نمی خواستیم نام این برادرمان برده شود

تهران – ایرنا- رییس هیات بدوی یك رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری سخنان حمید رسایی را ' كذب ' خواند و گفت : نمی خواستیم نام این برادرمان برده شود اما اگر بیش از این اصرار كند، پرونده اش را آشكار می كنیم.

حجت الاسلام و المسلمین «محمد اشرفی اصفهانی» روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا در واكنش به سخنان اخیر نماینده تهران افزود: سازمان بازرسی پرونده تخلفات وی را در دورانی كه مدیر كل ارشاد اسلامی قم بوده است، به هیات تخلفات ارسال كرده و مرتب هم پیگیر موضوع است.

حجت الاسلام و المسلمین حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یكشنبه هفته گذشته پس از پایان جلسه علنی در جمع خبرنگاران گفته بود كه او جزء آن دو نماینده ای نبوده كه اشرفی اصفهانی اعلام كرده از خدمات دولتی محروم شده اند.

رسایی با بیان اینكه اشرفی اصفهانی جزو رد صلاحیت های انتخابات قبلی بوده و هم اكنون جایگاهی كه در آن قرار دارد نیز غیرقانونی است، افزوده بود: این بدین معناست كه اشرفی اصفهانی قانونا نمی تواند در هیات تخلفات باشد، البته بقیه اعضای هیات تخلفات ریاست جمهوری نیز جایگاهی كه در آن قرار دارند غیرقانونی است چون طبق قانون انتصاب هیات تخلفات سه ساله است و هنوز مدت زمان قانونی اعضای هیات تخلفات قبلی تمام نشده است.

اشرفی اصفهانی در مصاحبه امروز با ایرنا خطاب به رسایی گفت: شما به خاطر حفظ آبروی خود، همچنین مجلس و نمایندگان محترم مجلس، سخنی نگویید كه خلاف آن ثابت شود. اظهارات شما تهمت است.

رییس هیات بدوی یك رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری افزود: ضرورت نمی دیدم كه به این بحث ها و اظهارات آقای رسایی پاسخ دهم اما برای اینكه اذهان مردم روشن شود، لازم است توضیحاتی را ارایه كنم.

وی اظهار داشت: ما نام افرادی را كه در هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری پرونده دارند ، نگفتیم كه آقای رسایی بخواهند از خودشان دفاع كنند اما ایشان پس از پایان جلسه علنی مجلس در هفته گذشته در جمع خبرنگاران نام مرا بردند و به جایگاه حقوقی و حقیقی من حمله كردند.***پرونده مدیران و مسوولان عالی رتبه دولت قبل به هیات تخلفات نهاد ارسال شده است

مشاور نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: نخست اینكه جناب آقای رسایی بدانند دارای پرونده هستند و سازمان بازرسی كل كشور پرونده وی و برخی دیگر از مدیران و مسوولان عالی رتبه دولت قبل چه مدیران، چه وزرا و چه معاونان را به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری ارسال كرده است.

اشرفی اصفهانی با بیان اینكه تاكنون حدود 800 پرونده به هیات تخلفات ارسال شده است، ادامه داد: ما تنها به 130 تا 140 مورد را رسیدگی كرده ایم و فرصت كافی برای رسیدگی به بقیه پرونده ها نبوده است كه از جمله پرونده های رسیدگی شده، مربوط به دو تن از نمایندگان محترم مجلس فعلی است كه از اظهارات جناب آقای رسایی كاملا مشخص شد خودشان می دانستند اینجا پرونده دارند به همین دلیل موضوع را باز كرده و از خود دفاع كرده اند.

وی با اشاره به اینكه نهاد ریاست جمهوری دارای دو هیات بدوی «یكم» و «دوم» رسیدگی به تخلفات اداری و یك هیات تجدید نظر است، توضیح داد: احكام مسوولان این سه بخش توسط رییس دفتر رییس جمهوری صادر شده است، آقای رسایی گفته اند، دوران مسوولیت افرادی كه در دولت قبل در این سمت بودند، ناتمام مانده و اعضای جدید منصوب شده اند و آرا هیات جدید جایگاه قانونی ندارد و معتبر نیست؛ كه در پاسخ باید بگویم اینگونه نیست.

مشاور نهاد ریاست جمهوری اضافه كرد: رییس جمهور قبلی وقتی رفت، به تبع آن همه احكام وی نیز خواهد رفت. كسی دیگر نمی تواند ادعایی داشته باشد، من در پستی چون از رییس دفتر آقای احمدی نژاد حكم گرفته ام اكنون نیز باید حضور داشته باشم، به ویژه در این هیات كه جایگاه بسیار مهمی دارد و تخلفاتی كه از سوی برخی دستگاه ها ارسال می شود، باید در این دولت و كسانی كه از ناحیه این دولت حكم گرفته اند، بررسی شود.

