اجراي پروژه ترسيب كربن براي نخستين باردر مناطق حاشيه تفتان خاش

زاهدان - ايرنا - معاون فني دفتر امور بيابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: براي نخستين بار و بصورت پايلوت، با هدف پيشگيري از خسارات ناشي از بيابان زايي پروژه ترسيب كربن در گستره 56 هكتار از مناطق حاشيه تفتان در زاهدان به اجرا در مي آيد.

به گزارش ايرنا، فرهاد سرداري روز يكشنبه در بازديد از مناطق حاشيه تفتان و بخش نوك آباد خاش گفت: حفظ و احياء گونه هاي منحصر بفرد گياهي و درختي منطقه، بررسي راهكارهاي علمي ايجاد اشتغال پايدار و مولد براي روستاييان از ديگر اهداف اجراي اين پروژه در شهرستان خاش است.

وي با اشاره به اين كه پروژه بين‌المللي ترسيب كربن موفق‌ترين طرح بيابان‌زدايي كشور است، افزود: كند شدن روند بيابان‌زايي، كاهش اثرات مخرب زيست محيطي و كاهش گازهاي گلخانه‌اي از مهمترين اهداف اجراي طرح ترسيب كربن است.

وي تصريح كرد: مشاركت‌هاي مردمي در موفقيت اين طرح نقش تأثيرگذار خواهد داشت.

معاون فني دفتر امور بيابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور اظهار داشت: ظرفيت سازي در سطح محلي، توانمندسازي مردان و زنان، ايجاد مشاغل خرد و جلب مشاركت روستاييان در راستاي احيا و مديريت اقتصادي مراتع تخريب شده و غيره از جمله دستاوردهاي چشمگير اين طرح محسوب مي شود و مشاركت مردم محلي به ويژه بانوان را در مديريت پايدار منابع طبيعي به دنبال خواهد داشت.

وي بيان كرد: تفتان به عنوان يك منطقه پايلوت براي اجراي اين طرح در نظر گرفته شده و در صورت موفقيت اجراي آن را در منطقه گسترش خواهد يافت.

مهدي جمشيدزهي بخشدار نوك آباد نيز با تشريح شرايط خاص منطقه در بخش هاي گردشگري، پوشش گياهان دارويي، مرتعي و جنگلي گزارشي از اقدامات انجام شده ارائه داد.

بخش 45 هزار نفري نوك آباد از توابع شهرستان خاش 9 هزار كيلومتر مربع وسعت، 124 شوراي شهري و روستايي و 45دهياري دارد.

اين بخش از چهار دهستان گوهركوه، نازيل، اسكل آباد و تفتان جنوبي تشكيل شده و قله آتشفشاني نيمه فعال 4050 متري تفتان و شركت توليدي كشاورزي كشت و صنعت گوهركوه در اين بخش واقع شده اند.

خاش در 185 كيلومتري جنوب زاهدان مركز سيستان و بلوچستان قرار دارد.

7312 / 653 **1917