۱۴ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۱۵
کد خبر: 81490709
۰ نفر
رشته های مختلف هنرهای سنتی حفظ و احیا می شوند

تهران-ایرنا- رئیس پژوهشكده هنرهای ملی (سنتی) پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از تلاش های این پژوهشكده برای حفظ و احیای رشته های مختلف هنرهای سنتی خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی، علیرضا بهرمان افزود:حاصل فعالیت هنرمندان فعال در پژوهشكده هنرهای ملی (سنتی ) به دو شكل به تولید اثر منجر می شود، یكی آثار فاخر كه دارای ارزش بالایی بوده و نگهداری می شوند و دیگری آثاری كه می توانند برای فروش عرضه شوند.

وی اظهار داشت: به همین منظور فروشگاه عرضه محصولات را طراحی كردیم تا علاقه مندان بتوانند به طور مستقیم آثار را خریداری كنند .

بهرمان اظهار داشت : اقدامات اولیه شامل انتخاب مكان و انتخاب آثار انجام شده و در مرحله قیمت گذاری هستیم كه بعد از انجام این مرحله مجوز را دریافت می كنیم .

رئیس پژوهشكده هنرهای ملی(سنتی) با اشاره به اینكه هم اكنون كلاس های آموزشی در تمامی كارگاه ها برگزار می شود، گفت: این كلاس ها به منظور حفظ و احیای رشته های مختلف هنرهای سنتی توسط كارشناسان این پژوهشكده برگزار می شود .

وی افزود: همچنین آزمون های صنعتگری برای علاقمندان، در رشته های سوخت روی چوب، نگارگری ، نقاشی لاكی ، حجم سازی ، ساز سازی ، قلمزنی ، سفالگری ، زری بافی ، گلیم بافی و ...در این واحد برگزار می شود .

این كارشناس تصریح كرد : هنرمندان بعد از قبولی در آزمون و گرفتن مدرك به واحد های بیمه معرفی می شوند .

به گفته وی، اهداف این پژوهشكده بر پایه برنامه ریزی و شناسایی نیازهای پژوهشی سطح كشور در حوزه های هنرهای سنتی تنظیم شده و تلاش می شود بر اساس این نیازها طرح های پژوهشی تعریف شود .

رئیس پژوهشكده هنرهای ملی (سنتی) افزود: برای رسیدن به این اهداف علاوه بر تلاش و استفاده از امكانات پژوهشگاه امیدواریم بتوانیم از توان دانشگاه ها و موسسات خصوصی نیزبهره مند شویم.

وی اظهار داشت : در این مرحله است كه می توانیم با استفاده از توان هنرمندان دست به مدل سازی بزنیم و كارهایی كه در این پژوهشكده انجام می گیرد را به عنوان الگو به هنرمندان بیرون از تشكیلات ارایه دهیم و در نهایت با برگزاری نشست های تخصصی و بهره گیری از حضور اساتید در این جلسات چالش های پیش رو را رفع سازیم .

فراهنگ**1933**1569

سرخط اخبار فرهنگ