مشاور رييس جمهوري: زيبايي سواحل ارس گردشگري منطقه را تقويت مي كند

تبريز - ايرنا - مشاور رييس جمهوري و دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ايران گفت: به جرات مي توان سواحل رودخانه ارس را زيباترين ساحل ايران ناميد و اين موضوع صنعت گردشگري منطقه را تقويت مي كند.

به گزارش روز يك شنبه روابط عمومي سازمان منطقه آزاد تجاري و صنعتي ارس، اكبر تركان در حاشيه بازديد از طرح هاي بهسازي و مرمت جاذبه هاي گردشگري ارس، افزود: توجه بيشتر به ساحل اين رودخانه مي تواند نقش موثري در گردشگري منطقه ايفا كند.

وي با اشاره به زيبايي هاي اين ساحل تاكيد كرد: بايد با برنامه ريزي هاي دقيق و جذب سرمايه گذار در اين حوزه از نعمت خدادادي منطقه بهره برداري كرد.

تركان اظهار كرد: اين حق مردم ايران است كه از زيبايي هاي سواحل ارس بهره مند شوند و تحقق اين امر مستلزم سرمايه گذاري بيشتر براي ايجاد امكانات و تبليغات گسترده جهت جذب گردشگر است.

در چارچوب توسعه گردشگري اين منطقه پارك بزرگ كوهستان و پارك درنا در حاشيه رودخانه ارس توسط سازمان منطقه آزاد ارس ايجاد شده و هم اكنون در بخشي از ساحل رودخانه ارس به طول سه كيلومتر طرح توسعه پارك ساحلي و سكوي ماهيگيري در حال اجراست.

به گزارش ايرنا، ارس نام رودخانه ‌اي نسبتاً پرآب و خروشان است كه از كوه هاي 'بينگول' منطقه آناتولي تركيه سرچشمه گرفته و در مرز تركيه و ارمنستان به رود 'آرپا چاي' مي پيوندد و سپس مرز مشترك نخجوان را به طول 11 كيلومتر ترسيم كرده و پس از گذر از مرز ايران و نخجوان، از مرز ميان ايران و ارمنستان عبور مي كند و دوباره مرز مشترك ميان ايران و جمهوري آذربايجان را شكل داده و در منتهي اليه شمالي استان اردبيل (شهرستان پارس آباد) وارد جمهوري آذربايجان مي شود و به رودخانه كورا مي ‌ريزد.

اين رود يكهزار و 72 كيلومتر طول دارد و از طولاني ترين رود داخلي ايران يعني كارون طولاني تر است.

7240/587