وی اضافه كرد: آقای احمدی نژاد رفت و هیات دولتش هم رفت، بنابراین حكم هایی كه در هر موضوعی صادر شده به طور كلی منتفی و لغو است كه آقای رسایی گفته اند احكام صادر شده برای اعضای هیات تخلفات سه ساله بوده است و نباید در دولت جدید تغییر می كردند. باید حكم اعضای هیات تخلفات توسط دولت كنونی و دفتر رییس جمهوری صادر شود و مسوولیت جدید به افراد جدید داده شود.

رییس هیات بدوی یك رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری با بیان اینكه رسایی گفته این هیات مبنای قانونی ندارد و آراء آن باطل است، تصریح كرد: «باید به نكته دوم اینگونه اشاره كنم كه جناب آقای رسایی اگر شما این هیات را غیرقانونی می دانید چرا اینجا تشریف آوردید و از خود دفاع كردید. ما یك مرتبه توسط هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نامه ای برای شما فرستادیم و هیات رییسه هم به شما اخطار كردند كه به هیات تخلفات نهاد رفته و از خودتان دفاع كنید. شما نیز زیر بار نرفتید و پس از نمی روم نمی روم ها بالاخره ناچار به آمدن به هیات تخلفات شدید.»

اشرفی اصفهانی در ادامه خطاب به رسایی گفت: پس از آن نخست یكبار برای ما نامه نوشتید و از خودتان دفاع كردید اما به دلیل اینكه این اقدام كافی نبود، ناچار به مراجعه حضوری در هیات تخلفات نهاد شدید.

وی یادآور شد: از همه مهمتر اینكه دو تن از قضات خوشنام، متعهد و با سابقه بسیار طولانی توسط ریاست محترم قوه قضاییه جهت عضویت در این هیات منصوب شده اند.

اشرفی اصفهانی ادامه داد: اگر هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری قانونی نیست، شما بر چه مبنای حقوقی، عقلانی و منطقی در اینجا حضور یافته و از خود دفاع كردید. هیات جایگاه قانونی دارد و اظهارات شما به هیچ عنوان پایه درستی ندارد.

اشرفی اصفهانی در پاسخ به این سوال كه آیا موارد تخلفات این نماینده تهران را می توانید بفرمایید؟، اظهار داشت: نمی توانم موارد تخلفات ایشان را بگویم اما اگر ایشان بر اظهارات خود اصرار كنند، ناچاریم پرونده شان را برملا كنیم.

رسایی گفته بود: براساس قانون، اعضای هیات تخلفات یا خود باید انصراف دهند یا باید سه سالشان تمام شود. در غیر این صورت كسی نمی تواند آنان را جابه جا كند مگر این كه هیات عالی تخلفات این كار را انجام دهد.

این نماینده مجلس تاكید كرده بود: در نهاد ریاست جمهوری هیات عالی تخلفات این كار را نكرده از این رو تمام احكام صادره تاكنون از ابتدای دوران ریاست جمهوری آقای روحانی تا الان و احكامی كه برای هر كسی صادر كرده باطل و غلط است كه این خود یك تخلف محسوب می شود.

رسایی افزوده بود: آقای اشرفی اصفهانی و آقای وطنی كه شوهر خواهر روحانی است عضو هیات تخلفات هستند كه البته آقای وطنی به دنبال پرونده سازی برای دیگران است و تمام آرایی كه این هیات می دهد باطل و تخلف است یعنی خود اینها باید به هیات تخلفات معرفی شوند.***تاكید سازمان بازرسی برای بررسی پرونده رسایی

رییس هیات بدوی یك رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری تصریح كرد: سازمان بازرسی اصرار دارد كه پرونده آقای رسایی به دقت بررسی شود.

اشرفی اصفهانی اضافه كرد: نمی خواستیم نام این برادرمان برده شود به عنوان كسی كه نماینده مجلس است و در هیات تخلفات پرونده دارد اما چون ایشان پس از پایان جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران این مطالب را مطرح كرده و سپس نام مرا هم برده است ناگزیر شدم تا ذهن مردم روشن شود.

وی ادامه داد: آقای رسایی نمی تواند در هر مساله ای كه بخواهد اظهار نظر كند و خود را به گونه ای مطرح كند و از هم اكنون نیز بگوید در مجلس آینده حضور دارم.

