۱۳ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 81489943
۰ نفر
لنز ماهواره ایرانی فجر زمین را رصد می كند

تهران - ایرنا - مدیر پروژه های فضایی صنایع الكترونیك ایران (صایران) اعلام كرد ، ماهواره فجر كه امروز به مدار كره زمین پرتاب شد ، امكان عكسبرداری دقیق از زمین را در اختیار ایران قرار می دهد.

به گزارش ایرنا، ماهواره فجر به عنوان چهارمین ماهواره ایران صبح امروز توسط ماهواره بر سفیر در فاصله 240 كیلومتری در مدار زمین قرار گرفت.

ساخت و پرتاب این ماهواره توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و شركت صنایع الكترونیك ایران از شركت های زیر مجموعه وزارت دفاع ساخته شده است.

مهدی سروی مدیر پروژه های فضایی شركت صنایع الكترونیك ایران عصر دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه اجتماعی ایرنا گفت: ماهواره فجر در ارتفاع 240 كیلومتری از سطح زمین در مدار قرار گرفت و تا فاصله 470 كیلومتری از سطح زمین اوج می گیرد.

وی ضمن اعلان اینكه ماهواره فجر سه محموله را با خود حمل می كند، توضیح داد: یكی از این محموله مربوط به تصویر برداری است كه قابلیت تصویر برداری دقیق را به ایران می دهد اما دو محموله بعدی پس از تایید نهایی اعلام خواهند شد.

وی ضمن تبریك پرتاب موفقیت آمیز این ماهواره گفت: فجر ماهواره ای كاملا بومی است و توسط ایستگاه های بومی زمینی و مركز هدایت و كنترل عملیات فضایی هدایت و كنترل می شود.

مدیر پروژه های فضایی صایران شرح داد: ماهواره فجر 52 كیلوگرم وزن و ساختاری 6 وجهی دارد كه انرژی آن با استفاده از سلول های خورشیدی تامین می شود.

سروی ادامه داد: در داخل ماهواره باتری هایی قابل شارژ تعبیه شده است كه در زمان قرار گرفتن در برابر نور خورشید شارژ خواهند شد.

وی اعلام كرد كه ماهواره فجر اولین ماهواره سنجش از راه دور با قابلیت تفكیك پذیر 50 متر است.

مدیر پروژه های فضایی صایران توضیح داد: ماهواره فجر می تواند تصاویری با دقت 50 متر از سطح زمین بگیرد و آن ها را به كشور ارسال كند.

ایران هشتمین كشور پس از روسیه، آمریكا، فرانسه، ژاپن، چین، بریتانیا و هند است كه به صورت مستقل موفق به پرتاب ماهواره می شود.

پیشتر نیز سه ماهواره از سوی ایران به مدار زمین پرتاب شده بود.

مدیر پروژه های فضایی صایران عنوان كرد: علاوه بر این سه مرحله كلیه زیر سیستم های ماهواره به صورت صددرصدبومی با همكاری مراكز دولتی، خصوصی و دانشگاهی ساخته شده است.

سروی تصریح كرد: مراكز دانش بنیان و دانشگاه های ما از توانایی بسیار خوبی به منظور پیشرفت در عرصه های علمی برخوردار هستند.

وی اعلام كرد كه صایران در حال انجام پروژه های فضایی دیگری نیز هست كه می تواند قابلیت هایی بهتر از ماهواره فجر داشته باشد و پس از اتمام به اطلاع مردم خواهد رسید.

ماهواره فجر پس ماهواره های 'امید' ، 'رصد' و 'نوید' چهارمین ماهواره ایرانی در مدار زمین محسوب می شود كه توسط متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و شركت صنایع الكترونیك ایران ساخته شده است و

مركز هدایت و كنترل عملیات فضایی كشور به كمك شبكه ایستگاه های زمینی بومی عهده دار پشتیبانی و نظارت بر عملیات بهره برداری ماهواره فجر است.

ماهواره بر سفیر فجر كه نماد قدرت جمهوری اسلامی ایران در ساخت ماهواره برها است انتقال ماهواره فجر به مدار زمین را بر عهده داشت.

فجر كه امروز در مدار زمین قرار گرفت ماهواره ای 52 كیلویی با شكل هندسی 6 ضلعی با ارتفاع 49 سانتیمتر و عرض 35 سانتیمتر است.

این ماهواره از دوربینی پیشرفته بهره می برد كه با استفاده از آن می تواند تصاویری با كیفیت بالا را به زمین ارسال كند.

انتقال مداری، عكسبرداری برای نقشه برداری و هواشناسی و برخی محموله های تحقیقاتی از جمله ماموریت های این ماهواره است.

فناوری های جدید این ماهواره شامل فناوری انتقال مداری به كمك رانشگر گاز سرد، فناوری تعیین كنترل وضعیت ماهواره از طریق پایداری چرخان فعال، فناوری تصویربرداری فضایی و فناوری تعیین و توزیع توان الكتریكی است.

سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع و پستیبانی نیروهای مسلح در رابطه با این ماهواره بر تاكید كرد: ماهواره بر سفیر فجر كه كلیه مراحل طراحی و ساخت آن به صورت بومی در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع انجام شده است ، تثبیت توانمندی ماهواره برهای جمهوری اسلامی ایران برای استقرار ماهواره در مدار زمین و دستیابی به یك پروژه ملی قابل طرح در سطح جهانی از دستاوردهای طراحی و ساخت آن است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در پی قرارگرفتن ماهواره فجر در مدار زمین اعلام كرده است كه دستاوردهای بزرگ دیگری در عرصه فناوری فضایی در دست اقدام است كه در آینده به اطلاع مردم خواهند رسید.

دكتر حسن روحانی رییس جمهوری هم پرتاب موفقیت آمیز ماهواره فجر را به ملت بزرگ ایران تبریك گفت و تاكید كرد: اندیشمندان و دانشمندان بزرگ كشور وارد مرحله جدیدی در زمینه علوم فضایی شدند.

رییس جمهوری پس از صدور فرمان پرتاب ماهواره فجر در سخنانی با درود و سلام به همه شهیدان به ویژه شهدای انقلاب اسلامی و امام شهیدان اظهار داشت: باید به ملت بزرگ ایران تبریك و تهنیت عرض كنم برای این كه اندیشمندان و دانشمندان بزرگ فضایی ما وارد مرحله جدید در زمینه علوم فضایی شدند.

اجتمام**9303**1436