مشاور رييس جمهوري: سياست دولت حفظ كرامت مردم است

كرمان - ايرنا - مشاور رييس جمهوري و رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: سياست فرهنگي دولت بر اين اصل استوار است كه بايد كرامت مردم را حفظ كرد.

به گزارش ايرنا، سيد رضا صالحي اميري روز يكشنبه در نشست شوراي فرهنگ عمومي استان در دفتر امام جمعه كرمان افزود: چرا رسانه ملي فضاي گفت و گو را باز نمي كند.

وي تصريح كرد: يك مناظره كه پخش مي شود چه زياني را به نظام وارد مي كند.

وي گفت: در كرمان هم بايد اين اتفاق بيفتد و يك دانشگاهي با يك روحاني در فضاي سيماي كرمان حرف بزنند.

مشاور فرهنگي رييس جمهوري با اشاره به تاكيد مقام معظم رهبري بر تشكيل كرسي هاي آزاد انديشي افزود: چرا صحنه هايي مانند مناظره شهيد بهشتي و شخصيت ماركسيستي ديگر تكرار نمي شود كه آن كرسي آزاد انديشي است.

وي گفت: هيچ كسي با آن برنامه، ماركسيست نشد بلكه خيلي ها به دين و ديانت تمايل بيشتري پيدا كردند.

وي افزود: افراد نبايد از قلم زدن بترسند و يكديگر را تحمل كنند البته در چارچوب نظام.

صالحي اميري گفت: موضوع بعدي، انسجام فرهنگي و پرهيز از مناقشه است، يكصد سال در جامعه مناقشه هاي قومي است و تا جامعه به روي خوش نرسد به جايي نخواهيم رسيد و استراتژي آقاي روحاني هم انسجام فرهنگي در سطح ملي است.

وي افزود: انسجام، عبور از خواسته هاي خود به نفع خواسته هاي ملي است.

رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: توجه به نهادهاي عمومي و مدني و فرهنگي بسيار مهم است و بايد كار مردم را به مردم واگذار كنيم.

وي تصريح كرد: دولت رسما اين كار را آغاز كرده كه آنچه در حوزه فرهنگي امكان واگذاري دارد به بخش هاي مدني واگذار نمايد.

وي گفت: همچنين بايد از شعار دادن پرهيز كرد و رويكرد عقلاني به نيازهاي فرهنگي داشته باشيم.

صالحي اميري تاكيد كرد: بايد تيمي در استان كرمان تشكيل شود تا بدانند نيازهاي فرهنگي جوانان چيست و بايد نيازهاي فرهنگي را تقويت كرد.

وي بيان كرد: به مسوولين فرهنگي استان مي گويم كه قدر اين اتحاد را بدانيد.

وي گفت: انسجام با شعار و مكاتبه به دست نمي آيد و نيازمند انسان هاي با فضيلت است.

مشاور رييس جمهوري افزود: از اين منظر در استان يك انسجام نسبي حاكم است.

وي تصريح كرد: شرايط وحدت، هماهنگي و انسجام ميان روحانيت، نخبگان و مديران در حوزه هاي مختلف محصول هزينه هاي سنگيني است كه در گذشته پرداخت شده است و امروز همه به يك عقلانيت نسبي رسيده اند كه مهمتر از همه چيز حفظ وحدت و انسجام است.

صالحي اميري گفت: تعبيري كه من از مسئله حاشيه نشيني دارم به عنوان يك ويروس است و منبع انتقال ويروس مي شود.

وي افزود: اگر در شهر مشكلات جدي مي بينيد بخش عمده اي از آن در حاشيه شهرها شكل مي گيرد.

وي تاكيد كرد: زايشگاه جرايم مواد مخدر و خشونت در حاشيه ها شكل مي گيرد.

مشاور فرهنگي رييس جمهوري گفت: متاسفانه ما در كشور يك جمعيت سنگين حاشيه نشيني داريم كه شهرهاي تهران، مشهد، تبريز، كرمانشاه، اهواز و كرمان مشكلات جدي دارند و بايد هرچه سريعتر پيشگيري شود.

وي بيان كرد: اگر امروز ما در حوزه اقتصادي مجموعه اي از چالش ها و مشكلات را مانند رشد بيكاري، شكاف طبقاتي و فسادهاي سامان يافته و همه و همه را داريم و اگر در حوزه سياست بد اخلاقي، انگ زني، تخريب و انتقام جويي را مي بينيم و اگر در حوزه اجتماعي اعتياد، ايدز و طلاق را مي بينيم ريشه همه اينها فرهنگي است.

وي افزود: يك تحقيق يك دهه با مديريت دكتر روحاني انجام داده ايم و حدود 400 پروژه داشته ايم و نتيجه اين 400 پژوهش يك ديد وسيعي را به دولت تدبير و اميد داده است كه با يك تصوير روشني به عرصه قدرت بيايند.

