۱۵ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۲۳:۳۰
کد خبر: 81493600
۰ نفر

مشهد- ايرنا- نماينده ولي فقيه در خراسان گفت:تحليل من از بررسي مجموعه مسائل اين است كه مذاكرات هسته اي با حفظ مواضع خودمان و سياستهاي اصولي رهبري نظام و انقلاب بدون اين كه كوچكترين امتياز و بهايي در زمينه مسائل اصولي نظام به كسي بدهيم دير يا زودبه ثمر خواهد نشست.

آيت الله عباس واعظ طبسي شامگاه چهارشنبه در ديدار با جمعي از استادان حوزه علميه مشهد، طلاب، فضلا و ائمه جمعه و جماعات اين استان در تالار اماكن متبركه حرم مطهر امام رضا (ع) افزود: اما كساني قلم به دست گرفته و سعي مي كنند دولت و تيم مذاكره كننده را تضعيف كنند كه به آنها نصيحت مي كنم اجازه دهيد مقداري زمان بگذرد بعد فرصت آن را داريم كه نقد كنيم يا متعرض شويم.

مدير عالي حوزه هاي علميه خراسان گفت: همان گونه كه چندي پيش نيز اشاره كردم حوزه ها بايد از نفوذ جريانهاي سياسي معارض نظام به وسيله فكر و علم و دانشي كه دارند جلوگيري كنند و علما نگذارند حوزه ها به مسائلي كه به زيان مصالح ملي و منافع ارزشي نظام است آلوده شود.

آيت الله واعظ طبسي افزود: ما هميشه تلاش كرده ايم كه اين حوزه با آرامش راه درست علمي را دنبال كند و اين توصيه امام راحل بود كه من هر گاه خدمت ايشان شرفياب مي شدم و مي خواستم گزارشي از آستان قدس رضوي ارايه دهم مي گفتند اين مسائل ديگر به خود شما مربوط مي شود اما هميشه راجع به حوزه و رعايت اخلاق و پيشرفت علمي حوزه و حفظ حوزه تذكر مي دادند.

توليت آستان قدس رضوي گفت: تعبير امام خميني (ره) اين بود كه اگر حوزه را حفظ كنيد همه چيز داريد و اگر از دست بدهيد هيچ چيز نداريد لذا روحانيت به اين مسائل دقت كنند و مساجد ما نيز بايد مثل گذشته مركز فرهنگي آماده براي برخورد با سمپاشي دشمنان و تهاجم فرهنگي باشند.

وي افزود: امروز جمهوري اسلامي با قدرت رهبري و صراحت و شجاعت و قدرت تحليل بسيار بالاي معظم له از مسائل سياسي دنيا در جايگاه بسيار والايي قرار گرفته كه بايد اين جايگاه حفظ شود.

آيت الله واعظ طبسي گفت:رهبري را دعا كنيم و بدانيم كه در عمل نيز بايد ارتباط فكري و عاطفي مان را به معظم له نشان دهيم و حوزه هاي علميه اين چنين هستند و استادانشان روابط استوار و مستحكمي از لحاظ اعتقادي، فكري و فرهنگي با نظام و انقلاب و رهبري دارند.

مدير عالي حوزه هاي علميه خراسان گفت: دراين ميان متاسفانه افراد قليل و ناچيزي هستند كه مواضع آنها خيلي قابل قبول نيست و فكر مي كنيم كه بايد در اين مواضع، تجديد نظر كنند.

آيت الله واعظ طبسي افزود: در موازي كاريهاي حوزه نمي تواند اخلاص، وجود داشته باشد و نشان دادن خود نباشد و چرا بايد جمع محدود و معدودي تشكيل دهيم و بخواهيم خود، عمل كنيم. اين درست نيست و نتيجه، اين شايعاتي مي شود كه درباره حوزه مشهد به راه انداخته اند كه در برخورد با كساني كه متعرض به حريم تشيع هستند كم كاري شده است.

وي گفت: كجا كم كاري شده و چه كسي كم كاري كرده است؟ چرا به دروغ، مسائلي را مطرح مي كنيد كه حوزه متهم مي شود؟ ممكن است در منطقه اي جريان خاصي حضور بيشتري داشته باشد اما به اين كه همه جا را گرفته اند و زمينها را تصرف كرده اند و شيعيان تحت الشعاع آن جريان قرار گرفته ربطي ندارد.

او افزود: كجا به اين شكل است اقلا در مشهد اطلاع داريم كه اين گونه نيست بعد هم مي نشينيد كنار گوش آقايان و در قم و مشهد آقايان را نگران مي كنيد كه مجبور به تذكراتي مي شوند.

مدير عالي حوزه هاي علميه خراسان گفت: بحث ديگري كه در خصوص حوزه ها مطرح است فلسفه است كه در حد لازم تدريس مي شود و خواهد شد اما هر دو جريان فكري موافق و مخالف فلسفه به طور كلي در گفتار و كردار و تدريس و تبليغشان مراقبت كنند.

توليت آستان قدس رضوي تاكيد كرد: البته در حوزه كسي را نمي بينم كه مخالف فلسفه باشد بلكه مخالفت با بعضي مطالبي است كه براي بعضي قابل استفاده است و الا با اصل فلسفه مشكلي نيست.

نماينده ولي فقيه در خراسان گفت: پس از مرگ ما همه چيز روشن خواهد شد ما چون نمي توانيم قصد قربت كنيم و نمي توانيم اخلاص را رعايت كنيم از بيان برخي امور معذوريم البته بيان خاطرات مي تواند كمك به تحكيم پايه هاي نظام باشد.

آيت الله واعظ طبسي افزود: جمعي بعد از انقلاب نشستند و گفتند تا تاريخ مبارزات را دچار تغيير كنند اما با توجه به بزرگاني كه به مراتب بهتر از من مي توانند اين اقدام را خنثي كنند احساس نكردم كه بايد وارد كار خاطرات شوم.

توليت آستان قدس رضوي گفت: برخي هم اشاره مي كردند كه فعاليتهاي آستان قدس رضوي را بگوئيم كه ضرورتي ندارد و بخش فرهنگي آستان قدس رضوي به حد كافي اين فعاليتها را منتشر مي كند.

وي افزود: قسمتهايي از فعاليتهاي آستان قدس رضوي را مردم با چشم مي بينند و بخشي را نيز نمي بينند اما بالاخره ظاهر خواهد شد و من از روحانيون خواهش مي كنم در ايام دهه فجر هر كجا مي روند منطقي، مستند و اصولي مسائل نظام و فراورده ها و دستاوردهايش را بيان كنند كه يكي از بالاترين جهادهاست.

1922/522**1565