۲۹ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۲:۲۰
کد خبر: 81470430
۰ نفر
شانزدهمين همايش كتاب حوزه در قم برگزار مي شود

قم - ايرنا - شانزدهمين همايش كتاب حوزه با حضور پژوهشگران و فرهيختگان حوزوي با تجليل از شخصيت علمي آيت الله ناصر مكارم شيرازي از مراجع تقليد دوم بهمن ماه در قم برگزار مي شود.

به گزارش ايرنا، دبير علمي شانزدهمين همايش كتاب حوزه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در اين همايش ضمن تجليل از اين مرجع تقليد با سوابق 70 ساله علمي و تاليف حدود 200 كتاب و مجموعه تفسيرالميزان به زبان هاي مختلف، از علامه محقق سيد محمدرضا جلالي حايري با سوابق 50 ساله در تحصيل و تحقيق در خصوص مباحث حديث، رجال و احياي تراث شيعه نيز تقدير مي شود.

وي ادامه داد: در اين همايش همچنين از 37 اثر در سه بخش 'آثار برگزيده'، 'شايسته تقدير' و 'شايسته تحسين 'با اهداي لوح تقدير مي شود ضمن اينكه يك اثر برتر متعلق به بانوان و يك اثر برتر نيز از پژوهشگر خارجي است.

وي با اشاره به آثار رسيده به دبيرخانه همايش كتاب حوزه گفت: 855 اثر در گروه هاي علمي 16 گانه به دبيرخانه ارسال شد كه از اين تعداد 75 اثر متعلق به پايان نامه هاي سطح چهار معادل دكترا است.

دبير علمي شانزدهمين همايش كتاب حوزه ادامه داد: 250 اثر به مرحله ارزيابي وارد شد كه پس از بررسي توسط داوران به مرحله اصلي رقابت ها رسيده و آثار برتر معرفي شده به شوراي علمي همايش 27 اثر است.

حقي با اشاره به برنامه هاي جانبي در حاشيه برگزاري همايش گفت: از چهار ناشر برتر از بين 800 ناشر در حوزه دين تجليل و از پنج سند اولويت هاي پژوهشي تفسير و علوم قرآني، مناسبات دين و روانشناسي، ادبيات داستاني در حوزه دين، اولويت هاي اقتصاد اسلامي و نظام تعليم و تربيت در حوزه دين رونمايي مي شود.

وي، برگزاري نمايشگاه آثار برتر و ارايه بسته هاي فرهنگي را از ديگر برنامه هاي جانبي اين همايش دانست.

دبير علمي شانزدهمين همايش كتاب حوزه با اشاره به كاربردي سازي پژوهش هاي حوزوي گفت: بعد از برگزاري همايش در راستاي كاربردي سازي و نهادينه سازي آثار، اجلاسي ويژه افراد برگزيده برگزار مي كنيم تا با برنامه ريزي و بررسي بتوانيم به راهكارهاي علمي و عملياتي دست يابيم.

حقي افزود: معاونت پژوهشي حوزه علميه با بررسي و نيازسنجي، نيازهاي جامعه مسايل پژوهشي را مورد بررسي قرار مي دهد تا مباحث منطبق با نيازهاي جامعه كاربردي و كارآمد باشد.

550/8138/550