نتایج نشست مشترك نفتی ها و بورسی ها اعلام شد / احتمال بازگشایی نماد پالایشگاه ها در بورس از دو هفته آینده

تهران - ایرنا - دبیر انجمن صنفی كارفرمایی صنعت پتروشیمی با اعلام نتایج جلسه روز جاری(دوشنبه)فعالان پالایشگاهی، مسئولان وزارت نفت و همچنین بورسی ها، ابراز امیدواری كرد كه با توافقات انجام شده در این جلسه نماد پالایشگاه ها از یك یا دو هفته آینده در بورس باز شود.

احمد مهدوی ابهری شامگاه دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص نتایج جلسه فعالان پالایشگاهی و مسئولان وزارت نفت، افزود: فعالان پالایشگاهی و مسئولان وزارت نفت امروز نشستی درباره رفع ابهام برای بازگشایی نماد پالایشی ها در بورس و معامله سهام آنها توافق كردند.

وی با اشاره به تشكیل كمیته ثبات در بازار سرمایه، اظهار داشت: پالایشگاه ها مشكلاتی در تسویه بدهی ها و زمان آنها و همچنین وضعیت مبادلات داشتند كه این مشكلات در این جلسه بررسی شد.

مهدوی ابهری با بیان اینكه در لایحه حمایت از تولید دو قانون مناسب برای پالایشگاه ها تدوین شده است، تصریح كرد: قرار است مسوولان وزارت نفت و سازمان بورس و اوراق بهادار كمك های مناسبی را برای بازگشایی نماد پالایشگاه ها و پتروشیمی ها انجام دهند.

به گفته وی، همچنین در روز جاری مقرر شد ظرف مدت یك هفته وضعیت قیمت ها و نحوه تسویه حساب برای پالایشگاه ها مشخص شود.

همچنین در این جلسه درباره نحوه كیفی سازی و سرمایه گذاری در این زمینه توافقات لازم انجام شد، ضمن آنكه قرار است وزارت نفت طی دو روز قیمت ها را به پالایشگاهها اعلام كند.

علاوه بر این پالایشگاه ها در این جلسه اعلام آمادگی كردند كه به محض دریافت قیمت ها از طرف شركت ملی پالایش و پخش، گزارش سود و زیان خود را به بورس ارائه دهند تا برای بازگشایی نمادها اقدام شود.

محمد فطانت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار هم گفته است: به محض اینكه پالایشگاهها اطلاعات و گزارش های لازم را ارائه كنند درباره بازگشایی نمادها اقدام خواهیم كرد.

وی گفت: این جلسه یكی از جلسات كمیته ثبات بازار سرمایه بود كه قبلا برای صنعت پتروشیمی و رفع ابهام و مشكلات این صنعت برگزار شده بود.

فطانت افزود: در آینده نیز جلسات این كمیته برای صنایع دیگر از جمله صنایع فلزی، خودرو و غیره برگزار خواهد شد تا ضمن پالایش و ارزیابی آنها مشكلات احتمالی برطرف و در جهت ارتقای سطح بورس اقدام شود.

یادآور می شود، درپی ابلاغ مصوبه هیأت وزیران درخصوص تعیین مهلت 5 ساله برای پالایشگاهها به منظور اجرای كیفی سازی از سوی معاون اول رئیس جمهور، نمایندگان وزارت نفت، شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و سازمان بورس امروز در نشستی با حضور مدیران شركت های پالایشی، درخصوص اقدامات اجرایی نهایی به منظور شفاف سازی كامل روابط مالی فیمابین پالایشگاهها و شركت پالایش و پخش تصمیم گیری كردند.

اقتصام(4)9141**1558