قدم زدن با آمریكایی ها موضوع تازه ای نیست/ مگر مذاكره كنندگان چقدر تحمل فشار داخلی را دارند

تهران - ایرنا - محمد جواد ظریف قدم زدن با آمریكایی در طول مذاكرات را موضوع تازه ای ندانست و گفت: ما در شرایط بسیار دشواری درحال مذاكره هستیم. مگر چقدر انسان توان تحمل فشار از داخل را دارد؟

«محمدجواد ظریف» در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا به ارمنستان افزود: به همه دوستانی كه در داخل در مورد مذاكرات انتقاد می كنند عرض می كنم، ضمن اینكه به نظر همه احترام می گذارم و انتقاد را حق مردم، رسانه ها و نمایندگان محترم مجلس می دانم، می خواهم دو نكته را در نظر داشته باشند.

وی اظهار داشت: یك نكته اینكه مراقب باشند انتقادهایشان مخرب منافع ملی نباشد، مخرب تیم مذاكره كننده هیچ مشكلی نیست. البته این نكته نیز حایز اهمیت است كه ما به عنوان نماینده كشور مذاكره می كنیم اما حداقل تخریب منافع ملی را به عنوان خط قرمز قبول داشته باشند.

رییس تیم مذاكره كننده هسته ای ادامه داد: نكته دوم كه می خواهم از آنها تقاضا كنم، این است كه بدانند مذاكره در این شرایط كار بسیار دشواری است و ما در شرایط بسیار دشواری در حال مذاكره هستیم.

ظریف گفت: «به فرموده رهبر معظم انقلاب تیم هسته ای كشورمان یك تنه مقابل یك لشكر ایستاده، یك لشكر به مذاكره با ما می آیند، اعضای تیم مذاكره كننده نمی توانند همزمان كه با یك لشكر مذاكره می كنند ، نگران این باشند كه در كشور چندین دیدگاه و نظریه می خواهد هر حركت، گفته و صحبتشان را به چالش بكشند؛ نه به نقد بكشند بلكه به چالش بكشند.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: به هر حال قدم زدن در طول مذاكرات چیز تازه ای نیست، قدم زدن در طول مذاكرات با آمریكایی ها هم چیز تازه ای نیست اما اینكه ناگهان در این زمینه دیدگاه هایی مطرح می شود، خب بنده بازهم به همه این دیدگاه ها احترام می گذارم اما فكر می كنم خوب است قدری توجه كنند بنده و همكارانم كه تعدادمان به اندازه تعداد انگشتهای دو دست است و با این فشار در حال مذاكره هستیم، چه میزان توان تحمل فشار از داخل را داریم.

ظریف اضافه كرد: البته باز هم حق دارند انتقاد كنند، ما هم به آنها احترام می گذاریم اما انتظار داریم آنها هم مقداری راجع به این نكات فكر كنند.

** میزگرد مونیخ

ظریف در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینكه گفته شده قرار است جنابعالی در مونیخ با فابیوس و اشتاین مایر و دو وزیر دیگر اروپایی درباره مذاكرات هسته ای میزگرد داشته باشید، گفت: همزمان بسیاری از ما در مونیخ خواهیم بود، بنده در كنفرانس امنیتی مونیخ حضور خواهم داشت، آقای كری وزیر خارجه آمریكا، آقای فابیوس وزیر خارجه فرانسه و آقای اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان هم كه میزبان است ؛ همه ما در مونیخ حضور خواهیم داشت.

وی با بیان اینكه ' صحبت هایی در مورد ملاقات های دو جانبه بین ما انجام شده است' گفت: معمولا من نیز جلسه عمومی دارم. سال گذشته در جلسه ای كه در مورد ایران بود، بیش از همه موضوع هسته ای مطرح شد ، البته در آن جلسه تنها عضو شركت كننده از گروه مذاكره كننده من بودم و آقای آمانو و یك سناتور آمریكایی و اگر اشتباه نكنم یك مقام اروپایی نیز شركت كرده بود و هیچ كدام از روسای تیم های مذاكره كننده كشورهای دیگر حضور نداشتند.

وی ادامه داد:، در مورد امسال چیزی به من نگفته اند، می دانم كه رییس كنفرانس امنیتی مونیخ چنین صحبتی كرده است كه با وزرای اروپایی در مورد مذاكرات هسته ای میزگرد دارم، ما تا كنون خبری نداریم كه در میزگردی كه قرار است من شركت كنم آیا وزرای دیگر هم هستند یا فقط من حضور دارم، به من خبری نداده اند.

