زنگنه: از طریق نفت می توانیم وابستگی به آن را كاهش دهیم

تهران - ایرنا - وزیر نفت گفت: سهم نفت در بودجه كشور اگر چه به تدریج در حال كم شدن است اما در تراز بازرگانی خارجی تاثیر آن كم نشده است بنابراین كاهش وابستگی به نفت با بستن دریچه های نفتی ممكن نیست بلكه باید از طریق نفت اقتصاد غیر نفتی خود را بزرگ كنیم.

به گزارش ایرنا، بیژن نامدار زنگنه چهارشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبكه خبر سیما افزود: باید به كمك نفت اقتصاد خود را بزرگ كنیم.

وی افزود: ما با كمك نفت می توانیم اقتصاد غیر نفتی خود را بزرگ كنیم و خوشبختانه با ابزاری كه با تدبیر و تاكید مقام معظم رهبری كه همان راه اندازی صندوق توسعه ملی بود، می توانیم به این هدف برسیم.

زنگنه اظهار داشت: پول نفتی كه به صندوق می رود باید در راستای بزرگ شدن اقتصاد غیر نفتی از جمله در توسعه بخش پتروشیمی هزینه شود تا شاهد باشیم كه وابستگی ما از نفت كاهش یابد.

** 100 میلیون مترمكعب گاز در سال 94 تامین می شود

وزیر نفت در ادامه با ارایه گزارشی از آخرین وضعیت فازهای وارد مدار شده در پارس جنوبی اظهار داشت: امسال اولویت را به فازهایی داده بودیم كه می توانستند در سال 93، 100 میلیون مترمكعب گاز تامین كنند تا در زمستان با مشكل مواجه نشویم.

وی گفت: خوشبختانه در اوج تحریم ها توانستیم، بیش از چهار فاز پارس جنوبی را برای تامین این میزان گاز به مدار اضافه كنیم و همزمان هفت عرشه را در دریا راه اندازی كردیم و بزودی نیز عرشه فاز 15 راه اندازی خواهد شد.

زنگنه اظهار داشت: در روزهای اول دولت كسی باور نمی كرد كه بشود این فازها را به مدار آورد، اما ما توانستیم این كار بزرگ را انجام دهیم و به نیروگاه ها گاز باكیفیت و كافی برسانیم.

وزیر نفت اظهار داشت: در سال آینده وضع ما خیلی بهتر می شود و 100 میلیون متر مكعب گاز دیگر اضافه بر این میزان تولید خواهیم كرد و با ادامه این روند در سال 95 تمام فازها به مدار اضافه می شوند و ممكن است از قطر نیز در برداشت پیشی بگیریم هر چند كه از نظر تجمعی آنها به دلیل اینكه از ما خیلی زودتر كار را شروع كرده اند بالاتر هستند.

زنگنه در ادامه از حمایت های مجلس و دولت تشكر كرد و گفت: اگر حمایت های مجلس و دولت نبود وزارت نفت به این موفقیت ها نمی رسید چرا كه ما مشكل مالی داشته و داریم.

** بیش از 65 درصد از تجهیزات غیر مداری در داخل تولید می شود

وزیر نفت در ادامه در خصوص میزان تولیدات داخلی و بومی سازی صنعت نفت و گاز كشور نیز گفت: از نظر ارزشی بیش از دو سوم منابع و تجهیزات مورد نیاز در داخل تامین می شود.

وی افزود: اینك بالای 65 درصد تجهیزات و بخش عمده ای از تجهیزات حفاری در ایران ساخته می شود و با قدرت می توان گفت كه بیشتر تجهیزات ساكن و غیر مداری و برخی از تجهیزات دوار در كشور ساخته می شود.

