۱۹ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۰۰
کد خبر: 81498618
۰ نفر
سیگار الكترونیكی سبب عفونت ریه می شود

تهران - ایرنا -مطالعه محققان دانشگاه جان هاپكینز در مریلند، دانشگاه علوم پزشكی تنسی و موسسه ملی بهداشت آمریكا نشان می دهد كه سیگار الكترونیكی سبب عفونت ریه می شود.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از گاردین، مطالعه روی نمونه های حیوانی نشان می دهد كه قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الكترونیكی، سبب آسیب ریه و منجر به عفونت می شود.

بخار e-cigarettes حاوی رادیكال های آزادی (اتم ها و مولكول هایی كه برای سلول ها سمی هستند) است و به ریه آسیب می زند.

سطح ماكروفاژ های ریه افرادی كه سیگار الكترونیكی می كشند، بیشتر از حد نرمال است. ماكروفاژ یك نوع از سلول های سفید خون است كه سلول های آسیب دیده و مرده را حذف می كند.

مدل های حیوانی نشان می دهد كه این عارضه در صورت بروز آنفلوآنزا و ذات الریه جدی تر می شود.

برخی از افراد سیگار الكترونیكی را جایگزین سالمی برای سیگار می دانند؛ در حالیكه سازمان غذا و داروی آمریكا (FDA)، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و انجمن تنفس اروپا، به هیچ عنوان این ادعا را قبول ندارند و سیگار الكترونیكی را جایگزین مطمئن سیگار نمی دانند.*** آمار چه می گویند

تحقیقات نشان می دهد كه میزان رادیكال های آزاد سیگار الكترونیكی، فقط یك درصد كمتر از دود سیگار معمولی است.

تحقیقات انجام شده در مورد موش هایی كه در معرض e-cigarettes قرار دارند نشان می دهد:

-سطح استرس اكسیداتیو ( آسیب وارد شده به دلیل رادیكال های آزاد) در این موش ها بیشتر است

-در صورت ابتلا به عفونت پنومونی استرپتوكوكی، باكتری های ریه افزایش می یابد.

-در صورت بروز آنفلوآنزا، شاخص بیماری شدیدتر و احتمال مرگ بیشتر است.

-تعداد ماكروفازهای ریه در این موش ها بیشتر است

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش خواستار تصویب قوانین جدی ‌تر و ممنوعیت های بیشتری در مورد استعمال سیگار الكترونیكی به ویژه در محیط های بسته و فروش آن به كودكان و نوجوانان شد.

این سازمان گزینه ‌های قانونی مختلفی از جمله ممنوعیت نصب دستگاه‌ های فروش خودكار سیگار در اماكن عمومی، توقف فروش تنباكوی شیرین و طعم ‌دار و همچنین ممنوعیت تبلیغات در خصوص منافع استفاده از سیگار های الكترونیكی ( از جمله كاربرد آن در ترك سیگار) را پیشنهاد كرد.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دود حاصل از سیگار های الكترونیكی صرفا بخار آب نیست، بلكه حاوی نیكوتین و ذرات معلقی است كه انتشار آن در محیط‌ های بسته می ‌تواند به سلامت افراد آسیب وارد كند.

زنان باردار، سالمندان، كودكان و نوجوانان، آسیب ‌پذیرترین اقشار جامعه در برابر دود سیگار های الكترونیكی هستند. به ویژه ‌این كه تعداد نوجوانان سیگاری در سال های 2008 تا 2012 به دو برابر افزایش یافته است.

سیگار الكترونیكی وسیله‌ ای است كه استعمال دخانیات را شبیه ‌سازی می‌ كند. این وسیله كه ظاهری شبیه به سیگار دارد، به ‌واسطه تولید بخاراتی كه بو و طعم شبیه به سیگار دارند، حس كشیدن سیگار را به مصرف ‌كننده القا می‌ كند. در كشور های مختلف، قوانین متفاوتی درباره مصرف سیگار الكترونیكی وجود دارد و با افزایش ارزش بازار آن تا مرز 3 میلیارد دلار، بسیاری از شركت ‌های بزرگ تولید سیگار، به سرمایه‌ گذاری در این حوزه پرداخته ‌اند.

سازمان بهداشت جهانی از ابتدای سال 2014 میلادی به بررسی مدارك و شواهد موجود در رابطه با مضرات و پیامد های استفاده از سیگار الكترونیكی پرداخته است.

طبق گزارش مركز پیشگیری و كنترل بیماری آمریكا، نیكوتین مایع موجود در سیگار الكترونیكی برای كودكان بسیار مضر است و باعث مسمومیت آنان می شود.

طبق آخرین گزارش مركز پیشگیری و كنترل بیماری آمریكا CDC،

51درصد از تماس های تلفنی مراكز كنترل مسمومیت در ایالت های مختلف آمریكا بین سال های 2010 تا فوریه 2014، بدلیل مسمومیت كودكان زیر پنج سالی بوده است كه در معرض دود سیگار الكترونیكی قرار گرفته اند.

مدیر (CDC) در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته است كه استفاده از این محصول در سراسر دنیا رو به افزایش است و متاسفانه این محصولات با رایحه شكلات و میوه های مختلف عرضه می شوند كه برای كودكان جذاب است.

در ادامه این بیانات آماده است كه بدن كودكان در برابر سیگار الكترونیكی هیچ مصونیتی ندارد و باعث مسمومیت می شود.

نیكوتین مایع موجود در سیگار الكترونیكی از طریق چشم و پوست كودكان جذب می شود و عوارض جانبی مانند استفراغ، حالت تهوع، بیش فعالی، احساس گرگرفتگی، سرگیجه، تپش قلب و سوزش چشم در این كودكان مشاهده شده است.

در ادامه این گزارش آمده است كه سیگار الكترونیكی هرگز به ترك سیگار كمك نمی كند و باور اینكه e-cigarette باعث كاهش تمایل مغز به سیگار می شود كاملا غلط است.

پیشتر گزارش های متعددی در مورد آثار سوء این سیگار در مراكز تحقیقاتی معتبر دنیا منتشر شده بود.

سیگار الكترونیكی برای اولین بار در سال 2004 میلادی ساخته شد.

نتایج این تحقیقات در نشریه PLOS ONE منتشر شده است.

علمی (6) ** 9259**1440