۸ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۱۳:۳۶
کد خبر: 81482818
۰ نفر
وام 300 میلیارد تومانی میزان به پدیده شاندیز

تهران - ایرنا - سپرده گذاران موسسه میزان در روزهای گذشته و پس از انتشار شایعاتی مبنی بر همكاری این موسسه با شركت پدیده شاندیز با مراجعه به شعب این موسسه اقدام به برداشت سپرده های خود در نزد این موسسه كردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ماجرا از آنجا آغاز شد كه چندی پیش مسوولان موسسه میزان، تسهیلات 300میلیارد تومانی را با درخواست شركت پدیده شاندیز به ازای دریافت وثیقه ای به میزان سه برابر ارزش وام كه شامل بهترین ساختمان های پدیده در مشهد بود را به این شركت پرداخت كردند.

شركت پدیده شاندیز نیز متعهد شد این میزان تسهیلات را با احتساب سود به میزان 420 میلیارد تومان به موسسه میزان بازپرداخت كند كه این شركت براساس تعهدات یادشده از زمان پرداخت تسهیلات تاكنون حدود 120 میلیارد تومان اقساط را پرداخت كرده است.

بنابراین شركت پدیده شاندیز تاكنون تمام سود متعلق به این تسهیلات را به میزان پرداخت كرده و هم اكنون اصل تسهیلات یعنی همان 300 میلیارد تومان باقی مانده است.

اما در روزهای گذشته و در پی بروز مشكلات برای شركت پدیده شاندیز، شایعاتی درخصوص ناتوانی این شركت در بازپرداخت تسهیلات به موسسه میزان منتشر شد كه همین امر سبب گردید تا مشتریان با مراجعه به شعب نسبت به دریافت سپرده های خود اقدام كنند.

البته ناگفته نماند كه هجوم سپرده گذاران از شهرهای كوچكی همانند استان خراسان جنوبی از جمله گناباد، تربیت حیدریه و بجستان آغاز و درنهایت این وضعیت به استان خراسان جنوبی و مشهد نیز كشیده شد.

این در حالی است كه مسوولان میزان به سپرده گذاران این موسسه بارها اعلام كرده بودند كه شركت پدیده همانند سایر تسهیلات گیرندگان از این موسسه تسهیلات دریافت كرده و به ازای آن وثیقه نیز اخذ شده و این شركت تاكنون تمام اقساط خود را پرداخت كرده است.

با بحرانی شدن وضعیت، بانك مركزی و نیروهای اطلاعاتی شهر گناباد نیز وارد عمل شدند به نحوی كه براساس شنیده ها تاكنون چندین نفر از عوامل شایعه بازداشت شده اند.

البته ناگفته نماند این مشكلات در حالی رخ داد كه موسسه میزان در حال دریافت مجوز رسمی از بانك مركزی است و بازرسان این بانك در هفته های گذشته بازرسی های اولیه این موسسه را به اتمام رسانده اند.

البته شنیده ها حاكی است، بانك مركزی نیز قرار است برای رفع مشكل و جبران كمبود نقدینگی، خط اعتباری خاصی را به این موسسه اختصاص دهد ضمن آنكه سایر موسسات نیز همكاری هایی را با میزان برای تامین نقدینگی مورد نیاز انجام خواهند داد.

ولی الله سیف رئیس كل بانك مركزی نیز در روزهای گذشته در پاسخ به پرسشی در خصوص وضعیت موسسه میزان گفته است: در حال حاضر مساله صدور مجوز برای مؤسسه میزان مطرح است كه در صورت ارائه اسناد و مدارك لازم به بانك مركزی و مطابقت آن با ضوابط بانك مركزی این مجوز صادر خواهد شد، در ضمن موضوعی درباره ادغام این مؤسسه با مؤسسات یا بانك های دیگر مطرح نیست.** رئیس هیات مدیره موسسه مالی و اعتباری میزان: شایعات كذب محض است

رئیس هیات مدیره موسسه مالی و اعتباری میزان در خصوص مسائل مطرح شده درباره اعطای تسهیلات به شركت پدیده، اظهار داشت: این موسسه حمایت از طرح های اشتغال زا را همواره در دستور كار داشته و تاكنون برای رونق اقتصاد ملی، تسهیلات قابل توجهی به طرح های اشتغال زا پرداخت نموده است.

غفور حلمی با اشاره به پرداخت تسهیلات از سوی چند بانك و موسسه از جمله موسسه میزان به پروژه های پدیده، خاطرنشان كرد: تسهیلات اعطایی میزان به پدیده همچون سایرین با اخذ وثایق و تضمینات، چند برابر وجوه پرداختی انجام شده و در این زمینه جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و در صورتی كه نیاز باشد مبالغ پرداختی از محل تضامین و در اسرع وقت تسویه خواهد شد.

وی ادامه داد: موسسه میزان مستقل است و مشكلات به وجود آمده برای پدیده، ربطی به میزان ندارد.

حلمی در باره شایعات مطرح شده در خصوص وضعیت مالی این موسسه، تصریح كرد: در چند روز گذشته مشاهده شده كه برخی افراد شایعاتی را متوجه برخی از موسسات مالی و اعتباری معتبر از جمله موسسه مالی و اعتباری میزان نموده اند. در حالیكه این شایعات كاملا بی اساس و كذب محض است.

وی افزایش مراجعه مشتریان و شلوغی برخی از شعب میزان ناشی از جو روانی ایجاد شده مربوط به این شایعات را بی اساس دانست و از مشتریان این موسسه خواست كه به شایعات توجه نكنند.

وی گفت: این موسسه در زمینه مسائل مالی هیچگونه مشكلی ندارد اما ازدحام مشتریان در برخی از شعب باعث اختلال در خدمات رسانی شده كه با تمهیدات اتخاذ شده این مشكلات مرتفع خواهد شد.

وی ادامه داد: موسسه میزان به عنوان یك موسسه خوش نام و قانون مدار با قوت تمام در حال خدمت رسانی به مشتریان و مردم شریف بوده و خواهد بود.

اقتصام(5)9141**1558