زنگنه اظهار داشت: با توجه به بحث تحریم ها ، خرید لوازم و تجهیزات مورد نیاز از خارج بسیار دشوار و سخت شده است به طور مثال برای دریافت یك قطعه سه بار سفارش داده ایم تا سرانجام یكی از سفارشات وارد كشور شده است، بنابراین پیمانكاران و فعالان نفتی در كشور در صورت وجود یك قطعه در داخل، ترجیح می دهند جنس داخلی را استفاده كنند.

** كاری از ایرانی ها گرفته نشده كه به خارجی ها داده شود

وزیر نفت در ادامه در واكنش به اینكه گفته می شود برخی اوقات از ایرانی ها كارها گرفته شده و به خارجی ها داده شده است، گفت: اینچنین نیست، یك فرد خاص در حال انتشار دروغ و خبرهای نادرست در این خصوص است و قطعا از وی شكایت خواهیم كرد.

وی گفت: تا امروز كاری از ایرانی ها گرفته نشده كه به خارجی ها واگذار شده باشد.

زنگنه اضافه كرد: معتقدیم خارجی ها بیشتر باید برای كمك در بخش مدیریتی و یا كمبود تجهیزات به ما كمك كنند البته بخشی از حفاری ها همچنان در اختیار خارجی ها است چرا كه با آنها قراردادهای دو یا سه ساله داشته ایم.

وزیر نفت با اشاره به فاز 13 پارس جنوبی گفت: این فاز زیر نظر كارفرما است و بعضی اوقات كارفرمایی نمی خواهد با یك پیمانكار خاص كار كند اما این به آن معنا نیست كه كار از یك ایرانی گرفته شده و به یك خارجی واگذار شده است؛ وزارت نفت تاكید كرده است در صورت وجود یك دكل ایرانی، نباید از دكل خارجی استفاده شود.

وی در ادامه به واحد فراورش دریایی اشاره كرد و گفت: دراین خصوص نیز گام هایی برداشته شده و سفارش ساخت به خارج داده شده است و امیدواریم تا دو سال آینده این دستگاه ساخته و به ایران تحویل شود.

** فروش نفت از طریق بورس در برنامه است

وزیر نفت در ادامه در خصوص فروش نفت از طریق بورس یا فرابورس گفت: در این خصوص جدی هستیم و می خواهیم زبان مشتركی میان بورس و نفت و فرآورده های نفتی ایجاد كنیم تا بتوانیم نفت و فرآورده های نفتی را از طریق بورس انرژی بفروشیم.

وی گفت: خوشبختانه مجلس و دولت همراه ما هستند و آمادگی لازم را دارند كه در این مسیر به ما كمك كنند. گمان می كنم در اولین بخش، یكصد میلیون دلار سهام در خصوص فرآورده های نفتی بزودی عرضه شود و ما امیدواریم شاهد ورود بازیگران بیشتری باشیم و معاملات روشنتری را انجام دهیم.** در مسیر صادرات فرآورده ها حركت می كنیم

زنگنه در ادامه به راهبرد و سیاستگذاری وزارت نفت در خصوص احداث پالایشگاه اشاره كرد و گفت: طرح راه اندازی پالایشگاه 60 هزار بشكه ای را داریم و هشت سرمایه گذار در این خصوص آماده هستند و فكر می كنیم در كمتر از سه سال بتواند 480 هزار بشكه میعانات گازی را تبدلیل به فرآورده كند كه اگر اینگونه شود ما در واقع بیش از یك میلیون بشكه فراورش میعانات گازی در ایران خواهیم داشت و دیگر میعانات گازی برای صادرات نخواهیم داشت بلكه فرآورده های حاصل از آنها صادر خواهد شد.

وی گفت: اولویت ما صدور مجوز احداث برای پالایشگاههایی است كه با اهداف صادراتی به ما پیشنهاد می شوند.

