۷ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۷:۵۹
کد خبر: 81480629
۰ نفر
اسب هاي ايراني صادراتي شدند

بجنورد - ايرنا - رييس فدراسيون سواركاري گفت: با رفع مشكل راه اندازي قرنطينه اسب در كشور، كار صادرات اسب ايراني به خارج در برنامه كاري قرار گرفت.

به گزارش ايرنا 'مسعود خليلي' در كارگروه اسب اصيل تركمن در استانداري خراسان شمالي در بجنورد اظهار كرد: مجوز لازم از سازمان بهداشت جهاني براي ايجاد قرنطينه در ايران اخذ شده و با مشاركت وزارت جهاد كشاورزي و دامپزشكي قرنطينه اسب ايجاد مي شود.

وي اضافه كرد: با راه اندازي قرنطينه اسب در داخل كشور، مشكلات ناشي از صادرات اسب و خروج اسب ايراني براي حضور در مسابقات برون مرزي رفع شده است.

خليلي افزود: با ايجاد قرنطينه براي واردات اسب به داخل كشور سخت گيري بيشتري مي شود و تا حد توان از ورود اسب از خارج كشور ممانعت مي شود.

رييس فدراسيون سواركاري گفت: در شرايط فعلي كه محدوديت هاي زيادي از لحاظ مالي و ارزي در كشور داريم؛ نبايد به دنبال واردات اسب از خارج كشور باشيم.

خليلي افزود: ما نه اعتبار ارزي لازم براي واردات اسب و نه با توجه به پرورش اسب در داخل كشور نيازي به واردات اسب داريم.

وي اضافه كرد: در صورتي براي واردات اسب خارجي به ايران مجوز داده مي شود كه ما نتوانيم نيازمان را از داخل كشور تامين كنيم.

خليلي، نژادهاي شناخته شده اسب ايران را كرد، تركمن، خزر و دره شوري نام برد و افزود: كارگروه اسب در فدراسيون تشكيل شده و تصميم در اين خصوص از سوي دست اندركاران فعال در اين حوزه گرفته مي شود و فدراسيون دخالتي در آن ندارد.

وي از دست اندركاران پرورش اسب تركمن در استان خراسان شمالي نيز درخواست كرد تا نمايندگاني از استان را به اين كارگروه معرفي كنند.

رييس فدراسيون سواركاري افزود: استان هايي كه در كارگروه اسب در فدراسيون نماينده معرفي نكنند، حق مخالفت با مصوبات اين كارگروه را نخواهند داشت.

معاون برنامه ريزي و اشتغال استاندار خراسان شمالي نيز گفت: در اين استان قابليت خوبي براي پرورش اسب اصيل تركمن وجود دارد و اين استان خاستگاه اسب اصيل تركمن در جهان است.

مجيد پورعيسي اظهار كرد: ما در داخل استان خراسان شمالي هفت تشكل فعال در حوزه پرورش اسب داريم كه براي بهره مندي بيشتر از توان اين تشكل ها بايد اتحاديه اسب داران در داخل استان تشكيل شود.

وي اضافه كرد: استانداري خراسان شمالي نيز در صورت نياز كمك هاي مالي و اعتباري لازم را از محل بودجه دولتي و يا تسهيلات بانكي براي پرورش اسب در اختيار دست اندركاران اين بخش قرار مي دهد.

معاون استاندار خراسان شمالي گفت: كارگروه اسب در اين استان از ابتداي سال جاري تشكيل شده و تصميمات لازم براي رفع مشكلات و حمايت از دست اندركاران اين حوزه نيز در اين كارگروه گرفته مي شود. ك/2

2712/626انتهاي پيام /*