بيمار بايد از مجراي پزشك عمومي وارد نظام سلامت شود

تهران - ايرنا - عضو هيات مديره انجمن پزشكان عمومي ايران با بيان اينكه پزشكان عمومي خط مقدم درمان هستند، گفت: بيماران بايد از مجراي پزشك عمومي وارد سيستم نظام سلامت شوند.

به گزارش ايرنا از انجمن پزشكان عمومي ايران، دكتر 'فربد رهنماي چيت ساز' افزود: براساس سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري، نظام ارجاع بايد در كشور همانند نظام هاي سلامت جوامع پيشرفته برقرار باشد، به همين دليل در اين نظام، نقش پزشك عمومي ضروري ترين امر محسوب مي شود كه بيمار از مجراي آن در سيستم بهداشتي و درماني پذيرفته شود.

وي با بيان اينكه متاسفانه هنوز هم با توجه به اطلاع رساني هاي گسترده و اجراي برنامه پزشك خانواده، مردم به هنگام احساس درد جسمي به متخصص و فوق تخصص مراجعه مي كنند، اظهار داشت: بايد بپذيريم كه پزشك عمومي كليد ورود بيمار به نظام سلامت كشور است و هر گونه معاينه و درمان درد جسمي بايد توسط اين قشر انجام و سپس به متخصص ارجاع داده شود.

رهنما، اين مساله را از مهمترين مشكلات موجود پزشكان عمومي دانست و ادامه داد: هنوز هم ديد مناسبي نسبت به پزشك خانواده وجود ندارد ولي اگر بخواهيم نظام سلامت را همانند كشورهاي پيشرفته ارتقا دهيم، بايد به نقش پزشك عمومي در اين نظام توجه ويژه شود.

وي با اشاره به اينكه بسياري از مردم با مراجعه به متخصص و فوق تخصص، موجب بالا رفتن هزينه هاي درمان مي شوند، اضافه كرد: با توجه به موفق بودن طرح تحول سلامت، نظام ارجاع نيز براي كاهش هزينه هاي درمان و صرفه جويي در منابع نيازمند توجه است.

اين عضو هيات مديره انجمن پزشكان عمومي ايران، در ادامه به تكثر شغلي پزشكان عمومي اشاره كرد و گفت: نبود آمار دقيق از پزشكان عمومي، تكثر شغلي آنان كه برخي مطب شخصي داشته، عده اي در برنامه پزشك خانواده روستايي و شهري فعاليت دارند و بعضي نيز در اورژانس هاي بيمارستاني مشغول بكار هستند و فعاليت برخي نيز در پوست و زيبايي از مشكلاتي است كه بايد آنها را بررسي و برطرف كرد.

رهنما همچنين از معاونت پژوهشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواست تا آمار دقيقي از فعاليت پزشكان عمومي در كشور ارايه دهد.

وي در ادامه به برگزاري همايش علمي جامع انجمن پزشكان عمومي اشاره كرد و گفت: اين همايش موجب ارتقاي سطح علمي و توانمندي اين قشر پزشكي مي شود و از اين طريق پزشكان عمومي مي توانند نقش خود را در نظام سلامت به درستي ايفا كنند.

همايش علمي جامع انجمن پزشكان عمومي ايران با رويكرد توانمند سازي علمي و حرفه اي طب عمومي يكم تا سوم بهمن ماه سالجاري در مركز همايش هاي رازي تهران با حضور مسوولان نظام سلامت برگزار خواهد شد.

اجتمام**7268 ** 1418