زنگنه به پالایشگاه آناهیتا اشاره كرد وگفت: این پروژه مشكلات فاینانسی دارد كه باید رفع شود مجری آن تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی است كه قول دادند مشكلات مالی را حل كنند البته باید 75 درصد بودجه مورد نیاز آنها از طریق منابع بانكی تامین شود و امیدواریم تلاش آنها در این خصوص به نتیجه برسد چرا كه ما به دنبال انجام این پروژه هستیم و یكی از تصمیمات مقام معظم رهبری در سفر به كرمانشاه بوده كه باید به اتمام برسد.

وی گفت: پالایشگاه دیگر ما ستاره خلیج فارس است كه 360 هزار بشكه میعانات گازی تامین می كند كه امیدواریم تا سال 95 به پایان برسد و حتی در صورت راه افتادن یك ردیف از این پالایشگاه، مشكل واردات بنزین كشور حل خواهد شد.

وزیر ادامه داد: برنامه ای برای زدن پالایشگاه برای مصرف داخلی نداریم و اعلام می كنیم كه از این پس پالایشگاه ها باید در كنار بنادر و با هدف صادراتی احداث شوند.

زنگنه اظهار داشت: در همین راستا شركتی از ستاد اجرایی فرمان امام اعلام آمادگی كرده است كه در جاسك پالایشگاهی بزند و خوشبختانه چند درخواست مبنی بر احداث چند پالایشگاه كوچك دیگر با هدف صادراتی داریم.

** برداشت نفت از خزر پرهزینه است

وزیر نفت در خصوص نفت پیدا شده در دریای خزر و نحوه استخراج آن نیز اظهار داشت: اجرای دكل ایران خزر كه در تركمنستان فعال است از روز اول كار درستی نبود چرا كه برای آب های كم عمق ساخته شده بود اما میدان مربوطه عمیق بود.

وی به دكل امیركبیر در خزر اشاره كرد و گفت: در عمق 700 و 800 متری دو چاه زده شد و ما در میدان سردار جنگل به نفت رسیدیم اما از این جا به بعد با مشكل دیگری روبرو شدیم چرا كه برداشت نفت از این میدان نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارد و با توجه به اینكه نه ما و نه سایر همسایگان در خزر هیچ تجربه ای در آب های عمیق نداریم، نیازمند تكنولوژی های روز جهان در این عرصه هستیم و برای خریداری آن باید شریك داشته باشیم چرا كه نفت حاصل از این میدان بسیار گران بدست می آید.

** پالایشگاه ستاره خلیج فارس می تواند بنزین مورد نیاز كشور را تامین كند

وزیر نفت در ادامه به آخرین وضعیت بنزین در كشور اشاره كرد و گفت: در كشور كمتر از 70 میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می كنیم و پنج میلیون لیتر در روز واردات داریم.

وی به پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره كرد و گفت: در صورتی كه این پالایشگاه آماده شود 36 میلیون لیتر بنزین اضافه تولید خواهد شد و مشكل كیفیت و كمیت بنزین كشور حل می شود.

زنگنه اظهار داشت: تنها 20 میلیون از 70 میلیون لیتر بنزین مصرفی كشور بنزین یورو چهار است در حالی كه این پالایشگاه ظرفیت آن را داردكه 36 میلیون لیتر بنزین یورو 5 یا 4 تامین كند.

**از سال آینده صادركننده بنزین خواهیم شد

وزیر نفت تصریح كرد: در صورت اتمام پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس ، نیازی به واردات بنزین نخواهیم داشت و انشاء الله از سال آینده صادركننده بنزین، نفت و گاز خواهیم بود.

وی گفت: بیش از 26میلیون لیتر گازوئیل یورو چهار توزیع می كنیم و 56 میلیون لیتر مصرف حمل و نقل كشور است و این پروژه مسئله گازوئیل را از نظر كمی و كیفی حل می كند.

زنگنه اظهار داشت: با توزیع گاز با كیفیت، دیگر نیازی به مصرف نفت و گاز در ایران نداریم و می توانیم آنها را به سمت صادرات ببریم.

