند هستيم.

معاون صنعتي وزارت دفاع تصريح كرد: امروز بيش از يكهزار و 200 شركت دانش بنيان تاسيس شده كه 30 درصد آنها در حوزه راهبردي هوافضا در چرخش چرخه هوايي فضايي كشور و طي كردن مسير رشد و تكامل ما را ياري مي‌كنند و به حمدالله امروز دستاوردهايي بدست آمده كه معادل خارجي ندارد.

وي افزود: ايجاد نقشه راه و مراكز مطالعات راهبردي، دفاتر طراحي، مراكز توسعه فناوري و گروه هاي اكتساب و مديريت دانش از مولفه‌هاي نظام نوآوري است.

سردار فرحي با اشاره به دستاوردهاي كشور در حوزه‌ي هوافضا گفت: با عزم ملي و بهره‌گيري از تمامي ظرفيت هاي كشور، دستاوردهاي امروز، صنعت هوافضا را در جايگاه رفيعي قرار داده است.

وي تصريح كرد: امروز با بكارگيري تمامي ظرفيت ها و هم افزايي و تعامل مجموعه‌ها، پروژه‌هاي مشتركي در حوزه هوافضا به انجام مي‌رسد.

در پايان اين مراسم لوح يادبودي از طرف رياست دانشگاه صنعتي شريف به سردار فرحي اهدا شد.

اجتمام(1) ** 7029 ** 1071

سرخط اخبار جامعه