۲ بهمن ۱۳۹۳، ۱۴:۰۷
کد خبر: 81474901
T T
۰ نفر
ژاپن راهی برای نجات 2 گروگان خود پیدا نكرده است

تهران-ایرنا- دولت ژاپن كه برای نجات جان دو تن از شهروندان آن كشور كه از سوی تروریست های داعش ربوده شده اند تلاش می كند هنوز موفق به تماس با تروریست ها و یافتن راهی برای نجات آن دو نفر نشده است.

خبرگزاری كیودو روز پنجشنبه از توكیو گزارش داد كه 'یوشیهیده سوگا' سخنگوی دولت ژاپن گفته است: ما درحال یافتن هر امكان موجود برای نجات آنها هستیم.

روز سه شنبه مردی كه خود را وابسته به داعش عنوان می كرد در یك نوار ویدئویی تهدید كرد در صورتی كه ژاپن 200 میلیون دلار برای نجات جان 'هارونا یوكاوا' و 'كنیجو گوتو' بپردازد داعش آنها را آزاد خواهد كرد.

لازم به یادآوری است 200 میلیون دلار همان مبلغی است كه 'شینزو آبه' پیش از سفر به خاورمیانه و دیدار از سرزمین های اشغالی اعلام كرده بود كه ژاپن برای مبارزه با تروریسم هزینه خواهد كرد.

سخنگوی دولت ژاپن اعلام كرد كه دولت آن كشور هنوز از سلامت دو گروگان خبر ندارد.

وی همچنین به 'سوء تفاهمی' اشاره كرد كه گویا كمك ژاپن، آنطور كه در ویدئوی منتشر شده ادعا می شود، به منظور كشتار مردم در كشورهای اسلامی است. به گفته وی این كمك ها 'نه ماهیت نظامی بلكه ماهیت بشر دوستانه و غیرنظامی ' دارد.

سخنگوی دولت ژاپن ضمن یادآوری این نكته كه كشورش 'اولویت برتر خود را سلامت زندگی آنها (گروگانها) قرار داده'، افزود: ما هرگز تسلیم تروریسم نخواهیم شد و به كمك های خود به تلاش های بین المللی برای مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد.

این گزارش حاكیست كه مسئولان ژاپنی درصدد تلاش برای برقراری ارتباط با گروه تروریستی داعش از راههای گوناگون از جمله با قبایل و رهبرانی كه بالقوه به عنوان میانجیگر عمل می كنند، هستند.

از سوی دیگر با استقرار نیروهای ضربتی منطقه ای ژاپن در اردن این كشور در تلاش برای كسب حمایت كشورهای خاورمیانه و دیگر نقاط جهان برای بدست آوردن اطلاعاتی درباره شهروندان ربوده شده ژاپنی است.

یك مقام ارشد وزارت خارجه ژاپن كه به اردن اعزام شده است چهارشنبه در یك تماس تلفنی به نخست وزیر آن كشور گفت كه 'عبدالله دوم' پادشاه اردن همكاری كامل خود را با ژاپن برای حل مساله گروگان ها به وی اعلام كرده است.

براساس این گزارش، 'فومیو كیشیدا' وزیر خارجه ژاپن روز چهارشنبه در انگلیس در یك تماس تلفنی با 'محمد جواد ظریف' وزیر خارجه ایران نیز در زمینه گروگان ها با وی نیز صحبت و تبادل نظر كرده است.

ضرب الاجل اعلام شده در نوار ویدئویی روز سه شنبه برای آزادی گروگانها از سوی داعش 72 ساعت است.

رسانام**1533**1337

سرخط اخبار جهان