وی گفت: البته در خصوص بنزین باید خودروهای با مصرف كمتر و راندمان كاری بهتر نیز تولید و سیستم حمل و نقل شهری را تقویت كنیم تا مردم بجای تك سرنشینی به وسایل عمومی روی آورند.

زنگنه گفت: مبحث استفاده از گاز سی.ان.جی را نیز با قوت دنبال می كنیم تا توسعه بیشتری پیدا كند و مصرف آن در كشور افزایش پیدا كند.

وی در ادامه خاطرنشان كرد كه پالایشگاه شازند اراك امروز بزرگترین تولید كننده بنزین یورو 4 كشور است.

** در صورت دستور مجلس، بنزین تولید داخلی را ارایه می كنیم

وزیر نفت در ادامه در واكنش به گزارش كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این كمیسیون رای نمی دهد، بلكه نمایندگان مجلس هستند كه رای به انجام كاری می دهند.

وی گفت: از تیرماه به بعد تصمیم گرفتیم كه بنزین یورو چهار وارد كنیم اگر چه كار سختی بود چرا كه در تحریم بودیم و باید در بیرون از منطقه بنزین مورد نیاز را تامین می كردیم.

زنگنه اظهار داشت: آنچه در پتروشیمی ها به اسم بنزین تولید می شود از نظر كارشناسان نه تنها بنزین نیست بلكه ریفورمیت با بنزن بالا است.

وی با بیان اینكه وزارت نفت مشكلی مبنی بر مصرف این ماده به جای بنزین ندارد، اظهار داشت: اگر مجلس حكم كند بر ما كه آن را مصرف كنیم، خوشحال هم می شویم چرا كه به سختی و با زحمت فراوان بنزین یورو چهار را از خارج تامین می كنیم.

وی افزود: اما محیط زیست اجازه مصرف این ماده را نخواهد داد و آن را خلاف ضوابط محیط زیستی می داند اما اگر مجلسیون بخواهند كه آن را مصرف كنیم، این كار را خواهیم كرد.** پاكستانی ها تخلف كرده اند

وزیر نفت در ادامه به قرارداد گازی با پاكستان اشاره كرد و گفت: از نظر ما صادرات گاز به پاكستان مشكلی ندارد، چرا كه قرارداد معتبر با آنها داریم و باید از اول 2015 برداشت گاز را آغاز می كردند اما آنها تخلف كردند و برداشت نكرده اند.

وی گفت: طبق برنامه خط لوله گازی را تا مرز با پاكستان خواهیم كشید و از شورای اقتصاد مجوز آن را هم گرفته ایم و طرف پاكستانی نیز چندین بار با ما گفت وگو كرده و اظهار داشته است كه مشكل فاینانس دارد و در صورت حل مشكل، خط لوله گازی خود تا مرز ایران را خواهد كشید و برداشت گاز را آغاز خواهد كرد.

وزیر نفت ادامه داد: بزودی این مشكلات حل خواهد شد و آنها اعلام كرده اند هر وقت مشكل تحریم ها حل شود می توانند گاز را از ایران تحویل بگیرند.

زنگنه ادامه داد: پاكستانی ها مایل به همكاری هستند البته از ما خواسته اند كه آنها را جریمه نكنیم، در حال مذاكره هستیم و در صورتی كه بخواهیم به این خواسته آنها عمل كنیم آنها نیز باید تغییراتی در قرارداد به نفع ایران بدهند.

** ایران و عربستان هیچگاه دبیركل اوپك نخواهند شد

وزیر نفت در واكنش به این پرسش كه چرا ایران نمی تواند دبیركلی سازمان كشورهای صادر كننده نفت با نام اختصاری اوپك را تصاحب كند، اظهار داشت: تنها در صورت اجماع اعضا، این سمت به یك كشور داده خواهد شد.

