۲۸ دی ۱۳۹۳،‏ ۲۱:۰۰
کد خبر: 81469782
۰ نفر
معتادان بيمه مي شوند

همدان- ايرنا- قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: 300 ميليارد ريال در بودجه وزارت رفاه براي بيمه معتادان اختصاص يافته است.

به گزارش ايرنا 'عليرضا جزيني' شامگاه يكشنبه در نشست شوراي مبارزه با مواد مخدر استان همدان اظهار كرد: براي اجرايي شدن بيمه معتادان، تعرفه ها به تصويب رسيده و به زودي بيمه معتادان اجرايي خواهد شد.

وي با بيان اينكه مصرف مواد سمي كه توسط برخي از عطاري ها در اختيار معتادان قرار مي گيرد، موجب افزايش مرگ و مير معتادان شده است افزود: برخورد با عطاري هاي غير مجاز ضروري است.

وي اضافه كرد: اداره مراكز فروش متادون و داروهاي ترك اعتياد توسط افراد ناسالم و سودجوبسيار خطرناك است و موجب مرگ و مير معتادان مي شود.

وي با بيان اين كه در استان همدان مراكز درماني غير مجاز وجود ندارد گفت: اگر نظارت جدي انجام نشود مركز غير مجاز ايجاد خواهد شد.*مصرف شيشه

جزيني مصرف بالاي شيشه در ايران را يك خطر جدي توصيف كرد و گفت: علت 25 درصد از قتل ها در ايران به دليل مصرف مواد مخدر صنعتي است.

وي علت 65 درصد از همسر آزاري ها و 55 درصد طلاق ها را نيز پيامدهاي مصرف مواد مخدر عنوان كرد و گفت:در حوزه دانش آموزي و دانشجويي خطر بزرگي احساس مي شود.

قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: براي 50 هزار معتاد در سطح كشور بايد مراكز اقامتي بلند مدت ايجاد شود تا بتوان علاوه بر درمان براي آنان كه از طرف خانواده ها پذيرش نمي شوند سرپناه ايجاد كرد تا افراد ديگر را آلوده نكنند.* كشف 213 آزمايشگاه توليد شيشه

جزيني با بيان اينكه در 9 ماهه امسال 213 آزمايشگاه توليد شيشه در ايران كشف شده است، گفت: مواد مخدر صنعتي افزايش يافته و ساخت شيشه بسيار راحت شده و هر فردي در مدت چند ساعت اين ماده صنعتي را مي سازد.

وي افزود: در سال جاري 560 تن ترياك و مواد صنعتي و سنتي با منشا ترياك در ايران كشف و ضبط شده است و به ازاي انهدام هر باند مواد مخدر 181 كيلوگرم انواع مواد مخدر كشف شده است.

وي با بيان اينكه 84 درصد از تماس گيرندگان با مركز مشاوره (09627) كه به تازگي راه اندازي شده است، زنان هستند، گفت: 48 درصد از آنان در رابطه با مقابله با مواد صنعتي از جمله شيشه اظهار نگراني مي كنند .* اشتغالزايي براي معتادان تحت درمان

جزيني با بيان اينكه اشتغالزايي براي معتاداني كه تحت درمان قرار گرفتند در اولويت است، گفت: با تفاهم نامه اي كه با صندوق مهر امام رضا (ع) منعقد شده است قرار است براي كارآفرينان تا سقف 100 ميليون ريال تسهيلات داده شود و تاكنون 14 كارآفرين مراجعه كردند.

وي ادامه داد: همچنين براي آموزش معتاداني كه درمان شدند كلاس هاي آموزشي و حرفه آموزي در نظر گرفته شد و قرار است 30 هزار نفر آموزش هاي فني و حرفه اي را سپري كنند.

وي افزود: براي بازگرداندن معتادان به جامعه و ايجاد اشتغال آنان بايد تلاش شود و اگر اعتبار نبود بايد با مديريت انجام شود.*مرگ و مير معتادان

جزيني با بيان اينكه در سال جاري مرگ و مير معتادان به دو هزار نفر رسيده است ، گفت: از اين تعداد 200 نفر زن بودند كه تعداد مرگ و مير معتادان در سال جاري 9.2 درصد افزايش داشته است.

وي اظهار كرد: در نظرسنجي هايي كه از مردم انجام شده 92 درصد اولين آسيب اجتماعي را در كشور اعتياد عنوان كردند و خواستار توجه بيشتر مسوولان به اين امر شدند.

وي با بيان اين كه مواد مخدر بسيار حساس و مهم است افزود: جشنواره ايده هاي برتر با موضوع آسيب هاي اجتماعي در هفت استان كشور اجرا شده و پنج هزار و 570 ايده ارسال شده است و 70 ايده به عنوان شاخص استخراج شده كه به زودي مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

وي اضافه كرد: شوراي اجتماعي كشور مصوب كرد كه 10 درصد از اعتبارات فرهنگي شهرداري براي پيشگيري از مواد مخدر هزينه شود كه در اين زمينه بايد تلاش شود و ايجاد نمايشگاه دائمي نيز ضروري است.

وي از افزايش ظرفيت مركز بازپروري ماده 16 همدان خبر داد و گفت: با ايجاد امكانات و تجهيزات ظرفيت اين مركز از 100 نفر به 200 نفر افزايش خواهد يافت.

قائم مقام دبير كل ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور در سفر يك روزه خود به همدان علاوه بر بازديد از مراكز ترك اعتياد و بازپروري همدان در جشنواره ايده هاي برتر با موضوع آسيب هاي اجتماعي شركت كرد.

7523/2624 **1917

سرخط اخبار جامعه