مشاور نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: نتیجه بررسی های هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد این شد كه ایشان متخلف و 5 سال از مسوولیت های دولتی محروم است.

وی تاكید كرد: كسانی كه تخلف دارند به ویژه تخلفات مالی، تخلف آنها به هیچ عنوان قابل گذشت نیست و باید به طور كامل و دقیق بررسی شود.

اشرفی اصفهانی در پاسخ به اظهارات رسایی در مورد رد صلاحیت شدن در انتخابات مجلس گفت: اینكه ایشان گفته بنده رد صلاحیت شده ام، باید بگویم آقای رسایی اگر شما توانستید ثابت كنید كه من برای انتخابات نمایندگی مجلس در ادوار گذشته رد صلاحیت شده ام.

رسایی با اشاره به شكایت خود در كمیسیون اصل 90 گفته بود: این پرونده در كمیسیون اصل نود مجلس در حال رسیدگی است و در این شكایت بیان شده كه این هیات جایگاه قانونی ندارد و برخلاف قانون حكم می دهد.

نماینده مردم تهران افزوده بود: نهاد ریاست جمهوری نمی تواند خودش هیات تخلفات را عوض كند و یك هیات تخلفات جدید بگذارد. فعلا جایگاه اشرفی اصفهانی و شوهرخواهر آقای روحانی و دیگر اعضای این هیات غیرقانونی است.

رسایی گفته بود كه اشرفی اصفهانی در جایگاه غیرقانونی حرفهای دو پهلو می زند.

رییس هیات بدوی یك رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری اضافه كرد: شما گفتید كه به كمیسیون اصل 90 مجلس شكایت می كنید، خود شما در این كمیسیون ذینفع هستید و حضور دارید، می خواهید در این كمیسیون شكایت كنید، این كار را انجام دهید، اما ما نیز از شما شكایت می كنیم كه به بنده تهمت زده و گفته اید آقای اشرفی اصفهانی كه رد صلاحیت شده است، نمی تواند در جایگاه رییس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری قرار گیرد.

اشرفی اصفهانی ادامه داد: بنده به عنوان یك چهره سیاسی، علمی، دانشگاهی و فرزند شهید محراب رسما به دادگاه روحانیت شكایت خواهم كرد كه آقای رسایی به من تهمت زده و اهانت كرده است.

رییس هیات بدوی یك رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری توضیح داد: ما به بیش از 40 درصد پرونده ها رای برائت داده ایم كه البته سازمان بازرسی بسیاری از آنها را نمی پذیرد. ما می خواهیم با حسن نیت و رافت اسلامی بدون اینكه مسایل سیاسی در این پرونده ها لحاظ شود رای دهیم.***محرومیت پنج ساله رسایی از پست دولتی

وی اضافه كرد: آقای رسایی بدانند رایی كه به ایشان داده شده، بدون ملاحظه مسایل سیاسی بوده است، آنچه از سازمان بازرسی به هیات تخلفات ارسال شده است، كارشناسانی با 30 سال سابقه حقوقی در نهاد ریاست جمهوری، بررسی كرده اند و در نهایت رای آنها منتج به این شد كه ایشان دیگر صلاحیت داشتن مسوولیت در آینده را ندارند و رای 5 سال محرومیت از پست های دولتی را داده اند.

وی تاكید كرد: اگر این رای و مساله، سیاسی بود، می گفتند باید 30 سال از كارهای دولتی محروم شوند.

رییس هیات بدوی یك رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری با تاكید بر اینكه این هیات قانونی و آرا آن نیز قانونی و دقیق است، تصریح كرد: آرا این هیات، سیاسی نبوده و كاملا حقوقی است. ما در صدد مچ گیری نبوده و نیستیم. خدا نكند كه اینگونه باشد چرا كه روز قیامت باید در پیشگاه عدل الهی پاسخگو باشیم.

وی مسوولیت خود در هیات تخلفات نهاد ریاست جمهوری را سخت و دشوار توصیف كرد و گفت: اگر آقای رسایی ادعا و اعتراضی دارند باید به دیوان عدالت اداری شكایت كنند و به سازمان بازرسی مراجعه كنند كه چرا برای وی پرونده فرستاده است.

اشرفی اصفهانی در پایان تاكید كرد: ضمن احترام به همه نمایندگان محترم مجلس باید بگویم ما در صدد گفتن نام كسی نبودیم، اینكه نام آقای رسایی مطرح شد، خود ایشان مقصر بود، وی پیش دستی و مساله را باز كرد كه نام یكی از نمایندگان محروم شده از پست های حساس وی است و نسبت به جایگاه و رییس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری اهانت كرد.

9012**1553

سرخط اخبار سیاست