ظریف با اشاره به اینكه امكان دیدارهای دوجانبه وجود دارد، ادامه داد: هنوز برنامه ریزی نكرده ایم، چند جلسه در پیش داریم از جمله جلسه ای كه دوستان ما (معاونان وزارت خارجه) روز پنجشنبه با اتحادیه اروپا دارند، لذا هنوز ما تصمیم گیری نكرده ایم.

** مذاكره با اروپایی ها بسیار ریز و كارشناسی خواهد بود

خبرنگار ایرنا پرسید: آیا برخی اختلافات با آمریكایی ها را حل كرده اید كه اكنون قرار بر مذاكره معاونان وزیران خارجه ایران و سه كشور اروپایی گرفته شده است یا اینكه می خواهید پیشنهاد جدیدی از اروپایی ها دریافت كنید؟ یك تحلیل هم این است كه مذاكره آتی با اروپایی ها برای گرفتن نظر آنها نسبت به توافق با آمریكا است.

وزیر امور خارجه پاسخ داد: در مورد جلسه با اتحادیه اروپا ما در طول یكسال گذشته همزمان با همه اعضای 1+5 مذاكره كرده ایم، گاهی اوقات مذاكرات ما به صورت جمعی، گاهی دوجابنه و گاهی چندجانبه بوده است اما معمول این بوده كه سه كشور اروپایی با هم به مذاكره ما می آمدند.

وی تصریح كرد: این بار هم با توجه به موضوعات مهمی كه در دستور كار است، دكتر عراقچی و دكتر روانچی تصمیم گرفتند كه شاید مناسب باشد ملاقاتی با سه كشور اروپایی داشته باشند كه موضوعات به صورت ریز بحث شود چرا كه ما اكنون به بحث جزییات رسیده ایم كه نیاز به بحثهای فنی دارد به همین دلیل این جلسه شكل می گیرد.

ظریف گفت: در مورد مذاكره با آمریكایی ها ما از ابتدا توافق كرده بودیم تا روی تمام موضوعات به تفاهم نرسیم، روی هیچكدام از موضوعات تفاهم نداریم.

وی با تاكید بر اینكه كلیات همه موضوعات مشخص است، تصریح كرد: اینكه برنامه غنی سازی ایران باقی می ماند، تحریم ها از بین می رود، هیچ سایتی تعطیل نمی شود و برخی نظارت ها را ایران می پذیرد، اینها همه مشخص است اما درباره جزییات در برخی موارد بیشتر پیش رفتیم، در برخی موارد كمتر، برخی موارد وارد نكات خیلی ریز و جزیی شدیم، در برخی موارد هنوز یا نیاز نبوده وارد نكات ریز و جزیی شویم یا همكاران ما احساس می كردند كه باید مثلا دو موضوع مهمتر غنی سازی و تحریم را از سر راه بردارند تا اینكه سایر موضوعات راحت تر قابل حل و فصل باشد.

رییس تیم مذاكره كننده هسته ای ادامه داد: لذا مذاكرات ما با اروپایی ها، آمریكایی ها، روس ها و چینی ها كه ما با آنها در سطح بسیار بالا مذاكره داریم، ادامه دارد.

ظریف گفت: به عنوان مثال در سفر اخیر به اروپا، وزرای خارجه آمریكا، فرانسه و آلمان را ملاقات كردم، با وزیر خارجه انگلیس تلفنی صحبت كردم و با خانم موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ملاقات كردم در واقع اكثرا حضوری ملاقات انجام شد.

ظریف توضیح داد: روز قبل از اینكه من به اروپا بروم، معاون وزیر خارجه روسیه در تهران بود، كه همكاران من یك روز كامل با وی مذاكره داشتند، و خود من هم یك مذاكره طولانی با وی داشتم لذا ما مذاكراتمان با همه اعضای 1+5 ادامه داشته است.

وی با بیان اینكه طرف مقابل نمی تواند هم تحریم داشته باشد و هم به راه حل برسد، گفت: ما اعتقاد داریم كه اگر اراده سیاسی داشته باشند رسیدن به راه حل كار دشواری نیست.

ظریف گفت: همه این مذاكرات روال معمول است البته این دفعه مذاكرات ما با سه كشور اروپایی، بسیار ریز و كارشناسی خواهد بود و كارشناسان هسته ای دو طرف هم در این مذاكره حضور دارند.گفت و گو از : زهرا امیری

سیام**9012**1553

سرخط اخبار سیاست