زنگنه افزود: در زمان من تلاش های زیادی شد، پس از من نیز هشت سال نتوانستند و ما امروز هم نمی توانیم (دبیركل اوپك شویم) چرا كه همواره یك كشور در اوپك مخالف ایران است و ایران نیز همواره مخالف دبیركلی عربستان است.

وی ادامه داد: بنابراین ایران وعربستان هیچ وقت نمی توانند اجماع لازم را بدست آورند چرا كه همواره یك مخالف دارند.

زنگنه در خصوص میزان تولید و صادرات نفت كشور نیز سكوت كرد وگفت: این حوزه ارتباط تنگاتنگی با تحریم ها دارد و هر چه بگویم ممكن است به ضرر ما تمام شود چرا كه هدف تحریم ها است.

وی در خصوص تولید و برداشت صیانتی نفت نیز گفت: وقتی یك و نیم میلیون تولید ما كم شده، قطعا برداشت ها نیز كاهش یافته است و از خیلی از میدان ها كمتر استفاده می شود. برای نخستین بار است كه ما مازاد نفت داریم.

زنگنه در خصوص خط تولید اتیلن غرب نیز گفت: تا جایی كه منابع بوده كار پیش رفته است و مشكلی در خصوص تامین اتیلن نداریم اما در برخی از مجتمع های پایین دستی آن، به دلیل كمبود اتان، مشكلاتی ایجاد شده است كه امیدواریم سال آینده از فازهای 15، 16، 17 و 18 بتوانیم اتان لازم را تامین كنیم تا این مجتمع نیز با ظرفیت حداكثری كار كند.

وزیر نفت در خصوص توسعه صنعت پتروشیمی نیز گفت: اگر فاینانس این حوزه عملی شود، اقتصاد خوبی در پیش روی آن قرار خواهد داشت البته منظور من این نیست كه خوراك را مجانی دهیم بلكه معتقدیم خوراك لازم را تامین خواهیم كرد اما باید امور به شكل رقابتی پیش برود و به بهترین سرمایه گذاران در این بخش خوراك لازم را برسانیم.

وی به ارایه گاز طبیعی، اتان، متان، پروپان و بوتان به سرمایه گذاران اشاره كرد وگفت: ما توانایی ارایه آنها را داریم.

زنگنه در ادامه به صدور مجوزهای بدون حساب و كتاب برای راه اندازی خط تولید كود اوره در كشور اشاره كرد و گفت: هشت میلیون تن مجوز در این خصوص داده شده است در حالی كه نیاز كشور تنها دو میلیون تن است و هم اكنون دو برابر آن تولید می شود.

وی در خصوص جمع آوری گازها كه در فلر میدان ها در حال سوختن است نیز گفت: اعلام كرده ایم با قیمت ارزانی كه تقریبا مجانی محسوب می شود حاضریم آنها را عرضه كنیم و تعدادی سرمایه گذار نیز در این خصوص با وزارت نفت در حال مذاكره هستند.

** در صورت سرمایه گذاری سال 95 به عراق گاز صادر می شود

وزیر نفت در ادامه به طرح صادرات گاز به عراق و عمان اشاره كرد وگفت: با عراق دو قرارداد را دنبال می كنیم، مجموع این قراردادها انتقال گاز به مقدار 60 میلیون مترمكعب در روز است.

وی گفت: درقالب فراخوان از سرمایه گذاران دعوت كرده ایم كه بیایند دو خط لوله ای كه به بصره و نفت شهر می رود را احداث كنند. یك و نیم میلیارد سرمایه گذاری می خواهد كه اگر انجام شود، در سال 95 موفق می شویم برای اولین بار گاز به عراق صادر كنیم.

زنگنه به قرارداد گازی با عمان نیز اشاره كرد وگفت: نقشه برداری دریایی بزودی شروع می شود و در ادامه اسناد مناقصات تهیه و كارها پیگیری خواهد شد.

شبس (2) 1346 **1565

سرخط اخبار اقتصاد