وزارت راه و شهرسازي با ايجاد پايانه ريلي خراسان شمالي موافقت كرد

بجنورد - ايرنا - وزارت راه و شهرسازي با طرح ايجاد پايانه ريلي در ايستگاه راه آهن 'جاجرم'، در استان خراسان شمالي موافقت كرد.

خبرگزاري جمهوري اسلامي 27 ديماه خبري با عنوان 'طرح ايجاد پايانه ريلي در ايستگاه راه آهن جاجرم، در انتظار دستور وزير راه و شهرسازي' را روي خروجي خود برده بود كه به نظر مي رسد اكنون به نتيجه رسيده است.

مديركل راه و شهرسازي خراسان شمالي گفت: پيگيري بموقع مديريت ارشد استان و انعكاس اخبار مطالبات تجار و صادر كنندگان موجب شد تا وزير راه و شهرسازي با ايجاد پايانه ريلي در ايستگاه جاجرم، در اين استان موافقت كند.

'علي اصغربديعي مقدم' روز شنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار كرد: وزير راه و شهرسازي ميزان واگن مورد نياز براي حمل بار از اين ايستگاه را نيز از استان درخواست كرده تا وزارت متبوعش در بخش تامين واگن نيز وارد عمل شود.

وي اضافه كرد: گمرك استان بايد ميزان واگني كه براي حمل كالا از اين ايستگاه مورد نياز است را به وزارت راه و شهرسازي اعلام كند تا در اختيار استان قرار گيرد.

مديركل راه و شهرسازي خراسان شمالي گفت: با ايجاد پايانه ريلي در منطقه 'امير آباد' در شهرستان جاجرم، اين استان براي نخستين بار مي تواند كالاهاي واحدهاي توليدي و صنعتي خود را از طريق ريل داخلي جابه جا كند.

وي مزيت اين كار را كاهش هزينه براي توليد كنندگان و ايجاد اشتغال براي نيروي كار در استان اعلام كرد.

مديركل گمرك خراسان شمالي نيز گفت: گمرك كل كشور نيز با پيگيري استاندار خراسان شمالي با ايچاد پايانه ريلي در اميرآباد جاجرم موافقت كرده بود.

'جواد جعفري' در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: گمرك تمام تجهيزات مورد نياز براي انتقال بار را از اين ايستگاه را فراهم كرده و ما مشكل گمركي در اين ايستگاه نخواهيم داشت.

وي اضافه كرد: به هر تعداد واگن كه وزارت راه و شهرسازي براي اين ايستگاه پيش بيني كند، كالا براي انتقال وجود دارد و ما ضمانت هاي لازم را به وزارت راه و شهرسازي خواهيم داد.

جعفري، ايجاد پايانه ريلي در ايستگاه امير آباد در شهرستان جاجرم را از مطالبات بر زمين مانده تجار و صادركنندگان استان برشمرد.

استان خراسان شمالي از استان هاي فاقد شبكه ريلي است و تنها شهرستان جاجرم در اين استان به صورت خطي با شبكه ريلي متصل است و ايستگاه اين منطقه نيز زير نظر راه آهن شاهرود است.

البته اكنون خط آهن آنتني بجنورد- اسفراين- جوين براي اتصال اين استان به شبكه ريلي سراسري در دست اجراست، كه پيش بيني مي شود مرحله نخست آن در حدفاصل جوين - اسفراين در نيمه نخست سال آينده به بهره برداري برسد.

با تكميل اين محور، استان خراسان شمالي به شبكه ريلي سراسري متصل مي شود. ك/3

2712/626

سرخط اخبار استان‌ها