مدارس شمال كنيا از بيم اقدامات تروريستي الشباب بي معلم ماند

تهران - ايرنا -رييس اتحاديه ملي معلمان كنيا روز سه شنبه اعلام كرد كه حدود 700 معلم كنيايي از بيم حملات تروريست هاي الشباب از حضور در محل كارشان در شمال اين كشور خودداري كردند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از نايروبي، معلمان كنيايي با تظاهرات در مقابل پارلمان اين كشور در نايروبي از دولت خواستند محل كارشان را به مناطق امن تري انتقال دهد.

'مودزو نزيلي' رييس اتحاديه ملي معلمان كنيا گفت كه معلمان معترض سكنه سه شهر 'واجير'، 'ماندرا' و 'گاريسا' هستند، شهرهايي كه اكثر اهالي آن را كنيايي هايي با اصل و نسب سوماليايي تشكيل مي دهند.

وي اضافه كرد كه معلمان به دليل حملات گروه تروريستي الشباب سومالي عليه شهروندان غيرسوماليايي به وحشت افتاده اند.

براساس اين گزارش، تروريست هاي الشباب چندي پيش اتوبوسي را در نزديكي شهر ماندرا ربودند و پس از انگشت گذاشتن روي سرنشينان غيرسوماليايي و غيرمسلمان آن، 28 سرنشين اين اتوبوس را به ضرب گلوله كشتند.

22 نفر از كشته شدگان، معلم بودند و 10 روز بعد از اين حادثه، الشباب 36 كارگر معدن را قتل عام كرد.

معلمان كنيايي چندي پيش در اعتراض به دستمزدهاي پايين اعتصاب كردند كه اين مساله بازگشايي مدارس را پس از تعطيلات كريسمس به تاخير انداخت، اما مدارس در اين كشور در حال حاضر داير است.

گروه تروريستي الشباب درصدد براندازي دولت سومالي است. اين گروه همچنين حملاتي را در كشورهاي همسايه سومالي انجام داده است.

الشباب كه به معني جوانان است، كنترل موگاديشو و منطقه جنوبي سومالي را از سال 2006 تا 2011 در اختيار داشت. نيروهاي اتحاديه آفريقا اين گروه را در سال 2011 از اين مناطق عقب راندند.

خاورم**9109** 1095