لاریجانی: رویكرد كلی مجلس، حمایت از تلاش های دیپلماتیك داخلی است

تهران – ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: رویكرد كلی مجلس در زمینه گفت و گوهای هسته ای ایران و 1+5، حمایت از تلاش های دیپلماتیك داخلی برای حل و فصل موضوع است.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، «علی لاریجانی» بعدازظهر امروز (سه شنبه) در دیدار «پاندیگار امین مولیا» رئیس مجلس نمایندگان مالزی، در زمینه گفت وگوهای هسته ای ایران با 1+5 گفت: با وجود فتوای شرعی رهبری معظم انقلاب در باب ممنوعیت استفاده از هرگونه سلاح هسته ای كه فراتر از هر قانون است دیگر غرب نباید نگرانی داشته باشد.

لاریجانی در ابتدای این دیدار، روابط دو كشور جمهوری اسلامی ایران و مالزی را خوب و تاریخی خواند و گفت: دو كشور بزرگ مسلمان، با پیشینه غنی مناسبات خوب و پویای خود همواره در جهت تقویت همكاری ها و تعاملات مثبت قدم برداشته اند.

وی افزود: با استفاده از ظرفیت های پرشمار موجود، دو كشور باید در مسیر رشد و بالندگی هر چه بیشتر روابط فیمابین در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و گردشگری حركتی شتابان داشته باشند.

لاریجانی در ادامه به تحولات منطقه ای و بین المللی اشاره كرد و گفت: وقت آن رسیده است كه رهبران كشورهای اسلامی به وحدت نظر در زمینه نشان دادن چهره واقعی اسلام كه دین انسان ساز و متعالی است برسند.

در ادامه این دیدار همچنین «پاندیگار امین مولیا» رییس مجلس نمایندگان مالزی با اشاره به چهارمین سفر خود به جمهوری اسلامی ایران طی 6 سال ریاست خود در مجلس مالزی گفت: مالزی به گسترش روابط و همكاری های خود با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف سیاسی، پارلمانی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی اهتمام شایسته ای قایل است و تمایل دارد این مناسبات و همكاری ها هر چه بیشتر تعمیق یابد.

وی مردم ایران را دوست واقعی مردم مالزی خواند و با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و گردشگری خواستار افزایش مبادلات بین مردم دو كشور در زمینه های مورد علاقه شد.

رییس مجلس مالزی ضمن تایید و مشترك خواندن مواضع جمهوری اسلامی ایران با دیدگاه های رهبران كشورش در موضوع لزوم اتخاذ یك رویه واحد و منسجم در برخورد با جریانات تندرو و تروریست در منطقه به ویژه داعش گفت: مالزی اقدامات قانونی متعددی را برای مقابله با ایدئولوژی و فعالیت های افراطی این گروه در نظر گرفته است.

وی افزود: همه كشورهای مسلمان باید با گسترش تفكرات افراطی و خشونت پرور مقابله كند.

رییس مجل مالزی در پایان با ابراز خرسندی از پیشرفت های حاصله در فرایند حل و فصل موضوع هسته ای ابراز امیدواری كرد با لغو كلیه تحریم ها راه برای افزایش تعاملات و مبادلات تجاری فیمابین دو كشور تا حد مطلوب هموار گردد.

سیام(2)**9189**1449

سرخط اخبار سیاست