اسلام آباد - ایرنا - خشم مردم پاكستان از اقدامات نشریه فرانسوی 'شارلی ابدو' در توهین به ساحت مقدس پیامبر اكرم (ص) هنوز فروكش نكرده است. جامعه مسیحیان این كشور نیز در كنار هموطنان مسلمان خود، با اعتراض شدید به توهین های آشكار این نشریه، آن را محكوم كردند.

با وجود برگزاری تظاهرات گسترده ای كه عصر روز جمعه گذشته در سراسر پاكستان علیه اقدامات موهن شارلی ابدو برگزار شد، موج این اعتراض ها در این كشور همچنان ادامه دارد.

روز گذشته (یكشنبه) نیز شهرهای مختلف پاكستان صحنه تظاهرات علیه بی توجهی فرانسه به اقدامات موهن این نشریه بود؛ آنها خواستار تجدید نظر اسلام آباد در سطح روابط با پاریس شدند.

گروهی از مسیحیان پاكستان در شهر پیشاور روز گذشته با درست داشتن پارچه نوشته هایی با مضمون محكومیت توهین نشریات غربی به مقدسات دینی، این گونه اقدامات را تهدیدی جدی برای هماهنگی و دوستی میان پیروان ادیان الهی و صلح جهانی دانستند.

هزاران نفر در شهر كویته در اعتراض به بی اعتنایی دولت فرانسه به آنچه نشریات این كشور به بهانه آزادی بیان علیه اسلام و مقدسات اسلامی منتشر می كنند، پرچم این كشور را زیرپا گذاشتند و سپس آن را به آتش كشیدند.

در لاهور نیز هزاران نفر از افراد معترض، خواستار تجدید نظر در روابط پاكستان با فرانسه شدند.

در شهر كراچی، معترضان پس از سردادن شعارهایی علیه كسانی كه با بهانه قراردادن آزادی بیان، آن را ابزاری برای توهین به مقدسات اسلامی و جریحه دار كردن احساسات مسلمانان قرار می دهند، با حضور دوباره مقابل كنسولگری فرانسه در این شهر، از دولت پاریس خواستند تا هرچه سریعتر نشریه شارلی ابدو را تعطیل كند.

صدها نفر از مردم پایتخت پاكستان نیز روز یكشنبه با حضور در مقابل باشگاه خبرنگاران این شهر، ضمن محكوم كردن استفاده ابزاری از آزادی بیان با هدف اسلام ستیزی و جریحه دار كردن احساسات مسلمانان، خشم و انزجار خود را از توهین كنندگان به مقدسات اسلامی و دولت های حامی آنان ابراز كردند.

'چودری نثار علی خان' وزیر كشور پاكستان روز گذشته اقدام نشریه فرانسوی 'شارلی ابدو' را در انتشار كاریكاتورهای توهین آمیز به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) محكوم كرد و گفت: كسانی كه به بهانه آزادی بیان باعث خشم و انزجار دیگران می شوند، كمتر از تروریست ها نیستند.

وزیر كشور پاكستان: اقدام موهن شارلی ابدو كمتر از اقدام تروریستی نیست

وزیر كشور پاكستان گفت: مردم فرانسه باید همانگونه كه علیه حمله تروریستی به دفتر نشریه شارلی ابدو تظاهرات كردند، علیه اقدامات موهن و كاریكارتورهای توهین آمیز این نشریه هم دست به تظاهرات و اعتراض بزنند.

'محمد نواز شریف' نخست وزیر پاكستان و نمایندگان مجلس این كشور نیز روز جمعه گذشته اقدام دوباره نشریه فرانسوی 'شارلی ابدو' را مبنی انتشار دوباره كاریكاتورهای توهین آمیز به مقدسات اسلامی، به شدت محكوم كردند.

نواز شریف با صدور بیانیه ای، ضمن محكوم كردن این اقدام موهن گفت: آزادی بیان نباید برای خدشه دار كردن احساسات هیچ یك از جوامع مورد سوء استفاده قرار گیرد.

آساق*1**1723

سرخط اخبار جهان