2.5 ساعت مذاكره هسته ای ایران و اروپا در استانبول در دور نخست

استانبول - ایرنا - مذاكرات تیم هسته ای ایران به سرپرستی سید عباس عراقچی با دیپلمات های ارشد اروپایی در استانبول پس از دو ساعت و نیم برای اقامه نماز متوقف شد.

این مذاكرات ساعت 14 و 30 به وقت استانبول - 16 به وقت تهران - ادامه خواهد یافت.

عباس عراقچی سرپرست تیم مذاكره كننده ایران به همراه مجید تخت روانچی امروز با همتایان خود هانس دیتر لوكاس از آلمان، سایمون گس از انگلیس و نیكلاس دوریویر از فرانسه پشت میز مذاكره می نشینند.

حمید بعیدی نژاد مدیركل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه، داوود محمد نیا مشاور وزیر خارجه، محمد امیری مدیر كل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی و نیز پژمان رحیمیان از سازمان انرژی اتمی سایر اعضای تیم مذاكره كننده ایرانی هستند.

سید عباس عراقچی پیش از شروع مذاكرات گفت كه هدف او و كارشناسان حقوقی و هسته ای تیم ایران سرعت دادن به زمان و یافتن هرچه سریعتر راه حل برای اختلافات با كشورهای 1+5 است.

قرار است مذاكره كنندگان ایرانی با معاونان وزیران خارجه سه كشور اروپایی دیدارهای سه و دو جانبه داشته باشند.

عراقچی گفت: می خواهیم به زمان سرعت بدهیم و هرچه زودتر برای اختلاف هایی كه وجود دارد راه حلی پیدا كنیم.

تیم مذاكره كننده ایرانی پیش از این در روزهای سوم و چهارم بهمن با دیپلمات های آمریكایی در زوریخ گفت و گو و برخی موارد اختلافی را مرور كرده بود.

مذاكرات ایران و سه كشور اروپایی یك روزه است و طرفین طی نشست های صبح و عصر درباره موارد اختلافی با یكدیگر گفت و گو خواهند كرد.

گفته می شود 'هلگا اشمید' معاون 'فدریكا موگرینی' مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت وگوها حضور خواهد داشت.

نشست چهارجانبه معاونان وزیر خارجه ایران و نمایندگان سه كشور اروپایی پنجشنبه شب پایان می یابد.

2010**1553

سرخط اخبار جهان