باغداران ميبدي روش تغذيه باغ هاي پسته در زمستان را فرا گرفتند

يزد - ايرنا - دوره آموزشي روش هاي تغذيه باغات پسته در زمستان با انواع كود و ميارزه با آفات اين محصول با حضور 30 نفر از باغداران شهرستان ميبد روز يكشنبه برگزار شد.

مسوول مركز ترويج جهاد كشاورزي شهرستان ميبد در حاشيه برگزاري اين دوره به خبرنگار ايرنا گفت: اين مركز براي ارتقاي دانش كشاورزان و باغداران در جهت آشنايي با آفات و بيماري ها و تغذيه باغات پسته براي كشاورزان دوره هاي آموزشي برگزار مي كند.

'مرتضي عليرضايي' افزود: در اين دوره ها كشاورزان و باغداران پسته با انواع كودهاي شيميايي، روش هاي تغذيه، مبارزه با آفات، بيماري ها و فعاليت هاي زمستاني در جلوگيري از نفوذ آفت به باغات آشنا مي شوند.

وي، مهمترين معضل باغداران و كشاورزان شهرستان ميبد را همانند ساير مناطق استان كم آبي عنوان كرد.

اين مسوول خاطرنشا كرد: با توجه به كاهش بارندگي طي سالهاي اخير ميزان سطح آب چاهها و كيفيت آب ها كم شده است و كشاورزان و باغداران منطقه با مشكلات روبرو هستند.

عليرضايي ادامه داد: جهاد كشاورزي در اين راستا شروع به فعاليت در استفاده از روش هاي نوين آبياري، استفاده از آبياري قطره اي و تحت فشار كرده كه تسهيلات خوبي هم در اختيار كشاورزان و باغداران قرار مي گيرد.

وي از كشاورزان دعوت كرد با مراجعه به جهاد كشاورزي در آبياري باغات و اراضي خود تغيير سيستم دهند.

عليرضايي افزود: در بحث نهاده هاي كشاورزي هم سعي شده كودهاي شيمايي مورد نياز در موقع مقرر تامين و در اختيار كشاورزان قرار گيرد و توصيه شده از سموم مناسبت استفاده شود.

اين مسوول، آفت و بيماري ها، رها شدن بسياري از باغات و استفاده از سموم نامطلوب را از عمده مشكلات كشاورزان ميبد برشمرد.

از يكهزار و 500 هكتار باغ شهرستان ميبد حدود 700 هكتار آن در منطقه بفروئيه واقع است.ك/3

7548/616

سرخط اخبار استان‌ها