سالانه 30 هزار ایرانی به علت سرطان می میرند

تهران-ایرنا-انجمن علمی سرطان ایران اعلام كرد:سالانه بیش از 30 هزار نفر در كشور به علت ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود كه این میزان تا دو دهه آینده به دو برابر افزایش یابد.

به گزارش ایرنا از انجمن علمی سرطان ایران، سرطان یكی از علل عمده مرگ و میر انسان‌ها در جهان است و در حال حاضر حدود 12 درصد موارد مرگ و میر در جهان به علت سرطان اتفاق می‌افتد.

پیش‌بینی می‌شود كه میزان مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان تا سال 2030 تا 45 درصد افزایش پیدا كند و به 12 میلیون نفر در سال برسد.

سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است و 40 درصد موارد بروز سرطان را می‌توان پیشگیری كرد. مقوله پیشگیری با صرفه‌ترین روش برخورد با سرطان در كشور محسوب می شود.

مصرف دخانیات و فراوردهای دخانی مهمترین عامل قابل اجتناب ابتلا به سرطان است.حدود یك سوم تمامی موارد بروز سرطان ناشی از مصرف دخانیات است.

ابتلا به انواع سرطان‌ها شامل ریه، مری،‌ حنجره، دهان، مثانه، كلیه،‌معده ،‌گردن رحم،كولون و ركتوم با مصرف دخانیات ارتباط دارد.

موارد مرگ و میر مرتبط با دخانیات در جهان در سال 2015 به حدود 6.4 میلیون مورد می‌رسد كه 2.1 میلیون مورد آن مربوط به سرطان است.

چاقی، اضافه وزن و فقدان فعالیت بدنی نقش مهمی در بروز سرطان دارد. سرطان‌های مری، روده بزرگ و روده كوچك ، سینه ، رحم و كلیه با چاقی ارتباط دارد.

آلودگی‌های زیست‌محیطی هوا، آب و خاك عامل بروز یك تا چهار درصد كل موارد سرطان است. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا در محیط‌ زیست ممكن است از طریق نوشیدن آب یا آلودگی هوای داخل منزل یا بیرون باشد.

آلودگی‌های شغلی عامل پنج تا 10 درصد موارد سرطان و بیش از 40 عامل سرطان ‌زا شغلی شناخته شده است. سرطان‌های ریه، مثانه، حلق، حنجره و پوست با عوامل سرطانزای شغلی رابطه دارد.

تابش یونیزان (مانند اشعه ایكس یا تابش گسیل‌شده از منابع طبیعی مانند گاز رادون و مواد رادیواكتیو) با بروز سرطان مربوط است.

تابش غیریونیزه‌كننده از میدان‌های الكترومغناطیسی مانند تلفن همراه، كابل برق و اشعه فرابنفش به‌وجود می‌آید.

علمی **1354**1440