گسترش همكاری ها با كنیا، بروندی، تانزانیا و اوگاندا/ سفر دوره ای ظریف به آفریقا

نایروبی - ایرنا - وزیر امور خارجه ایران برای انجام سفر رسمی به كنیایكشنبه شب وارد نایروبی پایتخت این كشور شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمدجواد ظریف عصر یكشنبه در صدر هیاتی عازم كنیا شده بود .

ظریف قرار است پس از كنیا به كشورهای اوگاندا، بروندی و تانزانیا نیز سفر كند.

وزیر امور خارجه كشورمان این سفرها را به دعوت همتایان خود در این كشورها انجام می دهد.

ظریف قرار است در سفر به كشور كنیا علاوه بر دیدار با همتای خود با مسوولان بلندپایه این كشور نیز دیدار و با آنان در باره روابط دوجانبه ، مسایل منطقه ای و بین المللی گفت وگو كند .

كنیا كشوری در شرق آفریقا به پایتختی نایروبی است كه مومباسا، كیسومو و ناكورو شهرهای مهم آن محسوب می‌شوند.

اوگاندا كشوری در حاشیهٔ دریاچهٔ ویكتوریا واقع در شرق میانه آفریقا است . همسایه‌های آن سودان جنوبی، كنگو، رواندا، بروندی، تانزانیا، كنیا بوده و پایتخت آن كامپالا است.

جمهوری بوروندی كشوری در مركز آفریقا بوده كه پایتخت آن بوجومبورا است. بروندی كشور كوچك در منطقه دریاچه‌های بزرگ است كه در همسایگی اوگاندا - كنگو - رواندا - تانزانیا قرار دارد.

جمهوری متحد تانزانیا (به سواحلی: Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) كشوری است در شرق آفریقا كه از شمال با كنیا و اوگاندا، از غرب با رواندا، بوروندی و جمهوری دمكراتیك كنگو و از جنوب با زامبیا، مالاوی و موزامبیك همسایه‌است و از شرق به اقیانوس هند محدود می‌شود.

در سال 1996 میلادی پایتخت رسمی تانزانیا از شهر ساحلی و بزرگ دارالسلام به شهر دودوما منتقل شد. با این حال دارالسلام هنوز پایتخت تجاری و مقر بسیاری از نهادهای حكومتی این كشور و بندری مهم برای تانزانیا و همسایگان محصور در خشكی اوست. از شهرهای مهم دیگر آن می‌توان به آروشا، امبیا، موانزا، موروگور و زنگبار اشاره كرد.

خاورم**1586**1565

سرخط اخبار جهان