۲۸ دی ۱۳۹۳،‏ ۱۴:۱۲
کد خبر: 81469215
۰ نفر
محمدجلیل عندلیبی در بیمارستان بستری شد

تهران - ایرنا - محمدجلیل عندلیبی نوازنده سنتور و آهنگساز پیشكسوت در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شد.

به گزارش روز یكشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، این هنرمند به دلیل افت فشار خون و شرایط نامناسب جسمی شب گذشته راهی بیمارستان لقمان تهران شد.

عندلیبی سال 1330 در محله‌ی چهار باغ سنندج متولد شد، وی در خانواده‌ای اهل موسیقی، ذوق و استعداد با شنیدن نوای موسیقی پرورش یافت.

در 12 سالگی به مدت 3 سال خواننده فرهنگ و هنر سنندج به سرپرستی حسن كامگار بود و از 15 سالگی نوازندگی سنتور را شروع نمود.

در 15 سالگی شروع به نوازندگی سنتور نمود. قبل از عزیمت به تهران و تحصیلات آكادمیك در دبیرستان هدایت اركستری را تشكیل داد كه در جشن‌ها شركت می‌كردند. سال 1352 وارد دانشگاه تهران دانشكده هنرهای زیبا شد. از اساتید بنام وی می توان به هنرمندانی همچون نورعلی برومند، داریوش صفوت،‌ احمد پژمان، علیرضا مشایخی، هرمز فرهت، شاهین فرهت، تقی مسعودیه و بركشلی اشاره نمود.

سال 1354 در دانشكده‌ی هنرهای زیبا علاوه بر هر ساز تخصصی سنتور و ساز الزامی پیانو، ساز دوم فاگوت را زیر نظر مستر پرژرف بلغاری فرا گرفت. كه باعث گردید عملاً‌ به طور آكادمیك موسیقی كلاسیك غربی را تجربه نماید. سال 1355 به دعوت داریوش صفوت وارد تنها مركز حرفه ای موسیقی سنتی یعنی مركز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی ایران گردید.

وی ضمن تدریس سنتور گروه تازه تأسیس مشتاق یا مولانا را تشكیل داد ضمناً‌ گروه مولانا ادامه‌ی همان اركستر فوق برنامه دانشگاه تهران بود.

عندلیبی كنسرت‌های زیادی در سرتاسر دنیا با گروه مولانا به سرپرستی و آهنگسازی خویش اجرا نمود و به معرفی و شناسایی موسیقی سنتی در تمام دنیا مبادرت ورزید.

تاكنون حدود 30 آلبوم از وی با خواننده های مختلف موسیقی ایران وارد بازار موسیقی كشور شده و در زمینه‌ی فرهنگی نیز آثاری در زمینه‌ی آموزش سنتور و دف از عندلیبی منتشر شده است.

فراهنگ**9252**1601**

سرخط اخبار فرهنگ