بيانيه وزارت ارشاد در واكنش به جوسازي هاي اخير در خصوص مجوزهاي هنري

تهران - ايرنا - مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره جو سازي هاي اخير در خصوص صدور مجوزهاي هنري بيانيه اي را منتشر كرده است.

به گزارش ايرنا در اين بيانيه كه چهارشنبه شب در اختيار ايرنا قرار گرفت، آمده است: به دنبال ابراز نگراني تعدادي از مراجع عظام نسبت به صدور مجوزهاي خلاف شرع از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ضمن درك دغدغه‌ها و حساسيت‌هاي اين بزرگواران و احترام به فرمايشات اين عزيزان، در راستاي رسالت خطير اطلاع‌رساني و شفاف‌سازي نكاتي چند، جهت استحضار علماي عظام و مردم عزيز ايران اسلامي اعلام مي‌گردد:

• وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت تدبير و اميد، به‌عنوان متولي فرهنگ و هنر جامعه، خود را موظف و مقيد به رعايت حدود و شئون اسلامي و ديني مي‌داند و به‌طور قاطع اعلام مي‌كند كه در هيچ يك از حوزه‌هاي زيرمجموعه اعم از كتاب، موسيقي، سينما، تئاتر و... تاكنون مجوزي برخلاف قوانين كشور، اعتقادات ديني و مذهبي مردم و شئونات جامعه صادر نشده و نخواهد شد و آنچه مدتي است در قالب خبر و گزارش عليه عملكرد اين وزارتخانه منتشر مي‌شود، فضاسازي و حاشيه‌سازي برخي رسانه‌هاي معارض و مخالف دولت مي‌باشد كه بدون ارائه هيچ‌گونه ادله مشخص و مستدل، صرفا براي بحران‌سازي و حاشيه‌سازي فعاليت‌هاي اين وزارتخانه، بازنشر داده مي‌شود.

• دولت تدبير و اميد توانست در مدت كوتاهي فاصله اهالي فرهنگ و هنر كه بخش بزرگي از فرهيختگان جامعه را تشكيل مي‌دهند با بدنه دولت و نظام از ميان بردارد و آنان را دوباره به آغوش جامعه بازگرداند. متاسفانه اين اقدام موفق دولت در حوزه فرهنگ به مذاق برخي از رسانه‌ها خوش نيامده و در اين راه بارها سعي كرده‌اند با قلم‌فرسائي‌هاي فراوان، شايعه‌پراكني و حاشيه‌سازي‌هاي بي‌مورد و درج اخبار نادرست، غيردقيق و مغرضانه اسباب ناراحتي و دل‌نگراني برخي از دلسوزان نظام و علماي گرانقدر را فراهم سازند.

• در اينجا خاطرنشان مي‌شود اخباري كه در مورد مجوز به 'كنسرت تك‌خواني زن در جشنواره موسيقي فجر' در يكي از همين رسانه‌ها منتشر شد نه تنها صحت نداشته بلكه هدف آن مخدوش‌ساختن خدمات ارزشمند خدمتگزاران فرهنگ و هنر كشور بوده است. جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر كه امسال وارد سي‌امين سال برگزاري خود شده است هرساله به‌مناسبت پيروزي انقلاب اسلامي و بر طبق موازين جمهوري اسلامي ايران با حضور خيل عظيمي از هنرمندان داخلي و خارجي از سوي معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار مي‌شود. در اين دوره نيز هنرمنداني حضور دارند كه هميشه در چارچوب قوانين نظام جمهوري اسلامي به فعاليت پرداخته‌اند. امسال نيز همانند سالهاي قبل بخشي به اجراي گروههاي موسيقي بانوان اختصاص يافته كه اين اجراها مطابق ضوابط، فقط مخصوص بانوان بوده است. در عين حال اجراي عمومي براي خوانندگان زن، فقط به‌صورت همخواني بوده و به هيچ عنوان به‌صورت تكخواني نبوده و نيست.

•اين موضوع شامل انتشار آلبوم 'تو را اي كهن بوم دوستت دارم' نيز مي‌شود كه آلبومي با هم‌خواني استاد محسن كرامتي، استاد برجسته آواز و رديف‌دان موسيقي دستگاهي ايران، از هنرمندان خوشنام و متعهد موسيقي ايران و خانم نوشين طافي مي‌باشد. اين اثر در قالب موسيقي سنتي با اشعار و موسيقي وزين بوده و در شوراهاي شعر و موسيقي دفتر كه متشكل از اساتيد و نخبگان متعهد و ارزشي انقلاب اسلامي هستند بررسي و مورد تأييد قرار گرفته است. بر اساس ضوابط موجود كه از بدو تاسيس دفتر موسيقي تا كنون به آن عمل شده است هيچ‌گونه منع قانوني براي صدور مجوز آثاري كه هم‌خواني زن و مرد دارند، وجود ندارد.

•متاسفانه سياه‌نمايي‌ها و تفرقه‌افكني‌هاي حساب‌شده عده‌اي از رسانه‌هاي به‌اصطلاح دلسوز كه بيش از آنكه به مصالح نظام و جامعه بينديشند غم منافع فردي و حزبي خود را دارند، داستان تازه‌اي نيست و قصه تكراري و پرغصه‌اي است كه اين وزارتخانه از آغاز روي‌كارآمدن دولت مردمي تدبير و اميد هر روز با آن دست به‌گريبان است. متاسفانه اين گروه‌ها با طراحي‌هاي رسانه‌اي تلاش مي‌كنند تا نگراني افرادي را برانگيزند كه دغدغه دين و اخلاق دارند؛ در حالي كه اقدام اين گروه‌ها و رسانه‌هاي متبوع‌شان، جز ايجاد شكاف عميق در جامعه و بدبيني مردم به نظام اسلامي و تضعيف سرمايه اجتماعي نظام، نتيجه‌اي را در پي ندارد.

• همانطور كه رهبر فرزانه انقلاب نيز بارها در بياناتشان تاكيد كرده‌اند «عرصه فرهنگي، عرصه جهاد است» ما نيز براي تحقق اهداف متعالي ايران اسلامي از هيچ تلاشي فروگذار نخواهيم كرد و اجازه نخواهيم داد تا زياده‌خواهي و منفعت‌طلبي گروه و جناحي خاص در اراده‌مان براي رسيدن به آينده‌اي روشن خللي وارد سازد و با قاطعيت اعلام مي‌كنيم كه علاوه بر قانون، ميزان در اين وزارتخانه رهنمودهاي مقام معظم رهبري، دغدغه‌هاي آيات عظام و ارزش‌هاي اعتقادي و موازين اسلامي است و در ايام الله دهه فجر اجازه نمي‌دهيم تا عد‌ه‌اي شيريني جشن انقلاب را به كام ملت دين دار، شريف، آزاده، با اخلاق و حق‌طلب ايران تلخ كنند.

شبس (2) 1346 **1565

سرخط اخبار فرهنگ