۱۹ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۰۶
کد خبر: 81498266
۰ نفر
بازار داغ جرایم اینترنتی در تهران و خراسان رضوی

مشهد - ایرنا - رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت كه این استان در رده بندی وقوع و كشف جرائم اینترنتی پس از تهران بزرگ رتبه دوم را در كشور دارد.

سرهنگ سیدمحسن عرفانی روز یكشنبه در جمع خبرنگاران افزود: سه میلیون و 500 هزار نفر جمعیت ثابت و افزون بر 25 میلیون زائر و مسافری كه سالانه به مشهد سفر می كنند از علل افزایش جرائم اینترنتی در خراسان رضوی به شمار می رود.

وی گفت: در این چارچوب كلاهبرداریهای مالی 65 درصد از كل جرائم اینترنتی را در استان خراسان رضوی شامل می شوند.

رییس پلیس فتا در خراسان رضوی افزود: بیشتر جرائم مالی رخ داده در فضای مجازی مربوط به كلاهبرداریهای پیامكی از طریق شبكه های اجتماعی تحت تلفن همراه، پیامك و یا اینترنت است.

وی ادامه داد: جرائم مربوط به هتك حرمت و حیثیت و جرائم اخلاقی و سیاسی پس از انگیزه های مالی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

سرهنگ عرفانی بدون اشاره به آمارها در این زمینه گفت: بررسیها نشان داده بیش از 80 درصد جرائم اینترنتی رخ داده در خراسان رضوی كشف شده اند.

وی در ادامه همچنین از دستگیری متهم اصلی فروش مواد مخدر در فضای مجازی در مشهد خبر داد و افزود: این اقدام به دنبال نظارتهای پلیس فتا و با همكاری اداره مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی صورت گرفته است.

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان رضوی گفت: در بازرسی بدنی از متهم این پرونده كه مردی 30 ساله می باشد دو قبضه كلت كمری و حدود یك كیلوگرم مواد مخدر از نوع شیشه كشف شده است.

وی همچنین از دستگیری عاملان انتشار عكسهای عروسی توسط یك آتلیه عكاسی در مشهد خبر و ادامه داد: این آتلیه به صورت غیرمجاز فعالیت می كرد و با جمع آوری مجموعه ای از عكسهای عروسی گرفته شده آنها را برای تبلیغ استفاده می كرده است.

به افزود: دستگیری عاملان این پرونده بدنبال طرح شكایت عروس و داماد مبنی بر انتشار عكسهای عروسی شان در فضای مجازی، حاصل شده است.

وی ادامه داد: این آتلیه به صورت غیرمجاز فعالیت می كرده و مجموعه زیادی از عكسهای گرفته شده را جمع آوری و بدون اطلاع صاحبان آنها انتشار می داده است.

سرهنگ عرفانی در ادامه همچنین نسبت به فروش بلیطهای جعلی به صورت اینترنتی همزمان با ایام نوروز هشدار داد و افزود: از مردم تقاضا داریم كه برای پیشگیری از مشكلات احتمالی بلیطهای سفر خود را از سایتهای معتبر تهیه كنند.

وی همچنین نسبت به جمع آوری پول تحت عنوان كمیته امداد و اداره بهزیستی از مردم به صورت اینترنتی خبر داد و گفت: قبل از واریز هرگونه پول باید با دستگاه مربوطه هماهنگیها صورت گیرد.

رییس پلیس فتا در خراسان رضوی از مسدود شدن حسابی با 10 میلیارد ریال پول سرقتی در مشهد نیز خبر و ادامه داد: با تماس یكی از شهروندان كه به حسابش پول وارد شده بود پلیس فتا حساب را مسدود كرد و تاكنون سه نفر از متهمان این پرونده دستگیر شده اند.

وی در ادامه با بیان اینكه با وجود اطلاع رسانی بسیار هنوز كلاهبرداریهای پیامكی ادامه دارد افزود: شیوه های كلاهبرداری تغییر كرده لذا مردم باید نسبت به اینگونه كلاهبرداریها هوشیار باشند.

سرهنگ عرفانی با اشاره به اینكه پلیس فتا هیچ زمان از طریق شبكه های اجتماعی تحت تلفن همراه هشدار نمی دهد گفت: پیامهایی با عنوان 'فیلترینگ' توسط پلیس فتا كه در سطح شبكه های اجتماعی منتشر شده كذب محض بوده و تشویش اذهان عمومی را بدنبال دارد.

وی همچنین از برگزاری 'همایش سراسری امنیت در فضای مجازی' همراه با كارگاه آموزشی با حضور اساتید مجرب و رییس پلیس فتا كشور در نهم اسفند ماه آتی در مشهد خبر داد.

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان رضوی افزود: در این همایش 900 نفر از صاحبنظران و كارشناسان حوزه آی.تی كشور حضور دارند.

'كلاهبرداریهای اینترنتی، جعل داده‌ها و عناوین، سرقت اطلاعات، تجاوز به حریم خصوصی اشخاص و گروهها، هك و نفوذ به سامانه‌ های رایانه ‌ای و اینترنتی، هرزه ‌نگاری، جرائم اخلاقی و برخی جرائم سازمان ‌یافتهی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی' عناوین جرائم سایبری یا مجازی هستند در محیط اینترنت و فضای سایبری رخ می دهند.

پلیس تخصّصی كه توان پی‌جویی و رسیدگی به جرایم سطح بالای فنّاورانه داشته باشد، به وجود آید.

بر این اساس پیرو تصویب 'قانون جرائم رایانه ‌ای' در مجلس شورای اسلامی، لزوم تعیین ضابط قضایی برای این قانون و نیز مصوبات كمیسیون فناوری و اطلاعات دولت جمهوری اسلامی 'پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات' بهمن ‌ماه سال 1389 تشكیل و فعال شد.

این یگان پلیسی تخصصی و عملیاتی با برخورداری از پیشرفته ترین فناوریهای روز و كارشناسان زبده امور رایانه، اینترنت و فضای سایبری عهده دار تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات كشور، صیانت از هویت دینی، ملی و ارزشهای انسانی جامعه در فضای مجازی، حفظ حریم خصوصی و آزادیهای مشروع، صیانت از منافع، اسرار و اقتدار ملی در فضای تولید و تبادل اطلاعات و حفظ زیرساختهای حیاتی كشور در مقابل حملات الكترونیك را بر عهده دارد.

3027/1858