صالحي اميري گفت: تمام مشكلات ما ريشه در عدم زيست فرهنگي دارد و فضاي جامعه، زيست فرهنگي نيست.

وي افزود: اگر مقوله اخلاق، فضيلت و معرفت در جامعه افول پيدا مي كند آن جامعه زيست اخلاقي ندارد.

وي بيان كرد: بايد بشدت به اين مسئله بپردازيم و اولين رسالت روحانيت، توسعه فضيلت، معرفت و اخلاق است.

وي تصريح كرد: در چند صد سال حاكميت اين كشور، جامعه در تناسب با روحانيت آن نظام، فضيلت جويي را هميشه به همراه داشته است.

مشاور رييس جمهوري گفت: اگر در جامعه فضيلت، معرفت، اخلاق و كرامت انساني آنگونه كه بايد قدرشناسي نمي شود نشان مي دهد كه در اين جامعه زيست اخلاقي نيست و اگر مديري براي تخريب ديگري تلاش مي كند آن مدير فضيلت اخلاقي ندارد.

وي اضافه كرد: اگر يك نماينده مجلس تلاش مي كند با جنجال عملكرد دولت را تخريب كند آن فضيلت جويي و عملكرد اخلاقي نيست و اگر يك طلبه در يك شهر منشاء اختلاف بين جامعه بشود كارش اخلاقي نيست و اگر در شهري انسان ها با يكديگر همدلي نداشته باشند آن شهر اخلاقي نيست.

صالحي اميري بيان كرد: ما شاخص هايي طراحي كرده ايم كه چگونه متوجه شويم در يك شهر زيست فرهنگي دارند يا ندارند.

وي با طرح اين پرسش كه چرا در جامعه ايران فضيلت و اخلاق در حال افت است؟ گفت: مطالعات نشان مي دهد كه مهمترين آسيب ما در دهه چهارم، افول اخلاق در جامعه است.

وي افزود: براي ايجاد زيست فرهنگي به جاي اينكه همه چيز را متوجه دولت كنيم بايد كانون هاي خانواده را متوجه اين واقعيت كنيم كه محل اصلي توليد فضيلت، معرفت، تربيت و اخلاق است.

وي طلاق و روابط در خانواده ايراني را نگران كننده دانست و افزود: متاسفانه امروز تاثير جامعه و شبكه هاي مجازي و اينترنت بيشتر از خانواده است.

وي خاطرنشان كرد: مهمترين رسالت شوراي فرهنگ عمومي توليد و بازتوليد فضيلت اخلاقي جامعه و خانواده كرماني است.

رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي گفت: اگر ما امروز به فكر خانواده هاي كرماني نباشيم بايد منتظر آمار نگران كننده اي باشيم.

وي افزود: اين برنامه ها را بايد از صدا سيما، فرهنگ و ارشاد اسلامي و آموزش و پرورش آغاز كرد.

وي اظهار كرد: اگر موفق شويد جلوي رشد طلاق در استان را بگيريد بايد به شما مدال داد ولي اگر در اين جلسه بنشينيد و طلاق، اعتياد، ايدز و غيره در اين شهر افزايش پيدا كند سووال پيش مي آيد كه اين جلسات چه كاربردي دارد.

صالحي اميري گفت: شوراي فرهنگ عمومي بايد براي آسيب هاي جامعه كرمان پاسخ روشن داشته باشد و همه ما پيش خدا مسوول هستيم.

وي تاكيد كرد: كانون هاي فرهنگي در محلات و نهادهاي مدني بايد احيا شوند و در سطوح اجتماعي هم بايد ارشاد و شهرداري كرمان فعاليت هايي را انجام دهند.

وي گفت: چرا در ايران اينقدر آلودگي بالاست، ما تخليه اجتماعي در ايران نداريم و استاندار و مديران فرهنگي بايد راهكارهاي تخليه اجتماعي را به مردم ياد بدهند چرا كه اگر در روي زمين اين كار انجام نشود در زير زمين تخليه اجتماعي انجام مي شود.

مشاور فرهنگي رييس جمهوري بيان كرد: پس از فوت مرحوم مرتضي پاشايي، كرمان يكي از شهرهايي بوده كه جوانان به اندازه تهران به خيابان آمده اند و بين 20 تا 30 هزار نفر بودند.

وي ادامه داد: پيام اين حضور سياسي نبوده و هيچ كدام شعار يا عكسي را بلند نكردند و شعارشان يك نوع آزادي اجتماعي بوده ولي بايد در مسير ارزش هاي انقلاب و نظام هدايت شوند.

صالحي اميري گفت: اگر مبارزه و مقابله مي كرديم زير زميني مي شد.

وي نتيجه تخليه اجتماعي را نشاط اجتماعي دانست و گفت: نتيجه نشاط اجتماعي كاهش آمار اعتياد، ايدز و طلاق است و همه اينها با هم رابطه زنجيره اي دارند.

7436/8154

سرخط اخبار استان‌ها