به رسمیت نشناختن قرارداد بیمه با ماما،‌ به رسمیت نشناختن نیاز زنان محروم جامعه است

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره جمعیت مامایی ایران با بیان اینكه مشكل اصلی ماماها عقد قراردادهای سازمان بیمه گر است گفت: به رسمیت نشناختن این قرارداد در حقیقت به رسمیت نشناختن نیاز زنان محروم جامعه است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، «فرحناز سعادت» دوشنبه شب در نشست جمعیت مامایی ایران با شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: 17 سال است كه در یكی از مناقط محروم استان تهران بدون هیچ ردیف استخدامی فعالیت می كنم و مشكل اصلی قشر ماما كه در هیچ دولتی حل نشده عقد قراردادهای سازمان بیمه گر با این قشر است كه به هر دلیلی از این كار طفره می روند.

وی افزود: نیاز مردم همچنان پابرجاست اما در عین حال بیمه گر ما را به رسمیت نمی شناسد.

این ماما یكی از عمده ترین مشكلات قشر مامایی كشور در بخش خصوصی را ارایه خدمات ارزان عنوان كرد و گفت: یك زن باردار كه به ماما مراجعه می كند در طول دوران بارداری به طور طبیعی سه بار به سونوگرافی ارجاع می شود اما یك سونوگرافی ساده برای مادری كه زایمانش طبیعی است و كار ماما است متاسفانه به رسمیت شناخته نمی شود.

سعادت ادامه داد: اگر سازمان های بیمه گر با ما قرارداد ببندند ویزیت های مامایی از ده هزار تومان تا 6 هزار تومان كاهش می یابد و از آن طرف زنان باردار برای سونوی طبیعی مجبور نیستند كه به متخصص زنان و زایمان كه اصلا در مناطق حاشیه نشین وجود ندارند مراجعه كنند.

این عضو هیات مدیره جمعیت مامایی ایران تاكید كرد: سیاست افزایش جمعیت بدون حمایت قشر ماما امكان پذیر نخواهد بود.

به گفته وی ماماها علاوه بر صمیمیت خاصی كه بین آنها و خانم های باردار و بارور وجود دارد در همه موارد زناشویی به آنها مشاوره نیز می دهند.

سعادت خاطرنشان كرد: تا زمانی كه مسایل بیمه ماماها رفع نشود ترویج زایمان طبیعی یك شوخی بیش نیست.

اجتمام(3)**9317**ل.الف.ی ** 1418