مركز بهداشت استان مركزي بر اقدامات پيشگيرانه از آنفلوآنزا تاكيد كرد

اراك - ايرنا - رييس مركز بهداشت استان مركزي بر اقدامات پيشگيرانه از آنفلوآنزا تاكيد كرد و گفت: گروه هاي مختلف جمعيتي بايد با مراقبت هاي بهداشت فردي ازاين بيماري جلوگيري كنند.

دكتر «بابك عشرتي» روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: در فصل سرما، ميزان بيماريهاي ويروسي تنفسي افزايش يافته و نياز است در سايه پيشگيري و مراقبت هاي فردي از همه گيري اين بيماريها در استان جلوگيري شود.

وي اظهار كرد: پيامدهاي خشكسالي و تشديدعوارض آلايندگي و پديده وارونگي هوا ، آزردگي مجاري تنفسي در افراد را بيشتر كرده و در صورت همه گير شدن سرماخوردگي و آنفلوانزا ، علايم باليني اين بيماري ها با شدت بيشتري بروز مي كند.

رييس مركز بهداشت استان مركزي خاطرنشان كرد: ازدياد مسافرت ها در ماه هاي اخير به خارج كشور نيز در ورود برخي ويروس هاي تنفسي خاص به كشور بي تاثير نبوده و افراد بايستي با پرهيز از ديده بوسي، شستشوي مداوم دستها با اب و صابون و رفتارهاي مراقبت فردي، خطر انتقال ويروس هاي منتشر در محيط به بدن خود را به حداقل برسانند.

دكتر عشرتي توصيه كرد: گروههاي آسيب پذير نظير زنان باردار، سالمندان و كودكان، بيماران ديابتي، سرطاني و پيوند كليه بايستي مصون سازي در برابر موج احتمالي ويروس هاي تنفسي را جدي گرفته و واكسن انفلوآنزا كنند.

وي بيان كرد: سهميه امسال واكسن انفلوآنزا براي استان مركزي چهار هزار دز( نوبت سر) است كه در داروخانه ها به فروش مي رسد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي اراك خاطرنشان كرد: سيستم بهداشتي و درماني استان، واكسن انفلوآنزا براي بدنه خدمات بهداشتي و بيماران آلوده به ويروس ايدز را به صورت رايگان تامين مي كند، اما سالمندان و كودكان زير پنج سال مي بايست با مراجعه به داروخانه ها اين واكسن را تهيه و تزريق كنند.

دكتر عشرتي يادآور شد: انواع ويروس هاي تنفسي هميشه در جامعه وجود داشته اما شرايط خاص فصلي كه ضرورت تجمع انساني در محيط هاي سربسته را دوچندان مي كند ، در سرعت بخشي شيوع اين ويروس ها بي تاثير نيست .

وي اظهار كرد: بنا به اعلام بخش بيماريهاي غيرواگير وزارت بهداشت و درمان ، در ماه هاي اخير ازدياد موارد آنفلوانزاي نوع B در كشور مشاهده شده و اكنون نيز احتمال موج آنفلوانزاي H3N2 (آنفلوانزاي نوع شديد) وجود دارد.

دكتر عشرتي يادآور شد: موضوع ازدياد موارد ويروس تنفسي انرژي زيادي از جامعه مي گيرد و هزينه هاي سربار زيادي دارد و مي طلبد مردم با مراقبت هاي ساده در بهداشت فردي دايره انتقال آن را محدود نگه دارند.

اغلب ويروس هاي تنفسي كه در قالب سرماخوردگي و انواع آنفلوآنزا بروز مي كنند علايمي چون تب، سرفه، سردرد، گلودرد، آبريزش بيني، آب ريزش چشم و در برخي موارد اسهال و عفونت ريوي را همراه دارند.

560/559