ساخت دستگاه لیزر برای برش ورق های فولادی

تهران- ایرنا- معاون توسعه كاربردی مركز علوم و فنون لیزر ایران گفت: لیزر فیبر 6 كیلووات ساخت داخل امكان برش ورق های فولادی با ضخامت حداقل دو سانتی متری را فراهم كرده است.

' ایرج مشایخی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به اینكه لیزر فیبر 6 كیلووات ساخت متخصصان داخل كشور امكان برش بهتر را در صنایع سنگین فراهم می آورد، افزود: اینگونه صنایع به جای استفاده از روش های قدیمی ( پلاسما ) می توانند از این تكنولوژی برتر بهره گیرند.

وی افزایش كیفیت، بالا بردن سرعت و دقت و كاهش دورریز فلزات را از مهمترین مزایای این دستگاه لیزر اعلام كرد و گفت: لیزرهای توان بالا این امكان را به صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی می دهد كه جوش و برش ورق های فلزی با ضخامت بالا را به نحو مطلوب انجام دهند.

معاون توسعه كاربردی مركز علوم و فنون لیزر ایران بیان كرد: صنایع كشورهای پیشرفته بهره برداری مناسب را از اینگونه تكنولوژی های نو به عمل می آورند، اما صنایع داخلی استفاده كمی از این ابزار دارند كه باید این شیوه تغییر یابد.

مشایخی به استفاده مناسب خودروسازان كشورهای پیشرفته از لیزر اشاره كرد و افزود: صنایع خودروسازی معتبر دنیا فرایند جوش و برش را با استفاده از لیزر انجام می دهند كه متاسفانه این اقدام در صنعت خودروسازی ما هنوز مرسوم نشده است.

وی افزایش توان قدرت رقابت پذیری، ارتقای كیفیت محصولات و جلب رضایت مشتریان را از مهمترین مزایای استفاده لیزر در صنایع خودروسازی برشمرد.

معاون توسعه كاربردی مركز علوم و فنون لیزر ایران گفت: اكنون لیزرهای دیسك 16 كیلوات در صنعت خودروسازی كشورهای پیشرفته استفاده می شود و ما هم به سمت ساخت اینگونه دستگاه ها حركت كردیم اما از ظرفیت های فعلی لیزر استفاده مناسب صورت نمی گیرد.

بیش از 40 نوع لیزر در دومین نمایشگاه دستاوردهای مركز ملی علوم و فنون لیزر ایران كه از 25 دی ماه گذشته در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی برپا شده، رونمایی شد.

این لیزرها در دو حوزه پزشكی و صنعت توسط محققان این مركز طراحی و ساخت شده بود كه زمینه پیشرفت كشور را فراهم آورده است. محققان جوان در این نمایشگاه دستگاه های لیزری كه نسبت به مشابه خارجی از كیفیت مطلوب تر برخوردار بود و با قیمت پایین تر عرضه كردند.

علمی(4) ** 1201**1599