۳ بهمن ۱۳۹۳،‏ ۱۱:۳۵
کد خبر: 81475545
۰ نفر
نشستن زیاد مرگ را نزدیك می كند

تهران-ایرنا- نتایج یك مطالعه نشان می دهد، افرادی كه هر روز ساعات طولانی را به صورت نشسته رو به روی رایانه یا تلویزیون سپری می كنند حتی اگر ورزش هم بكنند با خطر زیاد ابتلا به دیابت، بیماری قلبی، سرطان و طول عمر كوتاه مواجه هستند.

به گزارش ایرنا از لایو ساینس، محققان دانشگاه «تورنتو» در بیانیه ای اعلام كردند: بیش از نیمی از متوسط روز یك فرد به صورت نشسته رو به روی رایانه و یا تلویزیون سپری می شود كه این موضوع خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی، سرطان را افزایش می دهد.

مطالعه این محققان همچنین نشان داد كه حتی ورزش كردن نیز به رغم فوایدی كه برای تقویت وضعیت سلامتی دارد اما به تنهایی نمی تواند خطر ابتلا به بیماری های ناشی از نشستن طولانی مدت را كاهش دهد.

محققان در این مطالعه 47 مطالعه را در زمینه ارتباط میان نشستن و میزان مرگ و میر بررسی كردند.

این مطالعه نشان داد: افرادی كه برای دوره های طولانی می نشینند نسبت به افرادی كه كمتر می نشینند، بیشتر احتمال دارد كه بر اثر مشكلات سلامتی جان خود را از دست بدهند.

محققان می گویند: نشستن بیش از هشت ساعت اثرات منفی بر سلامتی دارد.

محققان همچنین متوجه شدند كه نشستن بیش از حد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را 18 درصد و خطر مرگ ناشی از ابتلا به سرطان را 17 درصد افزایش می دهد.

محققان می گویند: نشستن طولانی مدت با افزایش 91 درصدی ابتلا به دیابت نوع دو ارتباط دارد و خطر ابتلا به سرطان و مشكلات قلبی عروقی را به ترتیب 13 و 14 درصد افزایش می دهد.

محققان متوجه شدند كه نشستن طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان های سینه، روده، راست روده ، آندومتر و تخمدان را نیز افزایش می دهد.

این مطالعه همچنین نشان داد كه حتی ورزش كردن هم نمی تواند خطرات ناشی از نشستن طولانی مدت را بطور كامل برطرف سازد.

برای مثال محققان در این مطالعه متوجه شدند كه خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری های مرتبط با نشستن طولانی مدت در افرادی كه برای مدت های طولانی می نشستند اما ورزش می كردند نسبت به افرادی كه كم ورزش می كردند و یا ورزش نمی كردند، تنها یك سوم كمتر بود.

این مطالعه در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

علمی(6)**2038**1449

سرخط اخبار جامعه